niedziela, 01 lipiec 2018 09:56

Folklorystyczne imprezy kulturalne SIERPIEŃ 2018

nck logo

DOLNOŚLĄSKIE

Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Strzegom (dolnośląskie), 7-12 sierpień 2018

Organizator: Strzegomskie Centrum Kultury

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 - lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Już w 1993 roku impreza przekształciła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a w następnym na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, kierownictwo zespołu nawiązało bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru trwa cały tydzień. Od poniedziałku bowiem goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. We wtorek i środę koncertują one w miastach Dolnego Śląska. W czwartek rozpoczynają się koncerty festiwalowe w Strzegomiu.

Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sck.strzegom.pl

24. Bolesławickie Święto Ceramiki. Bolesławiec (dolnośląskie), 15-19 sierpnia 2018

Organizatorzy: Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu

Bolesławieckie Święto Ceramiki to wydarzenie artystyczne, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego. Można tu kupić oryginalne dzieła sztuki i ceramiczne wyroby użytkowe, toczyć na kole garncarskim, lepić w glinie, samodzielnie udekorować swoje wyroby pod okiem znakomitych fachowców, obejrzeć prace i happeningi artystów z całego świata biorących udział w Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim oraz obejrzeć proces produkcji ceramiki w lokalnych zakładach, które w tym dniu są otwarte dla publiczności. W czasie tej pięciodniowej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zaplanowali, bowiem szereg atrakcji, zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i dla tych nieco starszych. Przewidziane są między innymi różnego rodzaju konkursy, pokazy, koncerty gwiazd oraz degustacje potraw regionalnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://swietoceramiki.pl

4. Piknik Ogrodowe Smaki. Wojsławice (dolnośląskie), 19 sierpnia 2018

Organizator: Arboretum Wojsławice

W programie m.in.

 • kiermasz roślin jadalnych i zdrowej żywności,
 • wystawa „Od kakaowca do socjalistycznej czekolady – hobby niezwykłego ogrodnika”,
 • wykłady:
 • „Z rabat naszych przodków – warzywa archaiczne”,
 • „Zdrowa żywność i jej wpływ na nasze zdrowie”,
 • spacer z przewodnikiem „Zapomniane dary natury”,
 • warsztat degustacyjny z cyklu „Wiedza o jedzeniu – warzywa archaiczne”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://arboretumwojslawice.pl

29. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”. Lubań (dolnośląskie) 23-24 sierpnia, Dzierżoniów (dolnośląskie) 25-26 sierpnia 2018

Organizator: Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile

Festiwal rozpoczął się tradycyjnie w czerwcu w Pile i Jarosławiu, następnie przeniesie się do Mołdawii, na Ukrainę, do Rumunii i na Węgry. A zakończy się w dolnośląskiej miejscowości Dzierżoniów. Celem Festiwalu jest ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej.

Idea widzenia i eksponowania Bukowiny jako zwartego, wielonarodowościowego tworu budowanego przez wszystkie zamieszkujące tam nacje, zarówno w przeszłości jak i obecnie stała się przedmiotem zainteresowań badawczych i organizacyjnych Pilskiego Domu Kultury. Podjęte zamierzenia znalazły wyraz w dwóch formułach organizacyjnych: Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania” oraz międzynarodowych, naukowych konferencjach bukowinoznawczych.  Dotychczasowe efekty festiwalu to:

 • systematyczna prezentacja, promocja, ochrona i dokumentowanie bukowińskich kultur narodowych,
 • stworzenie warunków dla ukazania różnych kontekstów i rozumienia wielokulturowości w Europie,
 • przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów narodowych poprzez akcentowanie tolerancji i dialogu kulturowego jako sposobu funkcjonowania w złożonych realiach współczesnej Europy,
 • przyjazny stosunek do innych kultur: odmiennych wyznań, zachowań, języków, strojów, obrzędów, kształtowany w świadomości uczestników, widzów, mieszkańców kilku regionów,
 • skupienie wokół projektu zespołów wielopokoleniowych, gwarantujących zachowanie tradycji regionalnej,
 • wzbudzenie wśród bukowińczyków zainteresowania autentyczną kulturą przodków.
 • regionalna i międzynarodowa współpraca kulturalna.

Historia festiwalu sięga 1990 roku. Stał się on rozpoznawalnym wydarzeniem kulturowym. Informowały o nim media w wielu krajach. Wszędzie podkreślano nie tylko wyjątkowość imprezy, jej wysoką rangę artystyczną, ale i też niepowtarzalny klimat. Wielu dziennikarzy – nawiązując do bukowińskiej tradycji tolerancji i dobrosąsiedztwa – wskazuje festiwal jako model europejskiej imprezy kulturalnej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://bukowina.rck.pila.pl/

Święto Chleba i Piernika. Jawor (dolnośląskie), 24-26 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Jawor

W dniach 24-26 sierpnia, w Jaworze odbędzie się Święto Chleba i Piernika. Jest ono kontynuacją Międzynarodowych Targów Chleba i okazją do zaprezentowania sztuki piekarskiej i cukierniczej, różnorodnych produktów, smaków oraz metod wypiekania.

Święto Chleba i Piernika ma również charakter wystawienniczy i rzemieślniczy. Integruje środowisko branżowe, tworzy i buduje pozytywne relacje pomiędzy producentami i konsumentami, ukazuje nowoczesne rozwiązania technologiczne w dziedzinie piekarstwa i cukiernictwa, wreszcie promuje wiodące na polskim rynku firmy związane z branżą.

Mistrzowie piekarstwa z całej Polski i z zagranicy będą prezentować swe wypieki, a na stoisku animacji piekarniczych z bliska będzie można się przyjrzeć prawdziwym dziełom sztuki. To właśnie tu powstają wspaniałe bochny, dziesiątki form i setki smaków, wypiekanych od początku do końca na oczach gości. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników słodkości, szczególnie dla dzieci. Podczas animacji powstaną niezwykłe torty i ciasta, będzie można nauczyć się je przyozdabiać korzystając z profesjonalnych rozwiązań.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/549982045382816/ 

KUJAWSKO-POMORSKIE

10. Piknik Koniarzy „Konie, rycerze i damy”. Śliwice (kujawsko-pomorskie), 4 sierpnia 2018

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Koni i Zaprzęgów Konnych „Gniadosz” ze Śliwic

Stowarzyszenie Miłośników Koni i Zaprzęgów Konnych „Gniadosz” ze Śliwic zaprasza wszystkich mieszkańców oraz gości Gminy Śliwice w niedzielę 4 sierpnia 2018 r. na kolejny Piknik Koniarza. W programie:

 • tabor cygański z udziałem publiczności,
 • amatorski konkurs w dziedzinie powożenia zaprzęgów konnych,
 • konkurs jeździecki wg zasad TREC.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.goksliwice.pl 

21. Festiwal Operowo-Operetkowy. Ciechocinek (kujawsko-pomorskie), 4-8 sierpnia 2018

Organizator: Urząd Miejski w Ciechocinku

4 sierpnia w parku Zdrojowym znów zabrzmi muzyka i piękne głosy. Po raz 21. rozpocznie się festiwal operowo-operetkowy, który przed laty wymyślili wspólnie znany artysta Kazimierz Kowalski i burmistrz Leszek Dzierżewicz. Festiwal operowo-operetkowy zagościł na dobre w uzdrowisku, ściągając co roku rzesze melomanów, także z zagranicy, a dla wielu ciechocinian stał się wydarzeniem artystycznym, na którym wypada być. Tradycyjnie trwa kilka dni i także tradycyjnie jest adresowany do szerokiej publiczności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/ciechocinek/art/6436048,festiwal-operowooperetkowy-w-ciechocinku-juz-w-piatek,id,t.html

Poznaj Stare Miasto – Spacer z przewodnikiem ulicami miasta. Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie), 4, 11, 18, 25 sierpnia 2018

Organizator: Miasto Bydgoszcz

Organizatorzy serdecznie zapraszają przyjezdnych oraz mieszkańców na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. W sierpniu 2018 roku proponowane są trzy trasy:

 • Dookoła Śródmieścia - spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki – 4 i 25 sierpnia .
 • Z biegiem Brdy - od Mostu Bernardyńskiego do Śluzy Miejskiej; okazja do poznania „wodnej” historii miasta – 11 sierpnia.
 • Poznaj Stare Miasto - spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską – 18 sierpnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.visitbydgoszcz.pl 

2. Ogólnopolski Turniej Łucznictwa Tradycyjnego w Ostromecku. Ostromecko (kujawsko-pomorskie), 17-19 sierpnia 2018

Organizator: Sarmackie Dziedzictwo

Turniej będzie nosił miano „Turnieju o łuk (miano sponsora)”. Nagroda: Łuk w typie tureckim - renomowanego producenta. Celem imprezy jest popularyzacja łucznictwa tradycyjnego; oraz popularyzacja tradycji i obyczajów rycerskich. Podczas turnieju łuczniczego obowiązują stroje historyczne. Stroje swobodnie wybrane z okresu XVI w - XVII w. dostosowane do używanego przez uczestnika sprzętu i wyposażenia. Zaleca się strój z XVII w.:

 • wojskowy - formacji polskich XVII wieku,
 • polski: chłopski (koszula i portki) lub szlachecki,
 • cudzoziemski w stylu zachodnim,
 • tatarski, turecki, węgierski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/1987659658154554/

5. Rzeka Muzyki 2018. Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie), 5, 12, 19, 26 sierpnia 2018

Organizator: Miasto Bydgoszcz

Rzeka Muzyki to już wakacyjna bydgoska tradycja. Już po raz piąty na scenie nad Brdą mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w koncertach, które odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Repertuar jak zawsze będzie różnorodny – od muzyki klasycznej i operowej, poprzez jazz, rock aż do bluesa i muzyki popularnej i folka.

