wtorek, 22 wrzesień 2015 18:35

Święto Skarpy Warszawskiej za nami!

Podczas III Święta Skarpy Warszawskiej dopisało wszystko – pogoda, frekwencja i humory.

W niedzielny poranek dźwięki muzyki kurpiowskiej w wykonaniu kapeli Ryszarda Maniurskiego oraz zapachy regionalnych potraw  przyciągnęły w podcienia budynku biblioteki tłumy warszawiaków i turystów. Słuchając ludowej muzyki podziwiali zaprezentowaną, również pod arkadami, największą na świecie koniakowską koronkę.

Przed biblioteką odbywał się kiermasz rękodzieła ludowego i regionalnych produktów tradycyjnych. Można było podpatrzeć twórców ludowych przy pracy i kupić wspaniałe dzieła ich rąk. I tak gościliśmy koronczarki z Istebnej i Koniakowa, wycinankarki z regionu łowickiego i Kurpiów oraz rzeźbiarza i mistrza – lutnika, w jednej osobie, który przygrywał na wykonanej przez siebie lirze korbowej Nie zabrakło także regionalnych przysmaków kulinarnych. Przy stoisku z potrawami tatarskimi, gdzie można było spróbować kibinów, czebureków czy listników, kolejka nie malała nawet przez minutę. Podobnie było przy pierogach , plackach ziemniaczanych, kozich serach, oscypkach, kurpiowskich miodach i chlebach, psiwie kozicowym, a także smakowitych wędlinach i serach, które przyjechały aż z Białego Dunajca.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Święta nie zabrakło także „strawy” dla ducha. W podcieniach goście tłumnie oglądali największąna świecie koronkę koniakowską wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Przed Biblioteką stanęła wystawa z unikatowymi zdjęciami Andrzeja Sidora. Ekspozycja którą można będzie podziwiać jeszcze przez kilka najbliższych tygodni obrazuje zwyczaje i obrzędy w Polsce i jest efektem kilkuletniej pracy autora. Wystawie towarzyszył pokaz slajdów o tej samej tematyce poprowadzony przez Andrzeja Sidora. Zaprezentowaliśmy również cykl filmów ze zbiorów Narodowego Instytutu Audiowizualnego z cyklu “Muzyka Odnaleziona” wg scenariusza Moniki Menciny oraz Andrzeja Bieńkowskiego. Nasi Goście mogli także w promocyjnych cenach zakupić książki na stoisku przygotowanym przez pracowników CBR.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w czasie Święta Skarpy byli z nami, a szczególnie twórcom ludowym i wystawcom. Specjalne podziękowania kierujemy do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej za przywiezienie koronki koniakowskiej, Andrzeja Sidora za udostępnienie zdjęć na wystawę i przeprowadzenie pokazu slajdów oraz dla Ryszarda Maniurskiego i jego kapeli za oprawę muzyczną.

Do zobaczenia za rok!

 

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wydarzenia autorstwa Andrzeja Sidora.

Czytany 3125 razy