czwartek, 14 luty 2013 23:34

Wójt roku 2012

 W minioną sobotę (9 lutego) odbyło się w Centralnej Bibliotece Rolniczej uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Wójt Roku 2012”. Do stolicy zjechało 10 wójtów - finalistów z całego kraju. Zwycięzcą okazał się Grzegorz Czapla - wójt gminy Ożarowice (woj. śląskie). W uroczystości ogłoszenia wyników tegorocznej edycji uczestniczył minister Stanisław Kalemba. Zwracając się do laureatów minister powiedział, że dziesięciu wójtów, których kapituła konkursu zakwalifikowała do finału doceniając ich codzienną pracę, to świetni gospodarze na swoim terenie, którzy doskonale znają potrzeby mieszkańców. Główny laureat uhonorowany został przez Ministra obrazem z dedykacją. W imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego wszystkim finalistom gratulacje złożył sekretarz stanu, Dariusz Młotkiewicz. Na uroczystość przybyli również: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele instytucji nadzorowanych przez ministra rolnictwa i instytucji z resortem współpracujących oraz kierownictwo TVP. Symbolem konkursu, a nagrodą dla zwycięzcy jest podkowa z różą, wykuta przez kowala z Wojciechowa koło Nałęczowa, Romana Czernieca.


Konkurs „Wójt roku” organizowany jest aby promować wójtów, którzy wybrani w demokratycznych wyborach przyczyniają się do rozwoju polskich wsi i małych miejscowości. Celem konkursu jest wyłonienie wójta, który najwięcej zrobił na rzecz swojej gminy, a poprzez to wpłynął na mobilizacje całej lokalnej społeczności.

Kandydatów na wójta roku zgłaszają pisemnie osoby, instytucje i organizacje. W zgłoszeniu powinien znaleźć się opis osiągnięć z minionego roku. W ubiegłych latach w wielu społecznościach następowała mobilizacja całego środowiska gminnego, w celu zapewnienia jak największego poparcia dla wójta. Liczba kandydatur jest nieograniczona. Po zamknięciu okresu zgłoszeniowego zbiera się kapituła, którą tworzą przedstawiciele pomysłodawcy konkursu, czyli Programu 1 Telewizji Polskiej S.A. oraz patronów konkursu. Ta kilkuosobowa grupa ocenia przekazane zgłoszenia. Pod uwagę brane są różne okoliczności, m.in. jak długo wójt pełni swoją funkcję, jak dużo jest o nim pozytywnych opinii, fakt zdobycia nagród w innych konkursach. Często do wniosków dołączane są wycinki z prasy oraz płyty DVD. Kapituła wyłania 10-ciu najlepszych wójtów. Nagrywane są filmowe wizytówki każdej z tych osób, które emituje telewizja. Do każdego nazwiska jest przypisany numer telefonu, na który można wysyłać SMS-y – głosowanie odbywa się wyłącznie tą drogą.

Sylwetki finalistów będą prezentowane na antenie Programu 1 TVP. Zdobywcą tytułu „Wójta roku” zostaje ten z dziesiątki finalistów, który uzyskał najwięcej SMS-ów w głosowaniu widzów Programu 1 TVP.

Dziesiątka finalistów konkursu „Wójt Roku 2012”:

  • Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk, woj. lubelskie
  • Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek, woj. mazowieckie
  • Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice, woj. śląskie
  • Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny, woj. świętokrzyskie
  • Iwona Agnieszka Łebek, wójt gminy Długołęka, woj. dolnośląskie
  • Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec, woj. wielkopolskie
  • Jarosław Pietrzak, wójt gminy Dobrzyca, woj. wielkopolskie
  • Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk, woj. warmińsko-mazurskie
  • Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów, woj. małopolskie
  • Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa, woj. małopolskie.

 

Czytany 4326 razy