wtorek, 27 marzec 2012 13:57

Polska na gazie łupkowym. Lokalne perspektywy globalnego biznesu

W Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie, 23 marca 2012 r., odbyła się konferencja nt. „Polska na gazie łupkowym. Lokalne perspektywy globalnego biznesu”. Organizatorami spotkania byli: Instytut Koźmiana i Pracodawcy RP, zaś honorowy patronat objął minister skarbu Mikołaj Budzanowski. 


W trakcie konferencji omówione zostały najważniejsze kwestie związane z wydobyciem gazu łupkowego na terenie Polski. Było to jedyne tego typu spotkanie skierowane do przedstawicieli samorządów, wspólnot lokalnych, przedsiębiorców i mediów. Konferencji towarzyszyła wystawa plenerowa poświęcona pionierom przemysłu naftowego i gazowego na ziemiach polskich. 

Warto dodać, że marzec 2012 r. to ważna rocznica dla polskiego przemysłu naftowego. 190 lat temu na świat przyszedł Ignacy Łukasiewicz, pionier wydobycia ropy naftowej i twórca pierwszej rafinerii na świecie. Łukasiewicz był również pionierem społecznej odpowiedzialności w biznesie. Nie na darmo mówiono, iż „wszystkie drogi w zachodniej Małopolsce brukowane były guldenami Łukasiewicza”, a pracownicy szybów naftowych nazywali swego szefa „ojcem Ignacym”.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali: Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawcy RP, Mikołaj Budzanowski – Minister Skarbu Państwa, Piotr Woźniak – Główny Geolog kraju oraz Ryszard Miazek – Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej. Pierwszym punktem konferencji była sesja plenarna, podczas której omówiono uwarunkowania prawne związane z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu z łupków. A następnie odbyły się dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, którzy starali się odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: Jak społeczności lokalne mogą skorzystać na łupkowej gorączce? Dlaczego w niektórych miejscach wiercenia spotykają się z nieufnością i agresją, a w innych inwestorzy witani są z otwartymi rękami? Skąd biorą się najpowszedniejsze „łupkowe” mity? Co może zrobić inwestor, aby zaskarbić sobie poparcie lokalnej społeczności? Nad przebiegiem dyskusji czuwali: Grzegorz Cydejko z „Forbsa” i Teresa Wójcik z „Gazety Polskiej”. Bardziej szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Pracodawców RP - www.pracodawcyrp.pl oraz Instytutu Koźmiana - www.agrykola.org. 

Partnerami instytucjonalnymi konferencji byli: Centralna Biblioteka Rolnicza, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Urzędy Marszałkowskie Województw: Warmińsko-Mazurskiego, Lubelskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz Państwowe Instytuty Badawcze: Instytut Ochrony Środowiska i Państwowy Instytut Geologiczny. 

 

Czytany 3980 razy