Kontakt
Janowiec

Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej

Ostatniej niedzieli czerwca w urokliwym Parku Zamku janowieckiego odbyła się druga edycja Spotkań z Folklorem Ziemi Puławskiej.

30 czerwca 2024 roku na zaproszenie Starostwa Puławskiego, pracownicy Centralnej Biblioteki Rolniczej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, uczestniczyli w „II Nadwiślańskich Spotkaniach z Folklorem Ziemi Puławskiej”. 

Wydarzenie zorganizowane w malowniczym parku janowieckiego zamku, obfitowało w wiele atrakcji: konkurs lokalnych zespołów śpiewaczych, stoiska regionalnych twórców ludowych i producentów zdrowej żywności oraz KGW, występ Międzygminnego Zespołu Artystycznego Pokolenie z Końskowoli i Promienie z Janowca czy koncert Maciejowej Kapeli.

Imprezą towarzyszącą spotkaniom z folklorem była „Bitwa Regionów 2024 Etap I”.

W konkursie śpiewaczym udział wzięło 9 zespołów prezentujących regionalną muzykę ludową. Główną nagrodę zdobyła debiutująca Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Puławska”.

Członkinie KGW uczestniczyły w konkursie o najlepszą potrawę powiatu puławskiego. Rywalizację wygrały panie z KGW „Anielanki” z Anielina w gm. Puławy za przygotowanie gęsi lubelskiej faszerowanej jabłkami i żurawiną na pierzynce z kaszy pęczak. Będą reprezentować powiat puławski w wojewódzkich półfinałach IX edycji „Bitwy regionów”, które odbędą się 10 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Pomimo ogromnego upału, zarówno uczestniczące zespoły, jak i licznie zgromadzeni goście świetnie bawili się przy dźwiękach tak muzyki ludowej, jak i przedwojennych szlagierów granych przez Maciejową Kapelę.

Nasze stoisko promocyjne cieszyło się również powodzeniem zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych.

Poza spotkaniem z lokalnym folklorem, Janowiec choć nie tak sławny, jak sąsiad z za Wisły Kazimierz Dolny, ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Największa to górujące nad miasteczkiem okazałe ruiny renesansowego zamku Firlejów, Tarłów i Lubomirskich (w czasach swojej świetności jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce).

W otaczającym zamek parku można obejrzeć także skansen zespołu dworskiego, którego ozdobą jest piękny dwór polski z II poł. XVIII wieku urządzony na wzór siedziby ziemiańskiej. Do zespołu należą też lamus, stodoła i spichlerz, w których prezentowane są wystawy etnograficzne.

Sam park jest miejscem niezwykłym. Ze wzgórza, w cieniu ogromnych, starych drzew można podziwiać malowniczą pradolinę Wisły, wstęgi pól oraz leżące na drugim brzegu rzeki Kępę Dobrską i Kazimierz Dolny.

Warto odwiedzić także leżący u podnóża góry zamkowej zaciszny i kameralny ryneczek. Stoją przy nim: zabytkowy renesansowy kościół pw. św. Stanisława – przykład renesansu lubelskiego oraz urokliwe domy z kolorowymi okiennicami i charakterystyczną dla tego regionu kamienną elewacją. Można tu również w jednej z kilku małych restauracji zjeść pyszny, domowy obiad przy lampce wina z lokalnych winnic.

Janowiec i okolice to również bardzo dobre miejsce wypraw pieszych i rowerowych, a także świetna baza wypadowa dla chcących odwiedzić Kazimierz Dolny, Puławy czy Nałęczów. Być może dla niektórych nieco senne miasteczko, oferuje poza ciszą i spokojem, jeszcze jedną atrakcję. Jest nią działająca w sezonie letnim przeprawa promowa do Kazimierza Dolnego. Korzystający z niej mogą podziwiać pełne uroku i klimatu widoki Małopolskiego Przełomu Wisły.

Powiązane aktualności

plakat

Truskawkobranie w Gminie Puławy 2024

Gmina Puławy to kraina truskawek. Uprawie tych owoców sprzyjają
dIMG20240708110759

Wernisaż wystawy B. J. Rzechowskiej

W piątek 05 lipca 2024 roku w Centralnej Bibliotece
CbIMG_20240630_144017

Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej

Ostatniej niedzieli czerwca w urokliwym Parku Zamku janowieckiego odbyła
2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30