26 sierpnia - na zakończenie V edycji Rzeki Muzyki usłyszmy Kapelę ze Wsi Warszawa. To laureaci kilku Fryderyków, nominowani do nagrody Grammy. Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo, ale są także zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

W sierpniu, w ramach Rzeki Muzyki 2018 odbędą się następujące koncerty:

 • 5 sierpnia - Jakub Kuszlik - Paderewski na 100-lecie niepodległości,
 • 12 sierpnia - Jan Jakub Należyty,
 • 19 sierpnia - Magda Navarette,
 • 26 sierpnia – Kapela ze wsi Warszawa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.bydgoszcz.pl

LUBELSKIE

Festiwal Kaszy „Gryczaki”. Janów Lubelski (lubelskie), 11-12 sierpnia 2018

Organizator: Janowski Ośrodek Kultury, Gmina Janów Lubelski, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

„Gryczaki” to wydarzenie kulturalne o charakterze promocyjno-wystawienniczym z kiermaszem produktów regionalnych w tle. To dwudniowe święto kaszy i liczne degustacje potraw regionalnych: gryczaków, jaglaków, pierogów z kaszą, babeczek, serów podsuszanych, smalcu, miodów, karpia z kopciuchy oraz nalewek, z żurawinówką na czele. Odbywają się także liczne konkursy, m.in. konkurs kaszowych mocarzy, ubijania masła na chrzanowym liściu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: janowlubelski.pl 

48. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Krasnystaw (lubelskie), 17-19 sierpnia 2018

Organizatorzy: Krasnostawski Dom Kultury

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku. Sukcesy tutejszych chmielarzy w produkcji chmielu, rozwój tego działu rolnictwa na przełomie lat 60 i 70, a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego sięgające XVIII wieku złożyły się na powstanie dożynek chmielowych, nazwanych „Chmielaki Krasnostawskie”. Pierwsze obchody tego wydarzenia odbyły się w dniach 11-12 września 1971 roku i miały charakter lokalny. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski - starosta krasnostawski, Jan Zamojski - Hetman Wielki Koronny oraz królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski. Od 1977 roku „Chmielaki” stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z kraju i z zagranicy. Obecnie w trakcie Festiwalu odbywają się koncerty podzielone na kategorie, m.in. Chmiel Rock, Chmiel Blues, Gala Chmielakowa, występy kapel ludowych i podwórkowych oraz inne imprezy towarzyszące. Organizowana jest Ogólnopolska Sesja Chmielarska, będąca okazją do spotkań chmielarzy z całego kraju, Konsumencki Konkurs Piw oraz konkurs na Najlepszą Karczmę Piwną. Stałym elementem jest giełda birofilistyczna, pozwalająca na wymianę pamiątek związanych z browarnictwem. Przez ulice miasta przechodzi Korowód Chmielakowy składający się z uczniów miejscowych szkół oraz gości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.chmielaki.pl

Jarmark Jagielloński. Lublin (lubelskie), 17-19 sierpnia 2018

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Jarmark Jagielloński to czas niezwykły, zwłaszcza jeżeli ma się ochotę na spotkanie z wciąż żywą tradycją. Przez trzy sierpniowe dni w Lublinie kultura tradycyjna będzie bowiem przedstawiana na każdy możliwy sposób: przez sztukę ludową, muzykę, śpiew i taniec, aż po zabawę i edukację. Ulice Starego Miasta jak podczas dawnych jarmarków, wypełnią unikalne wzornictwo i rzemiosło przedstawiające nie tylko tradycje polskie, ale również wyjątkowe zakątki Europy Środkowo-Wschodniej. Towarzyszyć im będą pokazy i warsztaty, które pozwolą nam wejść w świat zapomnianych technik, a także dostrzec kunszt, precyzję i godziny poświęconej pracy, ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach.

Muzyka, pełna mazurków, polek i oberków, w ramach programu Jarmarku jest nie tylko spontanicznie wykonywana na ulicach miasta, ale również podczas wieczornych koncertów, do których zapraszani są współcześni młodzi wykonawcy i znani powszechnie muzycy, grający repertuar tradycyjny w twórczej kooperacji z artystami ludowymi. Tak jak podczas pierwszych jarmarków, wymianie podlegają nie tylko przywiezione przez kupców towary, ale też historie, pieśni i opowieści. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, powracamy do tego, co zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://lublin.eu/ , https://jarmarkjagiellonski.pl

Ogólnopolski Festiwal Kultury i Sztuki Ludowej. Krasnystaw (lubelskie), 18-19 sierpnia 2018, Dworek Starościński

Organizator: Krasnostawski Dom Kultury

Drugi, po kazimierskim, największy w Polsce kiermasz sztuki ludowej, który ma na celu popularyzację tradycyjnej sztuki ludowej oraz promocję twórców i producentów ludowych z terenu całej Polski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://krasnystaw.naszemiasto.pl 

6. Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Kazimierz Dolny (lubelskie), 22-26 sierpnia 2018

Organizator: Fundacja Spichlerz Kultury

Festiwal rozgości się w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego, na wycieczkę pojedziemy do skansenu w Muzeum Wsi Lubelskiej, a na koncerty wybierzemy się do klimatycznego Teatru Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem. Organizatorzy zachęcają do udziału w prezentacjach multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematycznym po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

W programie festiwalu - już po raz kolejny - warsztat wycinanki żydowskiej oraz wyjątkowy program muzyczny. Tradycyjnie już organizatorzy zapraszają do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe „Popołudnie ze Śliwką” (23 sierpnia, czwartek).

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej Polski - w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/PardesFestival/

LUBUSKIE 

23. Lubuskie Święto Chleba. Bogdaniec (lubuskie), sierpień 2018

Organizator: Gmina Bogdaniec

Już po raz 23. na terenach gminy Bogdaniec odbędą się imprezy towarzyszące Lubuskiemu Świętu Chleba. Wydarzenia związane z obchodami tego święta co roku przyciągają wielu gości.

Lubuskie Święto Chleba od roku 1995 obywa się w miejscowości Bogdaniec. To dwudniowa impreza: pierwszy dzień to festyn sportowo-rekreacyjny; drugi to doniosła uroczystość, która wyrosła z potrzeby przywrócenia szacunku dla chleba i ludzi, dzięki którym możemy go spożywać. Prezentowane są wówczas, przede wszystkim wyroby piekarnicze i cukiernicze, odbywa się również kiermasz sztuki ludowej, a na scenie można podziwiać występy artystyczne. Od pierwszej edycji święto jest organizowane w miesiącu sierpniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.bogdaniec.pl

Lato Muz Wszelakich. Zielona Góra (lubuskie), sierpień 2018

Organizator: Zielonogórski Ośrodek Kultury

Lato Muz Wszelakich to cykle imprez odbywających się w Zielonej Górze w lipcu i sierpniu. W ramach Lata Muz… w sierpniu odbędą się następujące imprezy:

 • Nie nudzę się latem - Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry - spacer z przewodnikiem,
 • Leśne technolody - warsztaty multimedialne w terenie,
 • Lato z Filharmonią,
 • Wieczory u luteranów - Jan Sebastian Bach i jego poprzednicy,
 • Lato z kulturą żydowską,
 • Bluesowe noce.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: zok.com.pl

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe. Zielona Góra (lubuskie), 1, 9-10, 16-17, 23-24, 31 sierpnia 2018

Organizator: Akademia Twórczych Poszukiwań

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe odbywa się od 2005 r. w Zielonej Górze. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Jerzego Hoffmana i ma charakter niekomercyjny, mający na celu promocję ambitnego kina twórców z całego świata. Harmonogram Festiwalu:

 • 1 sierpnia Koncert przeboje z ekranu. Piosenka aktorska i literacka,
 • 1 sierpnia pokaz filmu Papierowe gody,
 • 9-10 sierpnia pokazy filmów,
 • 16-17 pokazy filmów,
 • 23-24 pokazy filmów,
 • 31 sierpnia pokazy filmów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: zok.com.pl

