Kontakt
Nauka i Kultura

Wydawnictwa NIKiDW

Bajki ludowe z Podlasia i Suwalszczyzny! Przeczytacie je w książce pt. „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Oprócz bajek, w książce znajdziecie piękne ilustracje Macieja Szymanowicza. Bogata treść bajek – tych oryginalnych oraz opracowanych literacko przez Justynę Bednarek − przedstawia życie, wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, białoruskiego, litewskiego, tatarskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców. Pokazują one jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi.

W książce zamieściliśmy kody QR, które odsyłają bezpośrednio do strony internetowej z nagraniami, na podstawie których powstała dana bajka. To wszystko po to, abyście samodzielnie mogli posłuchać niesamowitych opowieści, zarówno po polsku jak i w wersji gwarowej, czy języka danej mniejszości etnicznej, w jakim opowiadana jest bajka. Usłyszycie zatem gwary z regionu Goniądza, Lipska, Wiżajn, terenów od Puszczy Augustowskiej po Puszczę Białowieską, oraz tę starowierską. Ponadto usłyszycie jak brzmią języki białoruski i litewski, którymi na co dzień posługują się Białorusini i Litwini zamieszkujący tereny województwa podlaskiego.

Wszystkie publikacje naszego instytutu można nabyć poprzez sklep internetowy naszego instytutu.

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30