czwartek, 08 listopad 2018 15:05

Ku pokrzepieniu serc „Patria Mia”

W środę 7 listopada w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania niepodległości pod hasłem - Ku pokrzepieniu serc „Patria Mia”.

W pierwszej części Jan Engelgard, kierownik X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Oddział Muzeum Niepodległości wygłosił krótki wykład „Drogi do niepodległości”, w którym przedstawił najważniejsze wydarzenia mające wpływ na powrót Polski na mapę Europy i najważniejsze postacie z naszej historii, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

W części artystycznej goście usłyszeli najpiękniejsze polskie utwory i pieśni patriotyczne w wykonaniu Agnieszki Kozłowskiej, Anety Skarzyński i Marii Skurjat-Silvy. Były to utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza i Tadeusza Joteyki.

Uroczystość została przygotowana we współpracy z Fundacją Polonia Union, Zarządem Fundacji „Zdążyć z pomocą”, Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód i Muzeum Niepodległości.

Projekt był realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i został dofinansowany ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Nie damy miana Polski zgnieść,
Nie pójdziem żywo w trumnę,
W Ojczyzny imię i jej cześć podnosim czoła dumne,
Odzyska ziemię dziadów wnuk,
Tak nam dopomóż Bóg
(Maria Konopnicka „Rota”)

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 listopad 2018 15:09