Dni Sławy – Lato bez Granic. Sława (lubuskie), 3-5 sierpnia 2018

Organizator: Miasto Sława

Wokalni artyści na scenie, muzyka poważna i rozrywkowa, kabaret i korowód - tymi atrakcjami zachęcają organizatorzy Dni Sławy do udziału w imprezach pod hasłem Lato Bez granic. W Programie m.in. uroczyste otwarcie Święta Miasta, występy zespołów, konkursy, wystawy, zawody, turnieje, barwny korowód ruszy ulicami miasta.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/1614762168575757

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej - BuskerBus. Zielona Góra (lubuskie), 21-22 sierpnia 2018

Organizator: Zielonogórski Ośrodek Kultury

BuskerBus to festiwal, którego celem jest promocja sztuki ulicznej. Co roku ponad 20 zaproszonych grup/artystów solo wyrusza we wspólną trasę.  Festiwal gości utalentowanych artystów reprezentujący szeroki wachlarz dyscyplin artystycznych: muzyków, cyrkowców, klaunów, żonglerzy, tancerzy i wielu innych. Celem festiwalu jest zaprezentowanie unikalnego i inspirującego programu dla publiczności w każdym wieku. Przedstawienia odbywają się jednocześnie w 3-6 lokalizacjach. Festiwal BuskerBus przynosi sztukę i zabawę na ulice małych i wielkich miast. Jego pomysłodawcą był Romuald Popłonyk. Jako człowiek-orkiestra występował na ulicach całego świata. Festiwal odbywa się od 1997 r. i był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Obecnie organizowany jest przez Małgorzatę Węglarz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.buskerbus.com

ŁÓDZKIE 

Święto Plonów w Krainie Mleka. Gmina Grabów (łódzkie), sierpień 2018

Organizator: Urząd Gminy Grabów

Święto Plonów w Krainie Mleka to coroczne święto rolników, którzy dziękują Bogu za zebrane owoce ziemi. Podczas święta na scenie będzie można podziwiać występy zespołów ludowych. Ponadto, w programie korowód dożynkowy, występy teatralne, pokazy artystyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gminagrabow.pl

Powiatowy Przegląd Kapel, Zespołów Ludowych i Gawędziarzy. Gledzianówek (łódzkie), sierpień 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Witoni

Celem przeglądu jest prezentacja twórczości zespołów z terenu powiatu łęczyckiego, stylu śpiewania, popularyzacja tradycji w społeczeństwie, ale nie tylko. Impreza to również zachowanie folkloru dla młodych pokoleń. W przeglądzie mogą wziąć udział:

 • kapele ludowe,
 • zespoły śpiewacze,
 • zespoły folklorystyczne,
 • soliści instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych, np. skrzypce, harmonia półtonowa, pedałowa, guzikowa, ligawki, fujarki itp.,
 • gawędziarze ludowi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.leczycki.pl/asp/pliki/PDF/kalendarz_imprez_2018.pdf

13. Jarmark Średniowieczny. Uniejów (łódzkie), 4-5 sierpnia 2018

Organizator: Urząd Miasta w Uniejowie

4 i 5 sierpnia zapanuje w Uniejowie atmosfera rodem z Wieków Średnich. Będą damy, rycerze, średniowieczni wieśniacy. Uniejowska Akademia Rycerska, jak zwykle, wzorowo zadba o rozrywkę i edukację historyczną publiczności. W programie m.in.

 • walki rycerzy pieszych,
 • turniej łuczniczy,
 • bieg dam,
 • pokaz tańca dawnego,
 • turniej w rzucie włócznią,
 • gra miejska,
 • stragany z lokalnymi wyrobami,
 • punkty prezentujące wyrobnictwo garncarskie, heraldykę i genealogię, łucznictwo, jak również średniowieczną numizmatykę,
 • tradycyjnie już, otworem będą stały podziemia uniejowskiego zamku,
 • inscenizacja bitwy o zamek,
 • występy artystyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.uniejow.pl

Warsztaty Ludowe. Łowicz (łódzkie), 4-5, 11-12, 18-19, 25-26 sierpnia 2018

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych/UM/Muzeum

Bezpłatna nauka i pokazy rękodzielnictwa ludowego: wycinankarstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, plastyki obrzędowej i bibułkarstwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://zgstl.pl/warsztaty-ludowe-w-lowiczu/

Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY 2018 – Teatr między słowami. Łódź (łódzkie), 24 sierpnia – 2 września 2018

Organizator: Tomasz Rodowicz

W sierpniu w Łodzi kolejna już odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, a w nim spektakle i wydarzenia muzyczne z Portugalii, Izraela czy Grecji, poetyckie spotkanie z Mają Komorowską, warsztaty prowadzone przez artystów.

Retroperspektywy to swobodne poruszanie się między gatunkami i nurtami w sztuce oraz poszukiwanie nowych form wyrazu. Będą też spektakle dedykowane osobom niedowidzącym. Tegoroczne hasło festiwalu to Teatr Między Słowami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://lodz.eska.pl/poznaj-miasto/miedzynarodowy-festiwal-teatralny-retroperspektywy-wkrotce-w-lodzi/727354

MAŁOPOLSKIE

17. Tatrzańskie Wici. Zakopane (małopolskie), lipiec-wrzesień 2018

Organizator: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury 

„Tatrzańskie Wici” to cykl wakacyjnych, kulturalno-rozrywkowych imprez plenerowych o charakterze regionalnego święta, nasyconego bogactwem tradycji góralskich skalnego Podhala. Poszczególne imprezy organizowane są na terenie gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego. I co roku atrakcje przygotowywane są w lipcu, sierpniu i wrześniu, tak dla turystów bawiących w tym czasie na Podhalu, jak i dla stałych mieszkańców.

„Tatrzańskie Wici” to idealna okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza. Celem Tatrzańskich Wici jest promocja folkloru, zespołów regionalnych, twórców ludowych, produktów regionalnych, kultywowanie tradycji, a przede wszystkim dostarczenie licznie przybywającym turystom i mieszkańcom znakomitej zabawy i dobrej muzyki rozrywkowej na żywo. Element wspólny, to rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry, mającej upamiętniać wizytę w 2002 roku Jana Pawła II pod Tatrami, kiedy górale uczcili naszego Wielkiego Rodaka paląc ku Jego czci ogniska (watry) na całym Podhalu. Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i ma własny, niepowtarzalny charakter oraz wątek przewodni. Program Wici jest bogaty i urozmaicony. Atrakcyjna formuła tego wydarzenia przyciąga co roku setki widzów. „Tatrzańskie Wici” już na stałe wpisały się w kalendarz imprez, są nieodzownym elementem kultury Powiatu Tatrzańskiego. W ramach wydarzenia w sierpniu odbywają się następujące imprezy:

 • 4 sierpnia/sobota - „Wybór Cepra i Ceperki Roku”- Białka Tatrzańska,
 • 5 sierpnia/niedziela - „Wybór Harnasia Roku” - Białka Tatrzańska,
 • 12 sierpnia /niedziela - XIII Festyn „Brzegowskie Nucicki”- Brzegi,
 • 12 sierpnia /niedziela - „ Strażackie Śpasy” - Ząb,
 • 15 sierpnia/wtorek - „Święto Lasu”- Siwa Polana,
 • 19 sierpnia/niedziela - „XVII Dzień Misia Miodu i Bartników” – Poronin.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.tatry.pl 

Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem”. Wygiełzów (małopolskie), 5 sierpień 2018

Organizator: Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny Muzeum Skansen w Wygiełzowie

Tradycyjne, cykliczne święto pszczelarzy z Kół Pszczelarskich skupionych w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz pszczelarzy zaproszonych z innych regionów. Święto rozpoczyna tradycyjna msza św. w kościele z Ryczowa. Na estradzie prezentowany będzie program artystyczny, a także usłyszeć będzie można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami. Goście przybyli do skansenu będą
mieli okazję degustować i zakupić produkty pszczele.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mnpe.pl

6. Turniej Rycerski o Mieszek Zbója Becza w Bieczu. Biecz (małopolskie), 11-12 sierpnia 2018

Organizator: Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej wraz z Restauracją i kawiarnią „u Becza”

Organizatorzy zapraszają na: VI Turniej Rycerski o Mieszek Zbója Becza w Bieczu. W programie m.in.

 • Będzie można sprawdzić się w pięciu konkurencjach:
 1. turniej łuczniczy,
 2. turniej bojowy na miecz i tarczę,
 3. turniej bojowy na miecz długi,
 4. turniej bojowy drużynowy,
 5. turniej bieg dam.

Organizatorzy zapewniają:

 • żołd dla rekonstruktora bojowego,
 • nagrody dla 3 pierwszych miejsc w każdej konkurencji,
 • dostęp do słomy (kostki),
 • dostęp do drwa na opał,
 • dostęp do wrzątku oraz innych trunków,
 • niezapomniane wrażenia.

