piątek, 02 czerwiec 2017 10:58

Relacja z konferencji „Polska wieś ratująca Żydów”

W niedzielę, 28 maja 2017 r., w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Polska wieś ratująca Żydów”. W czasie konferencji głos zabrali: Zbigniew Filipkowski, Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej oraz Artur Rytel Andrianik, Prezes Fundacji Righteous for the World.

Wydarzenie zostało podzielone na dwa bloki. Podczas pierwszego uczestnicy obejrzeli krótkie materiały filmowe o Polakach ratujących Żydów, a w czasie drugiej części poznali osobiste wspomnienia ludzi, którzy – mimo upływu lat – wciąż pamiętają, jak ich rodziny narażały życie, by pomóc Żydom. W tej części swoimi wspomnieniami podzielili się: rodzeństwo Józef Maliński, Jadwiga Smolińka, Cecylia Dębska z Gajówki Zachodniej w pow. kieleckim; Adam Paygert z Dynowa w pow. rzeszowskim; Helena Wysocka z Schabajewa w pow. sierpeckim i Andrzej Zdulski z Chrząszczewka w pow. rawskim. Losy bohaterów, a zarazem prelegentów tego spotkania, to historia ludzi, którzy nie pozostali obojętni na krzywdę swoich sąsiadów i pomagali Żydom na polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Po każdej z części wywiązywała się żywa dyskusja wśród uczestników wydarzenia.

Konferencja i wystawa „Polska wieś ratująca Żydów” zostały sfinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Righteous for the World oraz Centralna Biblioteka Rolnicza.

Konferencji towarzyszyła wystawa, którą odwiedzający Bibliotekę mogą jeszcze przez miesiąc oglądać w holu dolnym.

Poniżej zamieszczamy fotorelację autorstwa Marty Kutt.

Czytany 2355 razy