wtorek, 20 październik 2015 18:15

Relacja - XII Rolniczy Festiwal Nauki

Zakończył się XII Rolniczy Festiwal Nauki w ramach którego Centralna Biblioteka Rolnicza, wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w dniach 15-16 października 2015 r. zorganizowała konferencję naukową pod hasłem „Gleba - Środowisko - Człowiek". Myśl przewodnia tegorocznej edycji Festiwalu nawiązywała do faktu że rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Gleby. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat merytoryczny objęła Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych, a patronat medialny Polskie Radio, TVP Warszawa oraz wydawnictwa branżowe.

Zarówno w Centrum Doradztwa Rolniczego jak i w Bibliotece dopisała frekwencja. Wśród grona uczestników była liczna grupa pracowników jednostek naukowych, szkól rolniczych, jednostek doradztwa rolniczego, MRiRW oraz innych instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. Gościem honorowym drugiego dnia Festiwalu była Pani dr Zofia Szalczyk – podsekretarz stanu w MRiRW, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę gleby jako podstawowego czynnika produkcji w rolnictwie oraz znaczenie nauki w kreowaniu postępu. Pani Minister zachęcała do lepszej współpracy nauki z praktyką, na rzecz rozwiązywania konkretnych problemów i rzeczywistych potrzeb gospodarki.

W pierwszej części konferencji, w ramach prowadzonej przez CBR galerii Meritorium Agriculture została przedstawiona sylwetka prof. Sławomira Miklaszewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich gleboznawców. W holu biblioteki zaprezentowano także wystawę poświęconą Sławomirowi Miklaszewskiemu i jego portret, wykonany przez Daniela Cybulę. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 listopada b.r.

W dalszej części drugiego dnia Festiwalu, wygłoszone zostało pięć referatów, obejmujących swoim zakresem problematykę racjonalnego gospodarowania glebą oraz jej zasobami. Nad całością przebiegu konferencji czuwał Pan redaktor Krzysztof Michalski z Polskiego Radia.

Tegoroczną edycję Festiwalu bardzo uatrakcyjniły liczne wystaw i pokazy zorganizowane w holu jak i pod arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Poza książkami i wydawnictwami branżowymi można się było w tym roku zapatrzyć w świeże owoce i warzywa produkowane naturalnymi metodami, pyszne miody i soki a nawet pierogi o zwiększonej zawartości suchej masy wydłużonym terminie przydatności do spożycia.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji które uczestniczyły w tegorocznym Rolniczym Festiwalu Nauki i zapraszamy na kolejny już za rok.

Referaty:

  1. Pożyteczne mikroorganizmy szansą na poprawę jakości plonów i  żyzności gleby - dr hab. Lidia Sas Paszt,  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
  2. Konsorcja mikrobiologiczne jako czynnik ochronny upraw przed chorobami i szkodnikami - dr hab. Ewa Solarska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  3. Zastosowanie najnowszych metod badawczych w biotechnologii rolniczej - dr hab. Michał Starzycki, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Radzikowie
  4. Technologie naturalne szansą dla polskiego rolnictwa - mgr Grzegorz Herbinger , Instytut Technologii Mikrobiologicznych w Turku
  5. Medycyna Ekologiczna: Szansa na zdrowe życie - dr Józef Krop, Eco Health and Wellness Center Inc., Kanada

 

 Polecamy również publikację: Sławomir Miklaszewski.Wybitny polski gleboznawca - Daniel Kamiński

 

Czytany 8292 razy