poniedziałek, 07 październik 2019 13:45

XVII Warszawskie Święto Chleba już za nami

Organizowane przez Centralną Bibliotekę Rolniczą Warszawskie Święto Chleba po raz kolejny spotkało się z dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. Wpisało się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych w stolicy i dowodzi jak bardzo potrzebna jest taka uroczystość promująca tradycje i kulturę polskiej wsi. Tegoroczne Święto Chleba odbyło się na terenie Biblioteki, tak jak to miało miejsce przy pierwszych edycjach. Uroczyste otwarcie oraz wręczenie chlebów dożynkowych współorganizatorom „warszawskich dożynek” odbyło się na scenie umieszczonej w górnych arkadach Biblioteki.

XVII Warszawskie Święto Chleba otworzył, z ramienia głównego organizatora, Andrzej Bieńkowski, wicedyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej oraz współorganizatorzy: Wojciech Maksymiuk, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Arkadiusz Szymoniuk p.o. zastępcy prezesa z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Daniel Alain Korona, prezes Elewarr Sp. z o.o., Monika Parafianowicz, wiceprezes Elewarr Sp. z o.o., Dariusz Danilewicz, prezes Zamojskich Zakładów Zbożowych oraz Janusz Dąbrowski, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej. Współorganizatorami Święta byli także: Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie oraz Fundacja „Moje Wojenne Dzieciństwo”. Patronat medialny nad świętem objęli: Przemysł Spożywczy, Agro Serwis, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, Przegląd Zbożowo-Młynarski oraz Radio Dla Ciebie.

Po uroczystym rozpoczęciu zespoły i zaproszeni goście udali się na Mszę Świętą w Kościele ojców Kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej, podczas której poświęcone zostały tradycyjne chleby obrzędowe przygotowane przez piekarzy z Warszawskiego Cechu i Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił o. Tomasz Wroński OFM Cap. Po nabożeństwie, w promieniach słońca, kolorowy korowód wieńców i chlebów obrzędowych ruszył do gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej. Prowadziła go Orkiestra Dęta OSP z Mszczonowa. Wielobarwne stroje ludowe, wieńce dożynkowe, chleby obrzędowe niesione przez członków zespołów ludowych oraz dźwięki marszów wzbudzały duże zainteresowanie spacerowiczów w samym sercu Warszawy, opodal Zamku Królewskiego.

Na Krakowskim Przedmieściu do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych: Orkiestry Dętej OSP z Mszczonowa, Praskich Małmazyj, Zespołu Tańca Artystycznego - Etiudy, Zespołu BRK oraz zespołów ludowych z Karniewa i Krasnego. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Święta Chleba był zespół Street Fleet, który wykonał porywające do śpiewu i tańca utwory w autorskiej aranżacji. Tłum zebrany przed budynkiem mógł podziwiać występy, także dzięki dużemu telebimowi, umieszczonemu w górnych arkadach gmachu.

Jednocześnie, w arkadach frontowych gmachu, odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Wszystkie produkty tworzone są według starannie opracowanych receptur, na naturalnych zakwasach z najlepszych, wyselekcjonowanych składników. We wnętrzach gmachu można było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych z Mazowsza, Podlasia, ale i innych regionów kraju. Szczególną uwagę zwracały tutaj oryginalne wyroby biżuteryjne, hafty łowickie, wycinanki, kwiaty bibułkowe, a także ceramika. Na dziedzińcu Biblioteki prezentowały się stoiska z produktami tradycyjnymi i regionalnymi. Nie zabrakło takich produktów spożywczych jak: miody, wędliny, przetwory owocowe, sery, sękacze. Serwowano także potrawy regionalne takie jak czebureki czy pierekaczewniki.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy podczas tego wydarzenia byli z nami. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów. Dziękujemy serdecznie również zespołom, dzięki którym goście Święta mieli niezapomnianą okazję do poznania tańców, pieśni i przyśpiewek ludowych z Mazowsza. Podziękowania składamy także naszym patronom medialnym dzięki którym informacje o wydarzeniu znalazły się w radiu, prasie i portalach internetowych.

Czytany 3568 razy