środa, 13 czerwiec 2018 13:23

Folklorystyczne imprezy kulturalne LIPIEC 2018

DOLNOŚLĄSKIE

20. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”. Legnica - Wołów - Świdnica - Lisiec - Chocianów - Rudna - Krynica Zdrój - Kurov (dolnośląskie), 28 czerwca - 11 lipca 2018

Organizator:  Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca  „Kyczera”

„Świat pod Kyczerą” to festiwal organizowany przez młodych Łemków z Legnicy przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej. Dla pierwszej głównym ośrodkiem festiwalowym jest Krynica-Zdrój, a miejscem prezentacji scena na krynickim Deptaku. Uczestnicy festiwalu odwiedzają także zamieszkałe przez Łemków i Polaków wioski w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Na jeden dzień cały festiwal przenosi się do pogranicznego Kurova na Słowacji. Druga cześć festiwalu odbywa się na Dolnym Śląsku. Główne koncerty festiwalowe, poprzedzone paradami i animacjami ulicznymi, odbywają się w Legnicy, Wołowie, Świdnicy, Liścu, Chocianowie i Rudnej. Znakiem identyfikacyjnym festiwalu są prezentacje w małych miejscowościach oraz zamkniętych placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domy dziecka, domy pomocy społecznej, ale także oddziały szpitalne, stołówki charytatywne). Prezentacjom artystycznym towarzyszą wystawy, spotkania poetyckie, prelekcje, warsztaty językowo-artystyczne. Wymyślając Festiwal, organizatorzy chcieli ukazać Łemków jako ludzi otwartych na świat, posiadających w nim rozliczne kontakty. Chcieli także powiedzieć światu o sobie, o ich małej i dużej Ojczyźnie. „Świat pod Kyczerą” to pomost łączący dawne i obecne miejsca zamieszkania Łemków oraz przestrzeń do dialogu międzykulturowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.folklorefestivals.pl

00

SWAR Festiwal Słowian pod Ślężą. Sobótka (dolnośląskie), 6-8 lipca 2018

Organizatorzy: Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej JAWIA

To już trzecia edycja Festiwalu Słowian pod Ślężą, która od tego roku przyjęła nazwę SWAR. W piękne i słoneczne dni początku lipca można się spodziewać wielkiej ilości atrakcji, będą wykłady i prelekcje o słowiańskiej historii, kulturze oraz wierzeniach, inspirujące koncerty, warsztaty rzemiosł dawnych  (tkackie, garncarskie i wiele innych). Na miejscu znajdą się rekonstruktorzy historyczni z czasów wczesnego średniowiecza plemion słowiańskich oraz wikińskich.

Swar to nie tylko swarzący się między sobą ludzie, czyli kłócący się i spierający, swar to żar lejący się z nieba. Swar to energia, która w te dni będzie nas otaczała i sprawiała wiele nieopisanych przyjemności. Z racji tego, że Ślęża od zawsze była domeną kultu słonecznego plemion natywnych, także nazwa jest bardzo adekwatna.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.swar.pl

00

20. Izerska Gala Folkloru. Mirsk (dolnośląskie), 21 lipca 2018

Organizator: Gmina Mirsk

Po raz dwudziesty gmina Mirsk zaprasza na Izerską Galę Folkloru, aby degustować tradycyjne potrawy wykonane według dawnych receptur, podziwiać kunszt rękodzieła artystycznego, zadumać się przy ludowych pieśniach i gorąco oklaskiwać zawodowych artystów polskiej estrady. Gala Izerska to także koncerty gwiazd. Organizatorzy Gali w Mirsku starali się dotrzeć do gustów wszystkich pokoleń. W tym roku oprócz folkloru na scenie wystąpią gwiazdy disco polo, rapu, hip-hopu i popu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mirsk.pl

00

1. Turniej Rycerski pod Zamkiem Cisy. Cieszów (dolnośląskie), 28-29 lipca 2018

Organizator: Bractwo Rycerskie Księcia Bolko

W Programie Turnieju:

 • w południe uroczyste powitanie bractw, rozpoczęcie turnieju,
 • turniej łuczniczy,
 • warsztaty rzemieślnicze,
 • gry plebejskie,
 • bieg dam i rycerzy,
 • turniej bojowy (walki rycerskie),
 • inscenizacja bitwy o zamek Cisy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/439503/cieszow-i-turniej-rycerski-pod-zamkiem-cisy-dsl02

00

18. Święto Papieru. 50. Urodziny Muzeum Papiernictwa. Duszniki Zdrój (dolnośląskie), 28-29 lipca 2018

