poniedziałek, 05 czerwiec 2017 20:23

Relacja z udziału Centralnej Biblioteki Rolniczej w Pikniku Naukowym

3 czerwca 2017 r. pracownicy Centralnej Biblioteki Rolniczej uczestniczyli w 21. Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym – największej w Europie naukowej imprezie plenerowej.

Było nam miło, że znaleźliśmy się w grupie ponad 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, które mogły zaprezentować odwiedzającym swoje pokazy, doświadczenia i prezentacje związane z tematem przewodnim Pikniku - Ziemią.

Stoisko przygotowane przez CBR prezentowało trzy pokazy. Pierwszy z nich o nazwie „Parapetowy ogródek”, miał na celu pokazanie odwiedzającym różnice między glebą jałową, a glebą pełnowartościową i wpływ jaki mają one na wzrost roślin. Dzieci oraz każdy, kto miał na to ochotę mógł zasadzić swoją roślinkę i zabrać ją do domu. Około 1000 osób zabrało do domu doniczkę z nasionkiem pietruszki czy cebulą, aby wyrosła natka czy szczypiorek. Na stoisku znajdował się także symboliczny kret z przeslaniem, że nie jest on tylko szkodnikiem, ale także pożytecznym zwierzęciem, które poprawia jakość gleby i zjada szkodniki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się żywe dżdżownice rosówki, które można było obejrzeć z bliska pod lupą. Reakcje na te niezwykle pożyteczne stworzenia były różne: od euforii po przestrach. Niektórzy sugerowali nawet, że chętnie spróbowaliby tego "żyjątka".

Drugim pokazem, który cieszył się wielkim powodzeniem były warsztaty garncarskie. Państwo Konopczyńscy w prosty, przystępny sposób i z dużą dozą humoru pokazywali i opowiadali o tym, co robią. Ponadto, dzieci przy pomocy mistrza mogły ulepić własny garnuszek i zabrać go do domu. Wykazywały się przy tym wielką cierpliwością.

Trzeci pokaz przygotowany został przez Zakład Gleboznawstwa, Erozji i Ochrony Gruntów działający przy Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB. Pracownicy Zakładu w interesujący sposób omawiali zagadnienia dotyczące procesu powstawania gleby, czynników glebotwórczych, rodzajów gleb i ich znaczenia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procedurami przygotowania próbek glebowych oraz osobiście wykonać podstawowe analizy chemiczne gleby pod nadzorem i opieką merytoryczną osób prowadzących. Dla dzieci, w ramach prezentu, przygotowane zostały mapy gleb do pokolorowania.

Uczestnicy 21. Pikniku Naukowego bardzo chętnie zatrzymywali się przy stoisku CBR i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez nas pokazach. Usłyszeliśmy całą masę miłych słów, chętnie odpowiadaliśmy na zadawane pytania i jak mogliśmy to udzielaliśmy porad. Najczęstszym poruszanym problemem był chyba „Kret w ogródku i jak się go pozbyć”. Cieszymy się, że nasze stoisko przyciągnęło nie tylko dzieci, ale także młodzież, studentów i dorosłych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dobrą wspólną naukę poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku.

Czytany 2405 razy