Wydarzenia towarzyszące: wystawy rękodzieła ludowego i artystycznego, mennica średniowieczna, gry terenowe związane z historią kata i legendarną „szkołą katów” oraz postacią Królowej Jadwigi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/469046/vi-turniej-rycerski-o-mieszek-zboja-becza-w-bieczu-mlp12

52. Sabałowe Bajania. Bukowina Tatrzańska (małopolskie), 11-15 sierpnia 2018

Organizator: Bukowińskie Centrum Kultury

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego, rodowity bukowianin. Początkowo był to tylko konkurs gawędziarzy. W miarę upływu lat „Sabałowe Bajania” rozrastały się zasięgiem i programowo. W roku 1969 do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 r. konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 konkurs śpiewu pytacy i mowy starosty weselnego. „Sabałowe Bajania” od samego początku cieszą się wielkim zainteresowaniem i ściągają do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski. W 1972 roku  zostały zorganizowane z wielkim rozmachem, plasując Festiwal jako jeden z najważniejszych w Polsce.

Do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Ocenia ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. Konkursom towarzyszy cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”. W czasie festiwalu organizowana jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której bierze udział około dwustu twórców z całej Polski, prezentujących swój dorobek twórczy oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sabalowebajania.pl/ 

11. Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Zakopane (małopolskie), 11-15 sierpnia 2018

Organizator: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury

Przed nami już jedenasta edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Jak co roku w sierpniu w Zakopanem swoje produkty zaprezentują producenci, m.in. żywności regionalnej z kraju oraz z zagranicy, będzie to doskonała okazja do zapoznania się z dziedzictwem kulinarnym różnych regionów Europy. Nie zabraknie również wyrobów rękodzieła ludowego czy charakterystycznego dla danego regionu. Organizatorzy zabiegają o to, aby w czasie targów Zakopane stało się europejską stolicą tego co na naszym kontynencie jest najlepsze z produktów tradycyjnych i regionalnych.

Sierpień to czas gdy pod Tatrami odpoczywa kilkaset tysięcy turystów z Polski i z całego świata. Dla nich więc Europejskie Targi Produktów Regionalnych będą wyprawą w najciekawsze zakątki autentycznej Polski i Europy - bez tandety i rzeczy, które przez globalizację obecne są w dzisiejszych czasach wszędzie. Celem Targów jest także wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami oraz nawiązanie współpracy międzynarodowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.produkty-regionalne.eu 

MAZOWIECKIE

6. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Ożarów Mazowiecki (mazowieckie), 1-5 sierpień 2018

Organizator: Dom Kultury „Uśmiech”

Międzynarodowy Festiwal Folkloru to przede wszystkim niezwykła przygoda z folklorem zagranicznym oraz folklorem z różnych regionów Polski. Festiwal ma kilkuletnią tradycję, w tym roku Dom Kultury „Uśmiech” zaprasza już po raz szósty! Na sympatyków folkloru oraz dobrej zabawy czeka dawka niezapomnianych przeżyć.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dkusmiech.eu

Warsaw International Food Festival 2018. Warszawa (mazowieckie), 15 sierpnia 2018

Organizator: Razvi Events i IPFA - Indo Polish Friendship Association

W tym roku Razvi Events przeniosą smak Świata w jedno miejsce! - Pałac Kultury, w Warszawie! To jest szansa dla każdego na skosztowanie najpopularniejszych i najsmaczniejszych potraw z różnych krajów na całym świecie. Nie tylko spróbujesz jedzenia, ale także nasz bazar da ci atmosferę zakupów na rynku, na który będzie można kupić autentyczne produkty, a także skosztować niektóre produkty za darmo! Dołącz do nas w pełen wrażeń rodzinny dzień i wyrusz w kulinarną wycieczkę po całym świecie, aby skosztować kuchni etnicznej.

Podczas tego festiwalu kulinarnego organizowane będą także obchody Święta Niepodległości Indii, podczas których będzie mnóstwo zabawy i atrakcji, takich jak występy taneczne, pokaz mody dla dzieci, wyrzuty Holi kolor, impreza taneczna deejay, gry i konkursy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/2041243429482587/ 

Vistula Folk Festiwal. Płock (mazowieckie), 21-26 sierpnia 2018

Organizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

W 2012 roku, po 32-letniej przerwie, na kulturalną mapę Polski powrócił najstarszy w kraju festiwal folklorystyczny. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od roku 1967 do 1980). Po reaktywacji wydarzenie odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival - Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny. Celem, wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów. Kiedy 45 lat temu rozpoczynała się trzecia edycja Festiwalu Folklorystycznego entuzjaści podkreślali ogólnokrajowy charakter wydarzenia. W 2012 roku goszczono zespoły z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Serbii i Dagestanu. Rok później na Festiwal przyjechali Indonezyjczycy, Meksykanie, Rumuni i Słowacy. W 2014 roku zawitały grupy z Łotwy, Ukrainy, Włoch i Taiwanu. W kolejnych latach goszczono zespoły z Gruzji, Irlandii, Mongolii, Serbii, Sri Lanki, Ukrainy, Słowacji, Indonezji oraz Hiszpanii. Od 2013 roku jednym z elementów festiwalu jest scena folk, na której występowali m.in. Dikanda, Drewutnia oraz duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Koncerty to barwne widowiska muzyczno - taneczne, którym towarzyszy muzyka na żywo. Co roku organizatorzy dbają o najwyższy poziom artystyczny zespołów, aby widowisko budziło jeszcze większy podziw i entuzjazm.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: vistulaff.pl/pl/o-festiwalu

24. Jarmark Sztuki Ludowej. Iłża (mazowieckie), 12 sierpnia 2018

Organizator: Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących

Tego dnia do Iłży przyjedzie wielu rękodzielników z całej Polski. Będzie można podziwiać ich wyroby na specjalnie przygotowanych stoiskach. Znajdą się tam takie dziedziny twórczości jak: tkactwo, kowalstwo, rzemiosło artystyczne, wikliniarstwo, lalkarstwo, malarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, haft i szydełkowanie, wyroby z biżuterii. Nie zabraknie wyrobów z papieru, drewna, słomy, sznurka, sizalu, gobelin, witraży a także wyrobów decopauge i patchwork. Będzie można także obserwować twórców przy pracy. Jarmark to również występy zespołów i kapel z Iłży i okolic.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ilza.com.pl

15. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Warszawa (mazowieckie), 25 sierpnia - 2 września 2018

Organizator: Fundacja Shalom

To będzie specjalna, jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. Dziewięć dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.

Festiwal Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaanektuje Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego.

15. Festiwal będzie bardzo międzynarodowy. Przybywają gwiazdy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Japonii. Międzynarodowe składy zespołów muzycznych i grup teatralnych udowadniają, że sztuka jest ponad – łączy, ubogaca, inspiruje. Warszawa Singera to święto wielokulturowe, pokazujące, że wzajemne przenikanie kultur jest iskrą twórczą i drogą rozwoju artystycznego, rozbija złe emocje i napięcia społeczne, uświadamia, że jesteśmy wspólnotą ludzi marzących o pięknie, dobru i pokoju.

Jak co roku wystąpią gwiazdy i młodzi oryginalni wykonawcy. Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków.

Oprócz koncertów i spektakli Festiwal będzie obfitował w wiele wydarzeń: promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci, spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie i mnóstwo innych.

Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest wsparty faktem, że jego inicjator i organizator, Fundacja Shalom, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Fundacja, z jej założycielką Gołdą Tencer na czele, realizuje misję kultywowania i upowszechniania bogactwa tradycji żydowskiej w Polsce. Festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.festiwalsingera.pl

OPOLSKIE

5.Oleśnicki Festiwal Cyrkowo –Artystyczny. Oleśnica (opolskie), 10-12 sierpnia 2018

Organizator: Fundacja „OFCA”

Cyrk w mieście czy miasto w cyrku? Magiczny czas festiwalu rozleje się w przestrzeni starego miasta wypełniając jego uliczki festiwalowym klimatem. Na trzy dni miejsca niedostępne otworzą swoje podwoje, a te na co dzień zwykłe nabiorą nowego znaczenia. Niepowtarzalny klimat festiwalu stworzą mistrzowie i artyści podróżujący po całym świecie wywołując u widzów uśmiech, podziw i przerażenie… Niebo w tych dniach zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku, namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem! Zapraszamy do Oleśnicy - będzie się działo!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://festiwalofca.pl

Biesiada Góralska. Prudnik (opolskie), 17 sierpnia 2018

Organizator: Prudnicki Ośrodek Kultury

Kompozycje na góralską nutę będzie można usłyszeć 17 lipca podczas Biesiady Góralskiej. Na scenie plenerowej Prudnickiego Ośrodka Kultury wystąpią „Jontki” z Beskidu Żywieckiego oraz „Cimbalova Radohost” z Czech.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://pok-prudnik.pl

Jarmark „Wrota Opolskie – Wołczyńska Twórczość Kulturalna”. Wołczyn (opolskie), 25 sierpnia 2018

