środa, 14 czerwiec 2017 14:10

Festiwal Ogrodowych Inspiracji został otwarty!

13 czerwca, w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyło się otwarcie II edycji Festiwalu Ogrodowych Inspiracji. Otwarciu towarzyszyło seminarium podczas którego można było wysłuchać kilku ciekawych referatów. Gości przybyłych na uroczystość powitał Dyrektor Biblioteki, Zbigniew Filipkowski, cytatem z książki Izabeli Czartoryskiej „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów’ z roku 1805. Izabela Czartoryska zebrała w niej wszystkie swoje przemyślenia, plany i rady na temat zakładania ogrodów. Tę niezwykle cenną pozycję zawierającą kompendium wiedzy na temat ówczesnej sztuki ogrodniczej Centralna Biblioteka Rolnicza posiada w swoich zbiorach.

Podczas seminarium referaty wygłosili: prof. Andrzej Tyszka, wybitny polski socjolog kultury przedstawił założenia miast – ogrodów; Małgorzata Lekki z firmy Tilia Projektowanie i Zakładanie Ogrodów opowiedziała o alternatywnych nawierzchniach w ogrodach; Michalina Trempała z firmy Natur Zielone Pogotowie podpowiadała jak zorganizować w ogrodzie kącik do wypoczynku oraz Grzegorz Chmielewski z Pracowni Architektury Krajobrazu Zielony Zakątek przedstawił receptę na założenie idealnego trawnika.

Otwarcie Festiwalu uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu. Goście mieli okazję posłuchać menuetów J. S. Bacha, VI Symfonii Dziecięcej Bernarda Stielera czy też muzyki z filmów „Gwiezdne wojny” i „La la land” w opracowaniu dyrygenta orkiestry, Laury Stieler.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończyły warsztaty „Zaprojektuj swój ogród”, które poprowadziła Agnieszka Hubeny-Żukowska (Pracownia Sztuki Ogrodowej, Bliziny), laureatka prestiżowych branżowych nagród z dziedziny projektowania ogrodów. Pod jej okiem uczestnicy mogli zaplanować swój idealny ogród i uzyskać wskazówki związane z urządzaniem ogrodów.

Podczas trwania Festiwalu, do 25 czerwca, przed budynkiem Centralnej Biblioteki Rolniczej i na tarasie na I piętrze, można oglądać pięć wyjątkowych aranżacji ogrodowych - temat przewodni to „Ogród z książką”. Stworzyli je laureaci konkursu „Inspiracje-Aranżacje”, którego finał miał miejsce podczas Targów Gardenia 2017 w Poznaniu. Architekci krajobrazu oraz profesjonalni ogrodnicy w swoich pokonkursowych założeniach nie tylko je odtworzyli, ale także zaprezentowali nowe pomysły na kwiatowe kompozycje.

Organizatorzy:
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów

Patronat honorowy:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel

Czytany 2528 razy