Organizator: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Święto Papieru to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Organizowane jest corocznie od 2001 roku w ostatni weekend lipca. Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego, bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach. Układ stanowisk pomyślany został tak, aby odwiedzający rozpoczęli indywidualną ścieżkę edukacyjną od poznania materiałów i surowców papierniczych, następnie przeszli drogę wytwarzania papieru, badania jego cech i właściwości, barwienia historycznymi metodami oraz poznali techniki druku. Festyn urozmaicają liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się tzw. trójbój papierowy. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg. XVIII Święto Papieru odbędzie się 28 i 29 lipca 2018 r. i będzie wielkim przyjęciem urodzinowym na cześć Muzeum Papiernictwa (w końcu 50. urodziny ma się tylko raz w życiu!).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumpapiernictwa.pl/

00

KUJAWSKO-POMORSKIE

19. Chełmiński Jarmark Jaszczurczy. Chełmno (kujawsko-pomorskie), 7–8 lipiec 2018

Organizator: Chełmiński Dom Kultury

Już od 1999 roku zapraszamy Państwa do udziału w Jarmarku Jaszczurczym – kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Dużą atrakcją są tzw. „żywe prezentacje”, polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.chdk.pl

00

15. Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych „gramOFFon”. Brześć Kujawski (kujawsko-pomorskie), 8 lipca 2018

Organizator: Brzeskie Centrum Kultury

Brzeskie Centrum Kultury zaprasza na największe wydarzenie kulturalne i artystyczne tego roku - plenerowy spektakl nocny. Spektakl zostanie zrealizowane w ramach 15 edycji Brzeskich Spotkań Teatrów Ulicznych „Gramoffon” w sobotę 8 lipca na skwerze miejskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.brzesckujawski.pl

00

4. „Wieczór pod lipą”. Kłóbka (kujawsko-pomorskie), 14 lipca 2018

Organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

W sobotę, 14 lipca 2018 r., na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu Orpiszewskich w Kłóbce odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu „Wieczór pod lipą”. Tym razem jego celem jest przeniesienie się w klimat XIX wieku. Głównym punktem wieczoru będzie koncert muzyki klasycznej i romantycznej. Wzorem poprzednich edycji spotkań pod lipą, koncert poprzedzi prelekcja na temat historii dawnych mieszkańców dworu w Kłóbce.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeum.wloclawek.pl/kalendarium-wystaw-imprez-2018-r/

00

22. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Ciechocinek (kujawsko-pomorskie), 13-14 lipca 2018

Organizator: Europejskie Towarzystwo Edukacji i Kultury Romów

Fenomen tego wydarzenia polega na jedynej w swoim rodzaju prezentacji dorobku kulturalnego i kunsztu artystycznego twórców romskich z Polski i wielu krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Festiwal jest największą imprezą romską w Europie, ale także na świecie. W latach 1997-2007 oraz w 2012 i 2013 roku gospodarzem imprezy był Ciechocinek – perła polskich uzdrowisk, a w okresie 2008-2011 miastem festiwalowym został Glinojeck. Przeniesienie imprezy na Mazowsze miało charakter symboliczny, jego celem było przypomnienie o życiu taborowym Romów, ich wędrówkach, których zakazano w Polsce w 1964 roku. Od 2014 roku Festiwal ponownie odbywa się w Ciechocinku.

Głównym celem Festiwalu jest pokazanie różnorodności kultury romskiej oraz przemian w niej zachodzących, na przestrzeni lat, jako elementu integracji z narodami, wśród których Romowie mieszkają. Starannie opracowane scenariusze i teksty konferansjerskie zawierają ogromny ładunek wiedzy na temat historii Romów, ich kultury, tradycji i praw, którymi rządzą się od wieków. Pokazuje również wzajemne przenikanie kultur narodów, w których żyją Romowie i pozytywny wpływ na kulturę obu narodów. Sam festiwal jest nie tylko pięknym widowiskiem. Spełnia również rolę ważnego instrumentu kształtującego postawy tolerancji i szacunku dla współżyjących na terenie Polski grup narodowościowych i etnicznych. 22. Festiwal pokaże, że przekazywanie kultury nowym pokoleniom to sposób na jej zachowanie i ubogacanie. Organizator wydarzenia Don Vasyl pragnie przekazać tradycję Festiwalu młodszemu pokoleniu, dlatego na scenę zaprasza także wykonawców, którzy dopiero rozpoczynają swoje artystyczne kariery. Współistnienie artystów o randze światowej z młodym pokoleniem to droga zmierzająca do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowej i etnicznej Romów oraz zachowania i rozwoju języka regionalnego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.donvasyl.pl/22-miedzynarodowy-festiwal-romow-ciechocinek-2018/#tresc

00

>47. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Ciechocinek (kujawsko-pomorskie), 21-22 lipca 2018

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku

Tak jak podkreśla Barbara Kawczyńska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  w Ciechocinku i organizator festiwalu - jest to największa taka impreza w województwie i jedna z najstarszych w kraju.

