piątek, 13 listopad 2015 17:37

„Kobieta Pracująca”- relacja ze spektaklu

7 Listopada 2015 w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się premiera sztuki w hołdzie dla gwiazdy polskiej komedii, niezapomnianej Ireny Kwiatkowskiej. Spektakl został wystawiony gościnnie przez Polsko Angielski teatr z Londynu Golden Horseman Theatre, pod dyrekcją znanej artystki i reżyserki Magdaleny Rutkowskiej. Możliwość wystawienia spektaklu w Centralnej Bibliotece Rolniczej odegrała szczególnie symboliczne znaczenie dla autorki , która w latach 2005-2007 współpracowała przy artystycznym projekcie renowacji biblioteki, pozostawiając za sobą ręcznie malowane murale umieszczone na wewnętrznych ścianach obiektu.

W przedstawieniu Kobiety Pracującej w zespole aktorskim udział wzięli zawodowi aktorzy polonijni i brytyjscy. W roli Ireny Kwiatkowskiej wystąpiła Alina Denis Norin, dawna aktorka teatru Syrena. Role Krystyny objęła Malgorzata Scislowicz, zamieszkała w Anglii. W rolach drugoplanowych wystąpili Polscy aktorzy zakorzenieni w Wielkiej Brytanii - Krzysztof Suwala, Martin Kotomsky oraz Jay Hofman - nie tylko aktor, ale również rozpoznawany wykonawca muzyki pop. W roli Pani Zosi wystąpiła brytyjska aktorka Angharad Price. Akompaniament muzyczny gościnnie poprowadził wybitny muzyk i kompozytor Tomasz Krezymon. Za stronę techniczną spektaklu odpowiadał Sebastian Pellowski.

Spektakl Kobieta Pracująca to sztuka oparta na twórczości i życiu prywatnym Ireny Kwiatkowskiej. W kabaretowo sentymentalnej atmosferze ukazane zostały momenty wychwycone z życia rodzinnego Ireny jak również z jej występów scenicznych, opartych na ogromie pracy wkładanej przez nią w profesje aktorstwo. Spektakl rozpoczyna scena ukazującą moment, już po śmierci aktorki. Krystyna Kwiatkowska –(bratanica) pakuje do kartonów pamiątki po aktorce. Wspomnienia Krystyny przywołują na scenę postać Ireny Kwiatkowskiej oraz postacie osób przewijających się przez jej życie podczas długoletniej kariery aktorskiej.

Spektakl został przyjęty przez publiczność z wielkim entuzjazmem. W trakcie sztuki na Sali dopisywał śmiech powoli zamieniając się we łzy nie tylko wśród widzów, ale również i aktorów.

Czytany 14525 razy