Strona główna serwisu biblioteki - www.cbr.edu.pl

Rolniczy Magazyn Elektroniczny

             Centralna Biblioteka Rolnicza

Wrzesień 2007   Nr 21   ISSN 1734-3070strona główna biblioteki poprzednia strona      strona 3     następna strona spis treści    redakcjaNasze inicjatywy

      "Dzieci - Wojna - Pamięć"
- Dzieci czują i rysują gehennę obozów koncentracyjnych

     W gmachu CBR otworzono kolejną wystawę z cyklu "Dzieci - Wojna - Pamięć". Jest to wystawa 32 rysunków dzieci przedstawiających ich wyobrażenia na temat życia, pracy i śmierci w obozach koncentracyjnych, drogi do nich poprzez łapanki, transporty. Rysunki te powstały 20 lat temu. Rysowały je dzieci w wieku od 9 do 18 lat. Inspiracją były filmy o tematyce wojennej, wycieczki do miejsc kaźni oraz relacje więźniów.
     Prace dzieci zostały skonfrontowane ze zdjęciami dokumentalnymi z obozów koncentracyjnych. Łącznie wystawa składa się z 47 plansz. Uzupełniają ją mapy szczegółowo pokazujące, gdzie znajdowały się wszystkie ośrodki eksterminacji ludności cywilnej założone przez hitlerowców na terenie Polski oraz przebieg walk toczących się w Warszawie i przeprowadzonych egzekucji.
     Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz filmu edukacyjnego o Powstaniu Warszawskim. Film ten, zatytułowany "Honor of the city", wyświetlany był na wyższych uczelniach oraz w wersji skróconej w szkołach w całych Stanach Zjednoczonych. Jego reżyserem jest Eugene Starky.
     Organizatorem wystawy jest Fundacja Moje Wojenne Dzieciństwo oraz Centralna Biblioteka Rolnicza. 

 
 

strona główna biblioteki poprzednia strona      strona 3     następna strona spis treści    redakcja

 © Centralna Biblioteka Rolnicza, Warszawa 2007