Organizator: Wołczyński Ośrodek Kultury

Wołczyński Ośrodek Kultury - 25 sierpnia zaprasza na Jarmark „Wrota Opolskie – Wołczyńska Twórczość Kulturalna”, na którym będzie można podziwiać i kupić wyroby na specjalnie przygotowanych stoiskach. Znajdą się tam różne dziedziny twórczości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.dom-kultury-wolczyn.eu

Gminno-Powiatowe Dożynki. Kluczbork (opolskie), 26 sierpnia 2018

Organizator: Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Urząd Miejski w Byczynie, Ośrodek Kultury w Byczynie

Celem dożynek jest kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, popularyzacja tradycji ludowych oraz prezentacja bogactwa plonów. W sierpniu dożynki odbędą się także w licznych miejscowościach w powiecie kluczborskim:

 • 25 sierpnia Dożynki Sołeckie w Duczowie,
 • 26 sierpnia Dożynki Sołeckie w Wąsicach,
 • 26 – 27 sierpnia Dożynki Wiejskie w Skałągach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ok.byczyna.pl

Dożynki Gminne. Jarnołtówek i Pokrzywna (opolskie), 25 sierpnia 2018

Organizator: Sołtys Jarnołtówka, Centrum Kultury w Głuchołazach

Sołtys Jarnołtówka oraz Centrum Kultury w Głuchołazach zaprasza na Dożynki Gminne, które będą miały miejsce w urokliwych opolskich wsiach położonych w górach Opawskich: Jarnołtówek i Pokrzywna. Na gości czeka moc atrakcji!

https://www.facebook.com/events/835906299946297

PODKARPACKIE 

Festiwal Dziedzictwa Kresów. Radruż, Lubaczów, Niemirów, Cieszanów, Jarosław, Basznia Dolna (podkarpackie), 26 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 roku. Początkowo miała charakter lokalny i nawiązywała do wielokulturowej tradycji gminy Lubaczów. Jednak ogromne zainteresowanie ze strony miłośników dobrej kuchni spowodowało, że szybko zyskała ona rangę jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Jednym z głównych punktów programu jest historyczna inscenizacja bitwy króla Jana III Sobieskiego pod Niemirowem. Corocznie podczas Festiwalu dzięki bractwom rycerskim i grupom rekonstrukcyjnym rozległe łąki Baszni Dolnej stają się polem bitwy hetmana Sobieskiego i Tatarów. Rolę jeńców odgrywają mieszkańcy gminy Lubaczów. Uczestnicy tego wydarzenia mogą też oglądać triumfalny wjazd orszaku Króla Jana III Sobieskiego na festiwalowy plac, wziąć udział w turniejach rycerskich, obejrzeć pokazy zręczności XVII-wiecznych husarzy polskich i jeźdźców tatarskich oraz posłuchać muzyki w wykonaniu lokalnych grup folklorystycznych, zespołów z zagranicy oraz zaproszonych gwiazd. Centralną część festiwalowego placu zajmuje „Kresowa Osada dla dzieci” - plac zabaw z minionej epoki, gdzie najmłodsi festiwalowi goście mają okazję do wypróbowania swoich umiejętności garncarskich. Tuż obok znajdują się liczne stoiska rękodzielników i twórców ludowych z całego województwa. Miłośnicy dobrego jedzenia mogą skosztować tradycyjnych przysmaków kresowych, sporządzonych przez Koła gospodyń wiejskich, producentów żywności, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i hotele. Szczególne znaczenie mają tu miody - lubaczowski wielokwiatowy leśny i lipowy, wpisane na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezentowane smakołyki biorą udział w konkursie „Kresowe Jadło”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://festiwalkresow.pl

9. Zlot Wehikuł Czasu oraz 2. Zlot Powrót do Przeszłości. Dębica-Tuchów (podkarpackie), 4-5 sierpnia 2018

Organizatorzy: Nieformalny Klub Pasjonatów Motoryzacji, Historii i Turystyki 

Wehikuł Czasu to zlot pojazdów z minionej epoki, a Powrót do Przeszłości to zlot pojazdów zabytkowych. Organizator zaplanował zwiedzanie fabryki „Stomil” Dębica” z przewodnikiem. Wieczorem wspólna zabawa w rytmach lat '70-tych idealnie pasujących do zabytkowych pojazdów. Impreza w Tuchowie będzie połączona z świętem wina - TUCHOVINIFEST. Dzień będzie wypełniony na degustacji win, konkursów i niespodzianką.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/279410445924048

18. Biesiada Karpacka. Chorkówka (podkarpackie), 12 sierpnia 2018

Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce

Mieszkańcy Gminy Chorkówka, powiatu krośnieńskiego i okolicznych gmin będą mieli okazję spędzić niedzielne popołudnie 12. sierpnia na Biesiadzie Karpackiej, która odbędzie się w Chorkówce. Imprezę otworzy Wójt Gminy Chorkówka. Na scenie zaprezentują się kapele ludowe, które zaśpiewają piosenki biesiadne oraz zespoły taneczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.gok.chorkowka.pl 

8. Karpacki Festiwal Archeologiczny - Dwa Oblicza w Karpackiej Troi 2018. Trzcinica (podkarpackie), 17-19 sierpnia 2018

Organizator: Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza w dniach od 17 do 19 sierpnia na VIII Karpacki Festiwal Archeologiczny. Tegoroczny program festiwalu, będzie obfitował w bitwy i turnieje, w których udział wezmą najlepsi wojowie z Polski i z zagranicy. Do zmagań staną także panie, które będą walczyć o tytuł najbardziej gospodarnej białogłowy, widowiskowo zapowiada się również turniej walk drużynowych, natomiast na grodzisku zostaną rozegrane zawody łucznicze. Podczas festiwalu zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej z różnych państw. Podczas festiwalu będzie można wysłuchać koncertów muzyki dawnej a także zwiedzić skansen.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.karpackatroja.pl 

12. Międzynarodowe Dni Wina. Jasło (podkarpackie), 25 sierpnia 2018

Organizatorzy: Jasielski Dom Kultury, Miasto Jasło, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia

Międzynarodowe Dni Wina, prócz znawców i producentów wina, przyciągają również turystów, którzy przyjeżdżają do Jasła specjalnie na tę okazję. Święto wina to możliwość poznania tradycji związanych z produkcją tego znakomitego trunku w różnych regionach Polski i Europy. Poza winem będzie można skosztować regionalnych potraw, zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze artystów ludowych i obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dniwina.pl

PODLASKIE

Tatarskie Święto Pługa - Sabantuj. Kruszyniany (podlaskie), 4 sierpień 2018

Organizator: Gospodarstwo Tatarska Jurta 

Sabantuj to tatarskie święto ludowe, „święto pługa”, które zwyczajowo obchodzono po zakończeniu wiosennych prac polowych. Impreza organizowana w Kruszynianach początkowo miała charakter pikniku rodzinnego jednak z roku na rok nabiera rozmachu i gromadzi już nie setki a tysiące widzów, fanów i koneserów kuchni tatarskiej. Zjeżdżają ludzie z całej Polski, bywają tu gwiazdy bo i jest na co popatrzeć. Od koncertów, przez zawody, warsztaty kulinarne po spektakularne rekonstrukcje bitew. Impreza trwa cały dzień – w tym roku odbędzie się 4 sierpnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kruszyniany.pl

13. Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”. Wasilków (podlaskie), 4 sierpnia 2018

Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie spotkania to festiwal, podczas którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzają grupy folklorystyczne z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają na zaproszenie zespołu Skowronki z Brańska. Dzięki nim publiczność może podziwiać tradycyjne pieśni i tańce z różnych regionów świata. Występom na scenie towarzyszy korowód wszystkich uczestników i pokazy ludowych obrzędów na terenie skansenu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.skansen.bialystok.pl

Podlaskie Święto Chleba. Ciechanowiec (podlaskie), 12 sierpnia 2018

Organizator:  Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Podlaskie Święto Chleba to jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Podlaskie Święto Chleba jest niezwykle atrakcyjną imprezą dla firm piekarniczych, które prezentują swoje wyroby, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, które występują z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem, ale przede wszystkim dla ponad dwudziestotysięcznej publiczności z całej Polski przyjeżdżającej do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba przez zorganizowane wycieczki, całymi rodzinami, lub indywidualnie.

