środa, 07 październik 2015 19:34

Relacja - XIII Warszawskie Święto Chleba

Pomimo obaw organizatorów, trzynastka w tym przypadku wcale nie okazała się być pechowa, a wręcz przeciwnie. Na XIII-ej edycji Warszawskiego Święta Chleba dopisało praktycznie wszystko. Była słoneczna pogoda, przybyła rekordowa liczba wystawców, barwne zespoły ludowe i oczywiście tłumy warszawiaków. Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Po nabożeństwie ruszył kolorowy korowód wieńców i chlebów dożynkowych, który przeszedł spod Centralnej Biblioteki Rolniczej na Rynek Nowego Miasta. Wielobarwne stroje, przyśpiewki towarzyszące dożynkom i skoczne dźwięki muzyki ludowej wzbudzały ogromne zainteresowanie i zachwyt spacerowiczów na Trakcie Królewskim. Na miejscu uroczystego otwarcia Święta dokonał dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej, dr Marek Cieśliński, który ze Starszym Cechu Piekarzy, Stefanem Putką wręczyli tradycyjne chleby dożynkowe gościom honorowym oraz współorganizatorom. Pozdrowienia dla uczestników i podziękowania dla organizatorów od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika przekazała Pani Izabela Stelmańska - zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jednocześnie odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Można też było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych, nie tylko z Mazowsza, ale i innych regionów. Nie zabrakło tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin, serów na czele ze sławnymi serami korycińskimi. Dzieci brały udział w warsztatach lepienia figurek z ciasta chlebowego na stoisku SPC i malowania buziek w namiocie Cechu Piekarzy Warszawskich. Rodzinnie można było wziąć udział w warsztatach wykonywania ozdób z kolorowych wiórów drewnianych oraz pokazie lania świec woskowych.

Warszawiacy i turyści tłumnie przybyli na Rynek Nowego Miasta, aby wziąć udział w XIII Warszawskim Święcie Chleba. Na Rynku, do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych – KGW Zabrodzie, Krasne, Młode Kurpie, Boczki Chełmońske i Karniewiacy. Gościem specjalnym była „Kapela z Targówka”,która „porwała” gości zgromadzonych przed sceną i bisowała bez końca.

Głównym organizatorem Święta była Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, a patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Współorganizatorami imprezy byli: Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie, Cech Piekarzy w Warszawie, Polskie Młyny S.A., Państwowe Muzeum Etnograficzne, Fundacja „Moje Wojenne Dzieciństwo” i Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych. Patronat medialny nad nią sprawowali: Polskie Radio, TVP Warszawa, „Nowa Wieś Europejska”, „Zielony Sztandar”, „Agroserwis”, „Przemysł Spożywczy”, „Przegląd Zbożowo-Młynarski”, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”, „Farmer” , farmer.pl oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Wł. Reymonta.

Dziękujemy wszystkim, którzy podczas tego wydarzenia byli z nami. Szczególne podziękowania za patronat i wsparcie finansowe kierujemy do Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz wszystkich współorganizatorów. Dziękujemy serdecznie również zespołom, które przywiozły do stolicy wspaniałe wieńce dożynkowe podziwiane przez gości Święta czyli KGW Zabrodzie, Karniewiakom i Krasnemu. Warszawskie Święto Chleba nie byłoby tak tłumnie odwiedzane przez mieszkańców stolicy, gdyby nie nasi partnerzy medialni, dzięki którym, w prasie, radiu i telewizji znalazły się zarówno zapowiedzi jak i relacje z imprezy. W podziękowaniach nie możemy zapomnieć o naszych niezawodnych wystawcach, bez których nie można sobie wyobrazić tego Święta. Pięknie wszystkim jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy już za rok na kolejną edycję.

Poniżej zamieszczamy fotoreportaż z XIII Warszawskiego Święta Chleba ze zdjęciami Teresy Kołakowskiej.

 

Czytany 6507 razy