czwartek, 14 kwiecień 2016 22:01

Zapraszamy na wystawę XIX – wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

Zapraszamy na wystawę XIX – wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

W środę odbyło się w Centralnej Bibliotece Rolniczej otwarcie niezwykle ciekawej wystawy.

Na 100 fotografiach, zrobionych w XIX wieku, możemy podziwiać krajobrazy, miasta, ludzi  i klimaty  Turkiestanu, Emiratu Buchary czy Chanatów Badachszanu i Darwazu.

Ekspozycja, w holu Biblioteki,  czynna będzie do 30 maja

Wstęp wolny

Wystawa  XIX – wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego przygotowana została przez  Igora  Strojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego.  Wystawa została sfinansowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Senatu. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Republiki Uzbekistanu, które przedstawiciele byli obecni na wernisażu.

Fotorelacja z wernisażu autorstwa Teresy Kołakowskiej

 

Leon Barszczewski (1849-1910) - biografia

Fotograf, podróżnik, przyrodnik i badacz krajów Azji Środkowej.

Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 r. w Warszawie, ale dzieciństwo spędził na Ukrainie w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jako chłopiec został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie, w konsekwencji swoje życie zawodowe związał ze służbą wojskową w carskiej Rosji. W latach 1876-1897 mieszkał w Samarkandzie, skąd przedsięwziął ponad dwadzieścia wyprawach na terytorium Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazy. Dotarł także do Mazar-i Szarif w Afganistanie. Nierzadko, był pierwszym Europejczykiem w tych odległych rejonach. Podczas swych podróży opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem, gromadził okazy botaniczne, zoologiczne, owady oraz minerały. Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie – starożytnej Samarkandzie.

Leon Barszczewski w trakcie swoich wypraw nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Jako człowiek szlachetny i uprzejmy wobec tubylców, zdobywał sobie ich szacunek i zaufanie. Zapisywał ich legendy, podania i wierzenia, a obiektyw aparatu kierował na twarze i barwne stroje napotykanych ludzi Na swoich fotografiach zachował krajobrazy, architekturę oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych rejonów. Dzięki jego szklanym negatywom można dziś poczuć bliskość tamtych ludzi, zobaczyć jak żyli i pracowali, choćby na roli. W kadrze zatrzymał wiele portretów mężczyzn, scen rodzajowych, a wprost unikalne są jego zdjęcia ukazujące tamtejsze kobiety. Leona Barszczewskiego można uznać za prekursora fotografii reportażowej. Jego fotografie znalazły uznanie i zostały nagrodzone złotymi medalami na wystawach fotograficznych: w 1895 r. w Paryżu – za fotografie lodowców azjatyckich oraz w 1901 r. w Warszawie – za „widoki i sceny rodzajowe wschodnie”. Kolekcja zdjęć Leona Barszczewskiego jest jedyną tego typu w Polsce dokumentacją fotograficzną krajów Azji Środkowej końca XIX wieku pozostawioną przez polskiego podróżnika.

Leon Barszczewski w dziennikach z podróży zapisywał obserwacje przyrodnicze, botaniczne, zoologiczne, geograficzne i geologiczne. Odkrył wiele pokładów złóż rud metali i kamieni szlachetnych (w tym złota i diamentów), prowadził pionierskie badania lodowców w Górach Zerawszańskich i Hissarskich, dzięki czemu zyskał miano wybitnego glacjologa i pierwszego polskiego badacza lodowców Azji. Jeden z lodowców południowego zbocza Grzbietu Hissarskiego został nazwany jego imieniem, a rosyjski botanik Władimir Lipski nadał jego imię roślinie – Czosnek Barszczewskiego (Allium barsczewskii Lipsky). Prowadził także badania z zakresu etnografii i archeologii. W uznaniu jego dorobku naukowego został przyjęty w poczet członków m.in. Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Zebrane w trakcie wypraw liczne okazy przyrodnicze, archeologiczne i etnograficzne posłużyły mu do utworzenia Muzeum w Samarkandzie. Tereny, po których podróżował Leon Barszczewski leżą obecnie w przeważającej części w granicach Republik Uzbekistanu i Tadżykistanu.

Po zakończeniu służby w Azji Środkowej Leon Barszczewski został przeniesiony do Siedlec, gdzie w roku 1904 ufundował Szkołę Handlową dla dziewcząt (obecne II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi). Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Igor Strojecki – prawnuk

Czytany 7740 razy