środa, 24 czerwiec 2009 20:59

13 Piknik Naukowy 2009

Centralna Biblioteka Rolnicza już po raz ósmy uczestniczyła w Pikniku Naukowym. W namiocie CBR można było wziąć udział w guizie dotyczącym ludowej wiedzy o gwiazdach i niebie i związanych z nią wierzeń oraz tradycji i wierzeń ludowych. Quiz cieszył się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających piknik . Brały w nim udział całe rodziny, które wspólnie próbowały odpowiedzieć na bardzo podchwytliwe pytania. Ogółem w zabawie uczestniczyło ponad 500 osób. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzał kącik czytelniczy, w którym prezentowane były m.in. czasopisma – z bogatego zbioru CBR - „Wszechświat” i „Kosmos” pochodzące z drugiej polowy XIX wieku i pierwszej połowy XX.. Niewątpliwą atrakcją kącika była prezentacja reprintu dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. Szczególnie dużo czasu przy dziele wielkiego astronoma spędzali goście z Japonii skrupulatnie oglądając niemal każdą stronicę. Przed namiotem prezentowane były fragmenty wystawy przygotowanej przez Mazowieckie Muzeum w Płocku "Ludowe Feng Shui".

Badali skład światła, zaglądali w głąb umysłu, szukali meteorytów, gasili świeczkę muzyką, rozpoznawali DNA kosmity. Ok. 120 tys. osób uczestniczyło w 13 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się w sobotę, 30 maja na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Badali skład światła, zaglądali w głąb umysłu, szukali meteorytów, gasili świeczkę muzyką, rozpoznawali DNA kosmity Gwałtowne opady deszczu nie zniechęciły zwiedzających do eksperymentowania i odkrywania niezwykłości świata.

Ta największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę była jeszcze większa niż zwykle. Uczestniczyło w niej 250 instytucji naukowych i badawczych z 21 krajów świata. Po raz pierwszy wzięli w niej udział: Austria, Belgia, Cypr, Hiszpania, Japonia i Rosja, a gościem specjalnym były Czechy. Miasteczko namiotowe zajmowało obszar ponad 40 tys. m2. W nawiązaniu do ogłoszenia przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii, hasłem tegorocznej imprezy była „Nauka wśród gwiazd”. Dlatego nie zabrakło pokazów i doświadczeń dla miłośników astronomii i astronautyki.

W namiotach zwiedzający brali udział w doświadczeniach, dyskusjach i rozmowach z ekspertami, uczestniczyli też w happeningach artystycznych: rzeźbili w lodzie, tworzyli bajki czy „stali na wodzie” w ramach akcji: Ludzie Blue. Na scenie ustawionej na Rynku Nowego Miasta oglądali pokazy najlepszych polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki. Można było m.in. zobaczyć Punk Science - grupę z Wielkiej Brytanii, wyjaśniającą działanie siły grawitacji oraz Studenckie Koło Astronautyczne przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, które zaprezentowało zbudowany przez siebie Łazik marsjański "Skarabeusz".

Impreza miała bogatą oprawę muzyczną. Na scenie wystąpił japoński zespół bębniarzy – KAIKO500, zespół Dobry Gooral oraz odbyła się Gwiezdna wojna na słowa – freestyle'owe improwizacje na tematy związane z podbojem kosmosu z udziałem: Flinta, Muflona, Trzy Sześć i Duże Pe. Przez cały czas trwania Pikniku grali didżeje: Mr Vinystealer i Barto.

 

Czytany 4233 razy