wtorek, 05 lipiec 2016 17:31

Piecewo - wieś w której żyję

29 czerwca w Piecewie, Centralna Biblioteka Rolnicza wzięła udział w wieczorze autorskim Krystyny Nity, autorki pracy wyróżnionej nagrodą specjalną w konkursie „Wieś, w której żyję” ogłoszonym w 2015 r. przez redakcję kwartalnika Kultura Wsi. Autorka „Piecewa, wsi w której żyję” mieszkająca na stałe w Krakowie, nie przypuszczała nawet, że historia jej rodzinnej wsi wzbudzi aż takie zainteresowanie. Na promocję książki przyszło tak dużo ludzi, że zabrakło krzeseł w wiejskiej sali.

Gości przyjęła sołtys Piecewa, pani Andżelika Głyżewska. Słodkie „co nieco” przygotowały panie z Piecewa, które również czuły się gospodyniami wieczoru. Był nawet tort w postaci książki. Nie zawiedli zaproszeni goście z Tarnówki i ze Złotowa. Gminę reprezentowali: wójt Jacek Mościcki, radny i pasjonat historii Tomasz Zbylut, który o gminie Tarnówka wie chyba wszystko oraz przewodniczący Rady Gminy Tarnówka Marcin Nowosielski. Przybył także ks. proboszcz Jerzy Ruszkowski, który jest zawsze ze swoimi parafianami w ważnych dla nich chwilach. Ze Złotowa przyjechali państwo Jelonkowie. Pani Zofia Jelonkowa jest dyrektorką Muzeum Ziemi Złotowskiej, które pod jej kierunkiem stało się nowoczesnym centrum dokumentacji i informacji. To właśnie tam - mówi pani Krystyna - znalazłam większość cennych informacji na temat Piecewa. Nie byłoby ostatniego rozdziału książki – Historii odnalezionej - gdyby nie pan redaktor Janusz Justyna z Panoramy Złotowskiej. Podzielił się ze mną swoimi zasobami i skontaktował z byłymi mieszkańcami Piecowa, mieszkającymi w Niemczech.

Na spotkaniu byli też goście z Jastrowia oraz dawni mieszkańcy Piecewa, żyjący w sąsiednich miejscowościach.Wieczór urozmaicił występ zespołu ludowego "Tarnowianie". Przy akompaniamencie Aleksandry Wawrzeńczyk, zespół ubrany w krajeńskie stroje zaśpiewał wiazankę dawnych pieśni. Zasłużyli na gorące brawa widowni.

Pani Krystyna, na co dzień nauczycielka francuskiego w jednej z krakowskich szkół, nie zaprzestaje pracy nad zgłębianiem historii wsi w której się urodziła i z której wywędrowała w szeroki świat. Historia wciąga - podkreśla.Wiele obiecuje sobie po nawiązanych kontaktach z byłymi mieszkancami z Niemiec, którzy posiadają wiele cennych dokumentów i informacji z okresu do II wojny światowej i podczas jej trwania. Chciałaby napisać ciąg dalszy, uzupełnić powojenną część, więcej miejsca poświęcić historii poszczególnych rodzin, zamieścić ich zdjęcia. Należałoby – uważa - opisać wszystkich naszych sołtysów od 1945 roku. Każdy z nich przysłużył się do rozwoju Piecewa i każdy był lubiany przez naszą wiejską społeczność.

To nie jest już ta sama wieś, gdy ją opuszczałam 40 lat temu, dobrze zintegrowana i zorganizowana. Dzieki inicjatywie pani sołtys, mieszkańcy robią co tylko można, by Piecewo piękniało, i żeby ludziom żyło się przyjemniej.W lipcu zeszłego roku w Tarnówce odbył się Turniej 11 Sołectw, który wygrało Piecewo zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych, przeznaczając ją na budowę bezpiecznego placu zabaw. Odbyły się dożynki. Młodzi mieszkańcy Piecewa wzięli udział w wielu konkursach i zawodach. Pracują też razem, przygotowują bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Podjęli mnóstwo inicjatyw i zorganizowali wiele imprez: pożegnanie lata, mikołajki i inscenizację bajki "Czerwony kapturek". Dzieci wraz dziadkami obejrzały bajkę, gdzie główne role zagrali ich rodzice. Było spotkanie przy wigilijnym stole, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka. Podczas Jarmarku Krajeńskiego, 29 maja 2016 roku Piecewo wzięło udział w Rodzinnym Gotowaniu pt. "Festiwal Pieczarki Ziemii Złotowskiej". "Piecewianki na fali": Angelika Głyżewska, Bernadetta Barylak i Dorota Kaciełowicz wywalczyły 3 miejsce.

Ciągle coś się dzieje. Informacje o wszystkich wydarzeniach zamieszczane są na stronie internetowej Piecewo https://www.facebook.com/Piecewo/ . Prowadzi ją piecewianka Sandra Sznyr, mieszkająca we Wrocławiu.

Z okazji promocji nagrodzonej pracy jej autorka z panią sołtys przygotowały wystawę poświęconą historii Piecewa, która cieszyła się niemnieszym zainteresowaniem jak książka. W czasie wieczoru goście kupili ponad 100 egzemplarzy, które autorka cierpliwie podpisywała … Chciałabym - kontynuuje p. Krystyna - aby młodzi mieszkańcy mogli poznać całą historię naszej wsi. Może w przyszłości ktoś z potomków z Deutsch Fier chciałby napisać książkę po niemiecku, wtedy nasza historia ukazałaby się w dwóch językach...

Stoisko, które zorganizowała Biblioteka również było oblegane. Niemalże każdy uczestnik spotkania wychodził z sali z ostatnim numerem kwartalnika Kultura Wsi i materiałami przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, promujacymi polskie rolnictwo i gospodarkę żywnościową.

Fot. Marek Nita. 

Czytany 25141 razy