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeumrolnictwa.pl

Biesiada Miodowa w Kurowie. Kurowo (podlaskie), 25-26 sierpnia 2018

Organizator: Starosta Powiatu w Wysokiem Mazowieckiem, Wójt Gminy Kobylin Borzymy, Narwiański Park Narodowy i Narwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska

Podlascy pszczelarze po raz kolejny zaoferują Państwu najlepsze miody pochodzące z najczystszego obszaru Zielonych Płuc Polski. Odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się również w inne lokalne przysmaki – narwiańskie ogórki i kapustę, wyborne wędliny, sery i pieczywo oraz smaczne wypieki. Tradycyjnie obejrzeć można będzie wystawy, posłuchać muzyki, skorzystać z wycieczek po Parku, a przede wszystkim degustować różne rodzaje miodów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: biesiadamiodowa.pl

Dożynki Powiatowe. Byczyna (podlaskie), 26 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Byczyna

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.  Uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce – często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ok.byczyna.pl

POMORSKIE

Muzyczna Starówka - Kociewski Zespół Pieśni i Tańca Frantówka. Tczew (pomorskie), 12 sierpnia 2018

Organizator: Tczewskie Centrum Kultury i Sztuki

„Muzyczna Starówka” to wydarzenie, podczas którego w wybrane niedziele lipca i sierpnia będzie można posłuchać koncertów, natomiast dzieci będą miały okazję do wspaniałej zabawy z animatorami.

12 sierpnia na scenie zagości Kociewski Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” - ich debiutancki koncert „Kociewie po naszamu” - odbył się 16 czerwca 2013 w tczewskiej Fabryce Sztuk. Obecnie KZPiT „Frantówka” to 14 tancerzy-śpiewaków oraz 11 członków kapeli, którą tworzą muzycy Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Repertuar „Frantówki” to tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, często przedstawiane w nowej, oryginalnej odsłonie. Zespół sięga też do bardzo zbliżonego muzycznie repertuaru kaszubskiego.

Przez kilka lat swojej działalności „Frantówka” trwale wrosła w krajobraz kulturalny Tczewa. Zespół corocznie obecny jest na wydarzeniach organizowanych przez miasto i jego instytucje, takie jak Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk czy Miejska Biblioteka Publiczna.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ckis.tczew.pl

Dożynki Rybne. Ustka (pomorskie), 14-15 sierpnia 2018

Organizator: Miasto Ustka

W programie m.in. uroczystości patriotyczne związane ze Świętem Wojska Polskiego w porcie; Msza Święta z pokładu okrętu wojskowego, apel pamięci i oddanie hołdu ludziom morza. Na Promenadzie Nadmorskiej będzie zlokalizowany targ rybny oraz stoiska związane z rybołówstwem. Przewidziano liczne atrakcje dla dzieci, warsztaty kulinarne czy pardę ulicami miasta oraz koncerty szantowe. W dniu 14 sierpnia na scenie wystąpi zespół Sound'n'Grace, natomiast 15 sierpnia Daria Zawiałow.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ustka.pl/

Dzień Patrona Miasta Pelplina - Św. Bernarda. Pelplin (pomorskie), 15 sierpnia 2018

Organizator: Kociewskie Stowarzyszenie Przyjaciół Pszczół Ziemi Pelplińskiej

Święto Patrona miasta to doskonała okazja, by za przyczyną jego dziedzictwa zadbać o duszę i ciało. Refleksja nad sobą oraz otaczającym światem, z którego pochodzą dary runa leśnego. W Pelplinie powracamy do tych zdrowych, kojących tradycji. Miodowo - ziołowe popołudnie pobudzi krew do wieczornej zabawy w średniowieczno - regionalnych sceneriach i nastrojach. Tego dnia obchodzimy również Odpust Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. W Programie:

 • uroczysta Msza św.,
 • przemarsz korowodu do przystani Króla Jana III Sobieskiego,
 • występy zespołów muzycznych,

konkursy tematyczne pszczelarskie (dla dzieci i dorosłych),

 • kiermasz sprzętu pszczelarskiego, rękodzieła ludowego i artystycznego,
 • stoiska z ziołami, miodami, produktami pszczelimi, degustacje miodów,
 • warsztaty pszczelarskie i apiterapii,
 • prezentacja spożywczych produktów lokalnych z dodatkiem miodów,
 • pokaz bartnictwa oraz różnych technik prowadzenia współczesnych pasiek,
 • prezentacja drzew i krzewów miododajnych oraz zasad ich pielęgnacji,
 • prezentacje gołębi oraz sprzętu do lotów gołębi (dawnych i współczesnych),
 • prezentacje kół wędkarskich i sprzętu wędkarskiego,
 • prezentacje lokalnych kół myśliwskich.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pelplin.pl

Bazar Konfratrów - Jadło i Rękodzieło. Sztum (pomorskie), 18 sierpnia 2018

Organizator: Kraina Dolnego Powiśla i Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła

W każdą trzecią sobotę miesiąca (czerwiec - grudzień) w Sztumie odbywa się Bazar Konfratrów - Jadło i Rękodzieło - mały jarmark z tradycyjną, zdrową żywnością: od chleba domowego, przez zaprawy warzywne, wędliny i miód do serów podpuszczkowych, także kozich. Wyroby wysmakowanego rękodzieła. Wystawiają członkowie Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/181204949180435

Dożynki Gminne 2018 w Luzinie. Woj. pomorskie, 26 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Luzino

Dożynki Gminne w Luzinie to unikatowa na skalę województwa pomorskiego impreza promująca lokalne tradycje i łącząca pokolenia. Organizowana jest zgodnie z tradycją, w ostatnią niedzielę sierpnia. Jest to impreza plenerowa, nawiązująca do dawnych obrzędów na Kaszubach. Główną atrakcją Dożynek i obiektem zainteresowań mediów jest jedyny w swoim rodzaju i na skalę województwa pomorskiego - barwny korowód dożynkowy. W widowisku tym udział biorą jeźdźcy na koniach, przepięknie udekorowane bryczki jak i współczesny sprzęt zmechanizowany. Podczas przejazdu korowodu dożynkowego odbywa się bicie rekordu świata w ilości zaprzęgów w nim uczestniczących. Na scenie, jak co roku zaprezentują się popularne gwiazdy muzyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/472377/dozynki-gminne-2018-w-luzinie-pom22

ŚLĄSKIE

Dzień Ziół. Chorzów (śląskie), 5 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

W niedzielę, 5 sierpnia, w chorzowskim skansenie odbędzie się „Dzień ziół”. Będą prelekcje o zdrowotnych walorach ziół, ciekawostki na temat ziół w wypiekach i koncerty, promocja tematyki związanej z uprawą ziół i ich zastosowaniem w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Historia ziołolecznictwa. Konkursy i zabawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  muzeumgpe-chorzow.pl 

16. Święto Ciulimu- Czulentu. Lelów (śląskie), 17-19 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Lelów 

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Święto Ciulimu - Czulentu składa się z cyklu imprez, które służą lepszemu poznaniu i zrozumieniu kultury żydowskiej oraz przypomnieniu jej znaczenia dla kultury polskiej oraz Lelowa. W święcie tym biorą udział mieszkańcy Lelowa okolicznych miejscowości, turyści z terenu całej Polski, a także chasydzi z Izraela. Pierwszym dniem festiwalu jest piątek. Piątkowe spotkania mają charakter bardziej refleksyjny, intelektualny i edukacyjny. W tym dniu odbywają się projekcje filmu o tematyce żydowskiej, wykłady oraz spotkania ze znawcami tematyki i kultury żydowskiej. Drugi dzień święta – sobota – jest poświęcony kulturze polskiej. Dzień polski skupiony jest przede wszystkim wokół polskiego folkloru. Niedzielne spotkanie w ramach Święta Ciulimu - Czulentu stwarza polskim uczestnikom możliwość zapoznania się z kulturą żydowską. Podczas dnia żydowskiego na scenie króluje przede wszystkim muzyka klezmerska, która związana niegdyś z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową. Taki program uroczystości, podkreślając odrębność tych dwóch kultur, pozwala jednocześnie na połączenie charakterystycznych dla nich elementów. Święto Ciulimu - Czulentu, które przede wszystkim kojarzy się z zabawą, muzyką, smakowaniem różnych potraw regionalnych, posiada również ogromne walory edukacyjne ze względu na organizowane w ramach lub wokół święta wystawy, spotkania, warsztaty oraz konkursy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lelow.pl

4. Teatr w zagrodzie. Chorzów (śląskie), 25 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie serdecznie zaprasza na czwartą edycję „Teatr u zagrodzie”. W tym roku, w plenerze będzie można zobaczyć „Zemstę” Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Nowego z Zabrza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  muzeumgpe-chorzow.pl

31. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Katowice, Cieszyn (śląskie), 25 sierpnia - 2 września 2018

Organizator: Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny (MSFF) to rozpoznawalna i ceniona w świecie folkloru marka, silnie osadzona w tradycji regionu, w którym obecna jest od 1979 roku. Gospodarzem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” działający w ramach Uniwersytetu Śląskiego – głównego organizatora tej prestiżowej imprezy.

W każdej edycji festiwalu bierze udział ponad 400 artystów z całego świata, którzy przez dziesięć sierpniowych dni prezentują folklor swoich regionów. Każdy z występów cechuje autentyczność strojów, śpiewu i tańca. Dotychczas podczas festiwalu mieliśmy okazję podziwiać wykonawców między innymi z: Indonezji, Meksyku, Indii, Niemiec, Węgier, Kenii, Litwy, Rosji, Turcji, Malezji, Portugalii, Hiszpanii, Macedonii, Włoch, Grecji, Cypru i Czech, Beninu. W całej historii festiwalu odwiedziło ten region 300 zespołów.

