wtorek, 27 wrzesień 2016 18:20

XIV Warszawskie Święto Chleba już za nami

Warszawiacy i turyści tłumnie przybyli w ubiegłą niedzielę na Rynek Nowego Miasta, aby wziąć udział w XIV Warszawskim Święcie Chleba. Tych niezdecydowanych z pewnością zachęcił do wzięcia udziału w Święcie dwie rzeczy: piękna pogoda i  korowód dożynkowy, który przeszedł spod Centralnej Biblioteki Rolniczej na Nowy Rynek. Wielobarwne stroje ludowe, przyśpiewki towarzyszące dożynkom i skoczne dźwięki muzyki  wzbudzały ogromne zainteresowanie spacerowiczów  na Trakcie Królewskim.

Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu podczas której poświęcone zostały tradycyjne chleby obrzędowe przygotowane przez piekarzy z Warszawskiego Cechu i Spółdzielni Piekarsko – Ciastkarskiej.  Po nabożeństwie, na Rynek Nowego Miasta ruszył kolorowy korowód wieńców i chlebów dożynkowych. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie Święta  oraz wręczenie    chlebów dożynkowych   współorganizatorom „warszawskich dożynek”.


Na Rynku Nowego Miasta do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych -Młodych Kurpi,Krasnego, Przepióreczki, Skowronków, Praskich Małmazyj, Karniewiaków i Magii. Gościem specjalnym był zespół „Vecordia”, który w swoich utworach łączy tradycję muzykiludowej z nowoczesnym brzmieniem.


Jednocześnie odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Bogactwo prezentowanych wypieków - od  słodkich bułeczek po bochny chleba razowego pieczonego na chrzanowych liściach - wprawiało w zdumienie tych, którzy wzięli udział  w Święcie. Można też było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych z Mazowsza, Podlasia, ale i innych regionów kraju takie jak rzeźby, zabawki, ptaszki, hafty łowickie, wycinanki czy ceramikę. Nie zabrakło także tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin,  przetworów owocowych, serów na czele ze sławnymi serami korycińskimi. Dzieci brały udział w warsztatach lepienia figurek z ciasta chlebowego w stoisku SPC i zabawie w prześmieszne malowanie buziek, w stoisku Cechu Piekarzy Warszawskich. Rodzinnie można było wziąć udział w warsztatachlaniaświec z wosku, garncarskich i pokazach dmuchania wazonów ze szkłaoraz wyplatania koszyków ze słomy.Rodzinnie można było także spróbować tradycyjnych przysmaków kuchni regionalnych takich jak  pierogi, bigos czy pierekaczewniki.


Głównym organizatorem Święta była Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego a współorganizatorami: Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie, Polskie Młyny S.A.,  Praska Giełda Spożywcza, Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz Fundacja „Moje Wojenne Dzieciństwo”.


Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Agroserwis, „Farmer, farmer.pl, Przegląd Zbożowo-Młynarski”, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”, „Przemysł Spożywczy”,Kultura Wsi Ludzie. Wydarzenia. Opinie iRolniczy Magazyn Informacyjny.


Dziękujemy tym wszystkim, którzy podczas tego wydarzenia byli z nami. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów. Dziękujemy serdecznie również zespołom, dzięki którym goście Święta mieli niezapomnianą okazje do poznania tańców, pieśni  i przyśpiewek ludowych z Mazowsza, Kurpi czy Podlasia. Warszawskie Święto Chleba nie byłoby tak tłumnie odwiedzane przez mieszkańców stolicy gdyby nie nasi partnerzy medialni, dzięki którym w środkach masowego przekazu znalazły się zarówno zapowiedzi jak i relacje z imprezy.


Zapraszamy za rok!

Czytany 3494 razy