Aktualności UTW

Listopadowy numer Gazety Senior zaczyna się od rozmowy z Dorotą Kolak. Wywiad “Daleko od grzecznej uczennicy” pochodzi z książki ZAWÓD: AKTOR, w której Jacek Wakar rozmawia z wybitnymi polskimi aktorami. Fragment rozmowy opublikowano dzięki uprzejmości wydawnictwa Czerwone i Czarne. Premiera książki mała miejsce 15 października.

Ponadto w listopadowym numerze Gazety Senior znajdą Państwo mnóstwo ciekawych tematów m.in. takich jak:

Optymizm potrzebny od zaraz

W czasach niepewności, zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa, budzą się stare lęki, rodzą nowe. Równocześnie stajemy przed wyzwaniami, które rodzą potrzebę wykraczania poza to, co znamy. Wywołuje to w nas często opór i sprzeciw. Uaktywnia się gadzia część naszego mózgu, „uciekaj albo walcz”. Toteż uciekamy od wyzwań, walczymy z tymi, którzy zachęcają nas do zmiany. Zmiany, którą spostrzegamy jako potencjalnie niebezpieczną, choć w rzeczywistości może się okazać dla nas korzystna. Jadwiga Kwiek w ABC Psychologii dla seniora podpowiada, jak ćwiczyć tak potrzebny optymizm.

Zdrowie seniora

Od czterech lat seniorzy w Ostrowie Wlkp. otrzymują bezpłatne szczepionki na grypę. Stojąc w długiej kolejce, aby zapisać się na szczepienia w ramach limitu miejskiego, Kazimierz Nawrocki zapytał, z czym ludzie w podeszłym wieku stykają się najczęściej w czasie pandemii, co ich niepokoi i nurtuje. Co usłyszał? Seniorzy chcą mieć dostęp do leczenia! Polecamy również felieton Krystyny Ziętak pt. Rak nieborak oraz materiał kampanii “Badaj się i lecz” pt. Korzystasz z teleporady? Odpowiednio się do niej przygotuj.

Teleporady, e-wizyty, zoom i wirtualne randki dla seniorów

Pozostało już tylko zaprzyjaźnić się z nimi, ponieważ koronawirus nie odpuszcza. Sporo się dzieję, jeśli tylko chcemy zalogować się do internetowego życia. Między innymi Wrocławskie Centrum Seniora działa online i przez telefon. Warto korzystać, ale pozostańmy czujni, jak przestrzega Andrzej Wiśniewski w materiale pt. Senior na wirtualnej.

Książki, jako bezpieczna rozrywka w czasie pandemii, na dobre zagościły na łamach Gazety Senior, Redaktor Naczelna poleca sporo premier. I wiele, wiele innych ciekawych tematów, które pozwolą oderwać myśli od sytuacji epidemicznej. A także informacji ważnych dot. zmian w prawie, nowych rozwiązań czy Korpusu Wsparcia Seniorów.

Poniżej link do strony:
https://www.gazetasenior.pl/

Redaktorka Gazety Senior - Krystyna Ziętak - została wyróżniona przez Wrocławską Radę Seniorów nagrodą "Przyjaciel Seniorów". Jednym z powodów, dla którego otrzymała statuetkę z rąk Prezydenta Wrocławia, jest jej blog Wirtualna Kultura 60+. Jeżeli jeszcze tu nie zajrzeliście, to najwyższy czas to zrobić. LINK znajdziecie tutaj, a rozmowa z "Krysią mącicielką" w wydaniu. Gorąco polecamy!

Zdrowie seniorów
Choć jest kwestią kluczową, to niestety raport Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej nie pozostawia złudzeń, czas pandemii to katastrofalne w skutkach przerwane terapie, brak dostępu do lekarzy specjalistów i rzetelnej wiedzy, jak się chronić. W październikowym numerze publikujemy wnioski z raportu.

Koronarzeczywistość seniora
W wydaniu znajdziecie wiele przykładów senioralnych postaw wobec pandemii. Są tacy, co blogują i nie zwalniają tempa. Niektórzy seniorzy poszli o krok dalej i nakręcili filmy o pandemii. Sporo działań udało się przenieść do sieci, co ma swoje plusy, pozwala utrzymywać relacje z bliskimi, korzystać z kultury, edukacji i zasobów, od których zostaliśmy odcięci. Na cyfrowych debiutantów czeka wsparcie!


Moda i Uroda na GazetaSenior.pl Sprawdź online
Spotkanie w internecie, na skypie, zoomie to także okazja do zadbania o siebie nie wychodząc z domu.
Co zrobić, gdy wypadają nam włosy? Sprawdź pod linkiem.
Dlaczego warto wzbogacić codzienną pielęgnację o serum, dowiesz się więcej tutaj.
Sprawdź również, jak ważna jest psychika w kwestii odchudzania w artykule pt. Po co tyjemy?

Link do e-wydania październikowego Gazety Senior <<Przeglądaj tutaj>>

W związku z debatą "Zdrowie w pandemii - czyli jak wejść w dobrej kondycji do nowej normalności i budować siły do dalszej walki z koronawirusem?", która odbyła się 30 czerwca 2020 r. przesyłamy Państwu materiał ekspercki z tego wydarzenia.

Materiał do pobrania

Dostępny jest on także w wersji on line na stronie ADAMEDu, pod linkiem: https://www.adamed.com/aktualnosci/szczegoly/seniorom-grozi-widmo-nieleczonych-chorob

Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Strona 1 z 5