Kontakt

Zielone Świątki – potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego,

Zielone Świątki są świętem ruchomym i ich data jest uzależniona od daty Wielkanocy. Zesłanie Ducha Świętego wypada zawsze na 49 dni od Niedzieli Wielkanocnej. Oddaje to inna nazwa tego święta – Pięćdziesiątnica.

Obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej i różnią się w zależności od regionu. Wszystkie one, mimo odmienności, mają związek z roślinnością, np. młodymi drzewami, tatarakiem czy gałązkami brzozowymi. „…Tatarakiem, wodną trzciną, I czeremchą i kaliną…”- M. Konopnicka

Poniżej prezentujemy fragment czasopisma „Przyjaciel Domowy” z 5 czerwca 1852 roku. Jak widzimy, wówczas jeszcze święta te trwały dwa dni, stąd liczba mnoga w nazwie. Do naszych czasów święto to w tej formie przetrwało w landach niemieckich. W Polsce obchodzone jest jednego dnia, a w tym roku dniem tym jest 19 maja.

Ilustracja przedstawiająca Ducha Świętego pod postacią gołębia zstępującego na apostołów pochodzi z książki „Święta katolickie w przykładach i opowiadaniach” autorstwa J. M. A. Misjonarz Apostolski, wydanej w 1909. Autor, za Św. Janem Złotoustym, przytacza pogląd, że święta te są „uzupełnieniem świąt innych, największem, najważniejszem ze wszystkich świąt. I tak było zawsze, bo Zielone Światki obok Wielkiejnocy były najuroczystszem świętem Kościoła katolickiego.”

Nieco bardziej wstrzemięźliwy jest Bernhard Gustav Bayerle w książce „Obrazki świąteczne kościoła rzymsko-katolickiego” z 1901 roku, który pisze, że „Zielone Świątki są trzeciem największem świętem roku kościelnego„.

Nie wdając się w teologiczne wartościowanie przyznać trzeba, że święta te były celebrowane wyjątkowo. Zdarzało się, że zabawy organizowane wtenczas miały szczytne cele.

Powiązane aktualności

plakat

Truskawkobranie w Gminie Puławy 2024

Gmina Puławy to kraina truskawek. Uprawie tych owoców sprzyjają
dIMG20240708110759

Wernisaż wystawy B. J. Rzechowskiej

W piątek 05 lipca 2024 roku w Centralnej Bibliotece
CbIMG_20240630_144017

Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej

Ostatniej niedzieli czerwca w urokliwym Parku Zamku janowieckiego odbyła
2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30