czwartek, 27 październik 2011 14:18

Wernisaż - Marek Ałaszewski "Obrazy dokończone"

W gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej, w poniedziałek – 24 października, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Ałaszewkiego – „Obrazy dokończone”.


Autor prezentowanych prac jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W trakcie studiów zetknął się z tak wybitnymi osobowościami jak profesorowie: Jan Cybis, Aleksander Kobzdej czy Stefan Gierowski, co nie pozostało bez wpływu na jego dalszą działalność artystyczną. W twórczości malarskiej Marka Ałaszewskiego widoczne są wyraźne wpływy impresjonizmu. Atutami jego obrazów są kolorystyka, harmonia braw oraz otwarta kompozycja. Opracował on wiele cyklów tematycznych opartych na obserwacji natury, przetwarzanie pejzażu pozwala mu bowiem na doskonalenie własnego warsztatu artystycznego. W ten sposób powstały: „Impresje weneckie”, „Pejzaże polskie” czy obrazy związane z muzyką, takie jak „Fortepian” czy „Symfonia”. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Autor zajmuje się także projektowaniem wnętrz, mebli oraz malarstwem ściennym.

Pasja Marka Ałaszewskiego to także muzyka. Jest on kompozytorem, autorem tekstów, gitarzystą i wokalistą, twórcą legendarnej grupy KLAN. Skomponował muzykę do musicalu „Mrowisko” oraz „Sen nocy letniej”.

Prezentowana w holu Centralnej Biblioteki Rolniczej ekspozycja składa się z 19 prac: „Śniadanie na Bali”, „Śniadanie na Bali II”, „Ranja”, „Nasza klasa i demony”, „Żegnaj mamo”, „Róża”, „Lokomotywa”, „Góry Świętokrzyskie”, „Impresje weneckie I”, „Impresje weneckie II”, Pejzaż z pelargonią”, „Herbatka z mokro krowo w tle”, „Mosty”, „Ulica nocą”, „Ballada o czereśniach”, „Martwa z gitarą”, „Symfonia”, „Droga przez las”, „Śniadanie w Wenecji”.

Można ją oglądać do 26 listopada br. w godzinach pracy Biblioteki.

Joanna Radziewicz

Czytany 4378 razy