Festiwal to także aktywność na ulicach miast – w jego ramach odbywają się liczne korowody ulicami miasta, występy plenerowe, koncerty w rozmaitych przestrzeniach miejskich.

Festiwal ma stałe miejsce w kalendarium CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie. Dzięki festiwalowi cały region na kilka dni staje się centrum zainteresowania nie tylko fanów folkloru z całego świata, ale także turystów i mieszkańców miast ościennych. Goście mogą poznać wówczas gospodarzy z jak najlepszej strony. W ciągu 30 edycji festiwalu zobaczyło nas ok. 100 000 widzów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://msff.pl

Dożynkowy Plon Niesiemy. Chorzów (śląskie), 26 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Prezentacja zwyczajów dożynkowych, korowód dożynkowy, wiejska zabawa. Pokazy dotyczące żniw, prac młynów, historia młynarstwa - to punkty, które wypełnią wielogodzinny program plenerowej imprezy w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  muzeumgpe-chorzow.pl 

ŚWIĘTOKRZYSKIE

21. Święto Śliwki. Szydłów (świętokrzyskie), 4-5 sierpnia 2018

Organizator: Gminne Centrum Kultury w Szydłowie

Szydłów uznawany jest za stolicę polskiej śliwki, uprawianie śliwek przechodzi tu z pokolenia na pokolenie, zaś Święto Śliwki to swoiste sadownicze dożynki. Impreza ma na celu promocję owoców z okolicznych sadów. Prezentowanych jest kilkanaście odmian, które można degustować, a także zakupić po atrakcyjnych cenach. Na licznych stoiskach można spotkać potrawy, których głównym składnikiem jest śliwka. Wśród gości odwiedzających Szydłów wzięciem cieszy się także nalewka „śliwowica" produkowana według starej receptury. Niezwykłą atrakcją jest pokaz suszenia owoców starodawną metodą ziemną na tzw. laskach. Imprezie będą towarzyszyć liczne stoiska rękodzielnicze oraz ze swojskim jadłem ludowym. W Szydłowie corocznie celebruje się ten dar natury, jakim jest śliwka. Jednak jest ona ważna tam nie tylko przez dwa dni świętowania, ale przez cały rok. Jest zarówno źródłem dochodu dla wielu mieszkańców, ale i smacznym owocem, który towarzyszy im przez cały rok w różnej postaci.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.szydlow.pl

Niedziela ze Świętym Franciszkiem. Tokarnia (świętokrzyskie), 5 sierpnia 2018

Organizator: Park Etnograficzny w Tokarni

Impreza poświęcona jest zwierzętom różnych gatunków i ras. Podczas pikniku gościmy wszystkich miłośników zwierząt wraz ze swoimi pupilami. Impreza rozpocznie się tradycyjnie Mszą Świętą, podczas której zostaną poświęcone zostaną wszystkie zwierzęta przybyłe w tym dniu do skansenu. Zaprosimy na pokazy psa policyjnego i psa ratownika. Chętni będą mogli uzyskać porady weterynaryjne i pielęgnacyjne. Na scenie odbywać się będzie adopcja psów i kotów. Imprezie nieodłącznie towarzyszy korowód wszystkich zwierząt aleją lipową poprowadzony przez Św. Franciszka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwk.com.pl 

52. Dymarki - Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. Nowa Słupia (świętokrzyskie), 10-12 sierpnia 2018

Organizator: Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża”, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Celem imprezy jest wspieranie oraz rozwój kultury regionalnej i ludowej, pieśni, tańców i strojów. Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej w celu dotarcia do dużej liczby odbiorców odbędzie się podczas 52.  Dymarek. Jego zadaniem jest inspirowanie do twórczości i wspieranie rozwoju kultury ludowej i regionalnej. Mieszkańcy tworzą ją w oparciu o własne tradycje, dawne i rodzące się współcześnie, dotyczy to szczególnie muzyki instrumentalnej, pieśni, tańców oraz strojów do prezentacji tej kultury. Festiwal stwarza większe szanse promocji ludowej twórczości, jej autorów oraz wykonawców. Festiwalowe spotkania ludowych artystów to także możliwość wymiany doświadczeń, wzbogacenia i poszerzenia własnego repertuaru, zawierania przyjaźni i ogólnej integracji artystycznego ruchu ludowego. Dla badaczy twórczości artystycznej mieszkańców wsi i małych miasteczek, festiwal będzie cennym polem obserwacji, w którym jak w soczewce skupiona jest owa twórczość.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://dymarki.pl

Noc na Zamku w Chęcinach. Chęciny (świętokrzyskie), 10 i 24 sierpnia 2018

Organizator: Zamek Królewski w Chęcinach

Wszystkich spragnionych wrażeń zapraszamy na niezapomnianą przygodę pod osłoną nocy w otoczeniu murów zabytkowej warowni! Nie zabraknie emocji! Głośne strzały z historycznej broni, magiczna iluminacja świetlna oraz nuta średniowiecznego klimatu stworzą wyjątkową i niezapomnianą atmosferę! Gwarantujemy moc atrakcji! Przewodnik zapozna wszystkich zwiedzających z historią oraz tajemnicami zamku! Przewidziano niesamowity pokaz tańca z ogniem, konkursy i zabawy!

W programie:

 • zwiedzanie zamku,
 • teatr ognia,
 • scenki tematyczne,
 • konkursy i zabawy,
 • pokaz iluminacji,
 • poczęstunek, ognisko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zamek.checiny.pl 

Dożynki Miejskie w Sandomierzu. Woj. świętokrzyskie, 15 sierpień 2018

Organizator: Miasto Sandomierz

Tegoroczne święto ukaże potencjał lokalnej tradycji i folkloru oraz zaprezentuje bogactwo regionalnych plonów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie impreza kulturalna.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sandomierz.eu

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

3. Festiwal Smaków. Ostróda (warmińsko-mazurskie), 3-5 sierpnia 2018

Organizator: Expo Mazury

Organizatorzy zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Smaków, który ma na celu promocję regionalnych tradycji kulinarnych, lokalnych producentów i dostawców wysokojakościowej żywności. W tym roku Festiwal Smaków będzie połączony z drugą  edycją Browariady – wydarzenia promującego polskie piwa rzemieślnicze cechujące się najwyższą jakością wykonania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.browariada.pl

41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru. Węgorzewo (warmińsko-mazurskie), 4-5 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

W programie Jarmarku: targi sztuki ludowej i rękodzieła, przegląd zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i zagranicy, pokazy warsztatowe tradycyjnego rzemiosła, wystawy okolicznościowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum-wegorzewo.pl

Święto Twierdzy Boyen. Giżycko (warmińsko-mazurskie), 9-12 sierpnia 2018

Organizator: Giżyckie Centrum Kultury

W dniach 9-12 sierpnia 2018 r. odbędzie się widowisko historyczne pn. Święto Twierdzy Boyen w ramach Operacja Boyen 2018. Najważniejszym punktem imprezy jest „Bój o Twierdzę” – największa inscenizacja z okresu Wielkiej Wojny powstała przy współpracy 300 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Niemiec. Inscenizację uświetni udział kawalerii konnej, ciężkich karabinów maszynowych i artylerii, a także pokaz kaskaderski oraz pirotechnika filmowa. Tegoroczna edycja to bardzo bogaty program oraz moc atrakcji dla całych rodzin. W programie:

 • na dziedzińcu jarmark z kulinariami regionalnymi, rękodziełem oraz wieloma innymi stoiskami, w danych dniach będzie można również obejrzeć w Warsztacie Zbrojmistrza wystawę akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka,
 • w kopule o każdej pełnej godzinie będą wyświetlane naprzemiennie 3 różne filmy: Od Ziemi do wszechświata, Bój o Twierdzę Boyen oraz Widzenie,
 • defilada historyczna ulicami miasta,
 • kreatywne warsztaty dla całych rodzin w Stajni z Wozownią,
 • największa w Polsce pierwszowojenna inscenizacja – Majdan Twierdzy Boyen,
 • pokaz wyszkolenia i wyposażenia Wojska Polskiego, przygotowany przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://gck.gizycko.pl

Regionalne Święto Ziół. Olsztynek (warmińsko-mazurskie), 15 sierpnia 2018

Organizator:  Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Zupa z pokrzyw, zapach świeżych ziół i święcenie wianków… 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez Warmii i Mazur. Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto. W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku w skansenie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy. Wyroby z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, czy rzeźby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących. Nie zabraknie również pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji, a także inscenizacji historycznych. Na scenie wystąpią zespoły ludowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumolsztynek.com.pl

27. Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych. Wydminy (warmińsko-mazurskie), 15 sierpnia 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach 

15 sierpnia br. już po raz 27 odbędzie się Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych, którego celem jest:

 • propagowanie wartości kulturowych wśród ludności miejscowej i licznie przebywających w tym czasie turystów i wczasowiczów,
 • zapoznanie mieszkańców i turystów z tradycją sztuki ludowej i rzemiosła wiejskiego województwa warmińsko-mazurskiego i województw ościennych,
 • podtrzymanie i rozwój artystycznej twórczości ludowej,
 • umożliwienie twórcom ludowym sprzedaży ich wyrobów,
 • pokazy pracy twórczej.

Zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://gokwydminy.pl

13. Elbląskie Święto Chleba. Elbląg (warmińsko-mazurskie), 31 sierpnia – 2 września 2018

Organizator: Biuro Organizacyjne Jarmarku

Elbląskie Święto Chleba to doskonała okazja dla całej rodziny, aby atrakcyjnie spędzić czas. Święto Chleba to przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. W trakcie tego wydarzenia można spróbować i kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski oraz Litwy. Nie brakuje również miodu, wyrobów cukierniczych, wędlin oraz żywności ekologicznej. Są też stoiska wystawców rękodzieła, kolekcjonerów przedmiotów zabytkowych z całego regionu, a także prezentacje artystyczne i pokazy warsztatowe dawnych rzemiosł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.swietochleba.elblag.pl

WIELKOPOLSKIE

Estrady Folkloru 2018. Sośnie - 4 sierpień, Chocz - 18 sierpień, Dobrzec - 26 sierpień, Dębnica - 1 sierpień 2018 (wielkopolskie)

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na Estrady Folkloru 2018. Na Estradach wystąpi kilkadziesiąt zespołów śpiewaczych, tanecznych i kapel z południowej Wielkopolski oraz niemal 20 twórców ludowych.

Estrada to cykl Letnich Estrad Fokloru Ziemi Kaliskiej. Podczas barwnych widowisk folklorystycznych prezentują się zespoły pieśni i tańca, kapele ludowe, zespoły śpiewacze, obrzędowe i soliści. Integralną częścią Estrady Folkloru są targi sztuki ludowej, w trakcie których artyści – twórcy ludowi prezentują swój warsztat pracy (rzeźba, haft, malarstwo, słomkarstwo, garncarstwo, kowalstwo, koszykarstwo, na szkle malowane).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia

23. Wielkopolski Piknik Sołtysów - Dni Sompolna. Sompolno (wielkopolskie), 4-5 sierpnia 2018

Organizatorzy: Gmina Sompolno, Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów oraz Przegląd Koniński

W Programie m.in. koncert orkiestry dętej, konkursy dla sołtysów, parada bryczek. Piknik to wspaniała okazja do zabawy, a dzięki bogatemu i różnorodnemu programowi przyczynia się do upowszechniania i krzewienia wśród społeczności różnych nurtów kultury.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sompolno.pl/

Kowalstwo – pokazy pracy kowala. Szreniawa (wielkopolskie), 4, 12, 26 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie zaprasza na pokazy pracy kowala w budynku kuźni na terenie byłego folwarku, które będą się odbywały od kwietnia do listopada! W Muzeum dodatkowo można obejrzeć  wystawę na której przedstawione zostało wyposażenie kuźni, od drobnych, ale licznych narzędzi poczynając, m.in. różnego rodzaju młotki, cęgi, szczypce, pobijaki, komplety narzędzi do podkuwania koni, wśród nich dłuta do czyszczenia kopyt, miary do kół i obręczy, poprzez miechy kowalskie, aż do jedno i dwurożnych kowadeł. Eksponaty pochodzące z nieistniejących już dzisiaj kuźni w małych miasteczkach – z Opalenicy (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) i Puszczykowa (pow. poznański, woj. wielkopolskie). Kowadła pochodzą z XVII i XIX wieku, a jedno z nich przypuszczalnie z wieku XVI. Do najcenniejszych należą: kowadło dwurożne datowane na rok 1644 ze wsi Chądzyny Krusze (pow. mławski, woj. mazowieckie); kowadło dwurożne ze wsi Wydawy (pow. rawicki, woj. wielkopolskie).a także kowadło dwurożne z 1842 roku, ze wsi Podmokle Wielkie (pow. zielonogórski, woj. lubuskie), użytkowane jeszcze do lat 50. XX wieku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl

18. Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE. Poznań i inne miejscowości (wielkopolskie), 11-19 sierpnia 2018

Organizator: Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF

W Programie m.in. warsztaty ludowe dla dzieci, koncerty zespołów ludowych, korowód uczestników Festiwalu,  Msza Święta - Kościół pw. Wszystkich Świętych, Turniej Sportów Tradycyjnych,  koncert finałowy „Muzyka w Folklorze Świata – Folklor mamy we krwi”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.festiwal.awf.poznan.pl

Kołodziejstwo – pokazy pracy kołodzieja. Szreniawa (wielkopolskie), 26 sierpnia 2018

Organizator: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie zaprasza na pokazy pracy kołodzieja w budynku stelmacharni na terenie byłego folwarku, które odbywają się od marca do grudnia! W Muzeum dodatkowo można obejrzeć  wystawę na której znajduje się stół stolarski, tokarka o napędzie ręcznym, świdry kołodziejskie, urządzenie do mocowania szprych. Cennym nabytkiem jest pochodzące z lat 30. XX wieku, ze Szreniawy (pow. poznański, woj. wielkopolskie), urządzenie do toczenia czopów okrągłych, tzw. „buk”. Ekspozycję uzupełniają, między innymi: kolekcja toporów i pił, duże łyżkowe, wykonane przez kołodzieja koła, przykłady jego pracy, łokieć drewniany do pomiarów, tokarka pasowa o napędzie ręcznym do toczenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl

ZACHODNIOPOMORSKIE

24. Festiwal Słowian i Wikingów. Wyspa Wolin (zachodniopomorskie), 3-5 sierpnia 2018 Organizator: Centrum Słowian i Wikingów 

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 30 krajów świata.  Prezentowane są na niej warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 600 wojów.

W zeszłym roku można było odwiedzić następujące atrakcje:

 • pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa, jubilerstwa, szewstwa,
 • prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce,
  stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem,
 • prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków,
 • gry, zabawy, konkursy i turnieje dla dzieci i dorosłych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://histmag.org/XXIV-Festiwal-Slowian-i-Wikingow-Wolin-2018

Jarmark Wikinga. Wolin (zachodniopomorskie), 3-5 sierpnia 2018

Organizator: Ośrodek Kultury Gminy Wolin

Jarmark Wikinga 2018 - impreza towarzysząca Festiwalowi Słowian i Wikingów, która odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/438078449978706

11. Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. Szczecin (zachodniopomorskie), 10 sierpnia 2018

Organizator: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Pyromagic to największy festiwal fajerwerków w Polsce. Rokrocznie odbywa się w sierpniu, nad Odrą, w centrum Szczecina. Tym razem nie będzie inaczej – niebo nad Szczecinem ponownie rozbłyśnie milionem kolorowych sztucznych ogni! Jak zwykle czeka nas wybuchowa rywalizacja firm pirotechnicznych z różnych zakątków świata, mnóstwo dobrej muzyki, a przede wszystkim fantastyczna zabawa. Imprezami towarzyszącymi festiwalowi sztucznych ogni są Szczecin Music Live, Firefighter Combat Challenge, Polonez Cup Race i Water Show. Tyle różnorodnych wydarzeń w jednym miejscu i czasie oznacza, że w Szczecinie każdy znajdzie coś dla siebie!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/1963272630590822

27. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk. Kołobrzeg (zachodniopomorskie), 14-18 sierpień 2018

Organizator: Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza na 27. edycję Festiwalu INTERFOLK. W tym roku w dniach 14-18 sierpnia Kołobrzeg odwiedzą zespoły folklorystyczne z Chin, Cypru, Francji, Polski, Tajlandii, Ukrainy i Włoch. W Kołobrzegu pojawi się niemal 300 tancerzy i muzyków. W planie Festiwalu nie zabraknie Parady Folkloru ulicami miasta, koncertów na scenie plenerowej RCK i amfiteatru oraz pokazu fajerwerków. Szykuje się wspaniały tydzień w towarzystwie artystów z całego świata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://rck.kolobrzeg.eu

2. Święto Ziół. Mirosławiec (zachodniopomorskie), 15 sierpnia 2018

Organizator: Siedem Ogrodów

Zapraszamy na drugą edycję Święta Ziół. Jak w zeszłym roku będzie bogata oferta kulturalna: koncerty, wykłady, warsztaty, zabawy dla dzieci, konkursy. Szeroki wybór pięknych i naturalnych wyrobów zarówno rękodzielniczych jak i zdrowej żywności na licznych stoiskach oraz pyszne jedzenie zaspokoją potrzeby estetyczne i kulinarne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/118360642304602

Oprac. Daniel Kamiński
Oprac. graf. Paulina Szymańska

 

 

Czytany 2454 razy