sobota, 18 czerwiec 2011 14:42

100-lecie II Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie

17 czerwca br. w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Wybitne odkrycia źródłem inspiracji dla wynalazców – w 100-lecie II nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie”. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Urzędu Patentowego pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Centralna Biblioteka Rolnicza, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozpoczęła się wyświetleniem filmu o życiu Marii Skłodowskiej Curie.


Uczestników konferencji przywitał Ryszard Miazek, dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej, który wygłosił prezentację pt. „Muzeum Przemysłu i Rolnictwa – tradycja miejsca”. To właśnie w Centralnej Bibliotece Rolniczej, w której do II wojny światowej mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w pracowni prof. Napoleona Milicera, Maria Skłodowska-Curie wykonywała swoje pierwsze doświadczenia chemiczne. Jak sama wspominała po latach, właśnie temu miejscu zawdzięcza umiejętności, dzięki którym odkryła rad i polon.

Małgorzata Sobieszczak-Mariciniak, dyrektorka Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, przedstawiła słuchaczom sylwetkę Noblistki wygłaszając referat pt. „Maria Skłodowska-Curie – kobieta niezwykła”. Nie była to historia naukowca – pierwszej kobiety, która wygłosiła wykład na paryskiej Sorbonie – tylko biografia kobiety, która udowodniła innym, że w tamtych czasach można było pogodzić pracę zawodową z prowadzeniem domu. Nie zabrakło bardzo interesujących faktów z życia prywatnego Marii takich jak np. to, że nauczyła się czytać w wieku 4 lat albo, że w swoją podróż poślubną z Piotrem Curie wybrali się na rowerach. Referat zakończyły słowa Alberta Einsteina, że Maria była „jedynym niezniszczonym przez sławę człowiekiem jakiego znał” i „gdyby żyło więcej takich kobiet, to dzieje Europy potoczyły by się inaczej”.

Podczas konferencji wygłoszono także prezentacje dotyczące dorobku dwukrotnej laureatki nagrody Nobla i jego znaczenia dla rozwoju nauki i techniki. Przedstawili je wybitni eksperci z chemii, fizyki, energetyki jądrowej czy onkologii. Tematyka prezentacji obejmowała m.in. zagadnienia z chemii jądrowej, radiochemii i chemii radiacyjnej, historię wynalazków dokonanych na bazie odkryć Marii Skłodowskiej-Curie, ich znaczenie dla współczesnej medycyny, a także zastosowanie w różnych dziedzinach, na przykład przy konserwacji zabytków.

Prezentacje:

  • Sławomir Wachowicz, Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP - „Wynalazki na bazie odkryć Marii Skłodowskiej-Curie”
  • prof. dr hab. Andrzej Czerwiński, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Przemysłowej - „Wpływ odkryć Marii Skłodowskiej-Curie na rozwój radiochemii, chemii radiacyjnej i chemii jądrowej”
  • prof. dr hab. med. Andrzej Kułakowski, Wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce - „Wkład Marii Skłodowskiej-Curie w rozwój promieniolecznictwa”
  • prof. Jan Pluta, Instytut Fizyki Politechniki Warszawskiej - „Maria Skłodowska-Curie – 100 lat później”
  • dr Wojciech Gruszewski, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie - „Od Marii Skłodowskiej Curie do radiacyjnych metod konserwacji obiektów o znaczeniu historycznym”.

oprac. Joanna Radziewicz

 

Czytany 4449 razy