W Muszli Koncertowej w parku Zdrojowym przez dwa dni wystąpi kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych z całego regionu. Festiwal wieńczą cieszące się ogromną popularnością koncerty muzyki etnicznej z różnych kontynentów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/47-spotkania-z-folklorem-kujaw-i-ziemi-dobrzynskiej

00

LUBELSKIE

4. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych. Zwierzyniec (lubelskie), 21 lipca 2018

Organizator: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu zapraszają na czwartą edycję Roztoczańskiego Festiwalu Kapel Ludowych, którego celem jest:

 • pielęgnowanie i popularyzacja folkloru ludowego,
 • konfrontacja dorobku artystycznego oraz integracja kapel ludowych ziemi lubelskiej,
 •  możliwość wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu,
 • promocja gminy Zwierzyniec.

Festiwal ma formę konkursu, w którym mogą wziąć udział kapele ludowe działające przy instytucjach kultury oraz działające samodzielnie. Tego dnia odbędzie się także Jarmark Roztoczański.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.zwierzyniec.info

00

19. Zamojskie Dni Folkloru. Zwierzyniec (lubelskie), lipiec 2018

Organizator: Starostwo Powiatowe w Zamościu

Organizatorzy zapraszają wszystkich kochających ludową muzykę, śpiewy, zespoły folklorystyczne oraz twórców ludowych, do wzięcia udziału w XIX Zamojskim Dniu Folkloru w Zwierzyńcu. Będą tu wspólnie występować Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły śpiewacze, muzykanci, którzy będą reprezentować bogactwo i różnorodność kultury ludowej Zamojszczyzny. W Programie m.in. koncert zespołów śpiewaczych, folklorystycznych, kapel ludowych, chórów, solistów, kiermasz sztuki ludowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kultura-zwierzyniec.pl

00

22. Jarmark Holeński. Skansen w Holi (lubelskie), 29 lipca 2018

Organizator: Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Jarmark Holeński to folklorystyczno-etnograficzna impreza mająca na celu kultywowanie tradycji ludowych i poznanie sztuki ludowej Chełmszczyzny i Podlasia. Jest ściśle związany z uroczystościami prawosławnymi w holeńskiej cerkwi. W zabytkowej świątyni, pochodzącej z początku XVIII wieku, odbędzie się nabożeństwo ku czci Świętego Antoniego Peczerskiego. Liturgia rozpocznie się o godzinie 10.00, a zakończy uroczystą procesją około 12.30. Po uroczystościach religijnych, jak co roku, odbędzie się kiermasz. Nie zabraknie też występów zespołów ludowych. Wystąpią artyści z Podlasia, Ziemi Chełmskiej i Ukrainy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.jarmarki-kiermasze.pl

00

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Włodawa (lubelskie), lipiec 2018

Organizator: Włodawski Dom Kultury

To międzynarodowy festiwal muzycznych i tanecznych kapel ludowych. Odbywa się corocznie we Włodawie nad Bugiem od 20 lat, zawsze w lipcu, czyli w środku wakacyjnego sezonu turystycznego. Rozpoczyna się uroczystą paradą wszystkich uczestników festiwalu ulicami miasta. Podczas przemarszu artyści popisują się przed zebranymi mieszkańcami swoimi umiejętnościami muzycznymi i tanecznymi. Następnie reprezentacje najdalszych krajów świata przybywają do amfiteatru, na którego scenie odbywają się występy. Jest to przegląd kapel, a nie ich konkurs więc nie ma przyznawanych miejsc. Podczas długiej historii tego festiwalu wystąpiły w nim zespoły z wielu krajów świata (Peru, USA, Chiny, Izrael, Azerbejdżan, Kostaryka) i niemal wszystkich krajów Europy.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z różnych stron świata, prezentacja dorobku  polskiego folkloru na tle innych krajów, pokazanie różnorodności i piękna strojów ludowych, regionalnej muzyki, tańca, pieśni, tradycji i obrzędów, budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, tworzenie postaw obywatelskich, inicjowanie długofalowej współpracy w dziedzinie kultury. Rekonstrukcja i kultywowanie tradycji ludowych oraz wytyczanie nowych kierunków pracy z młodzieżą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wdk.wlodawa.pl

00

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka. Lublin (lubelskie), Nałęczów, 10-15 lipca 2018

Organizatorzy: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka to impreza cykliczna zapoczątkowana w 1985 roku z inicjatywy lubelskich zespołów folklorystycznych oraz Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta. Od 1994 roku organizację nad Festiwalem przejął Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”. Spotkania są jednym z najstarszych i najważniejszych przedsięwzięć odbywających się pod auspicjami CIOFF - Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych. Uczestniczą w nich naprzemiennie, jednego roku zespoły dziecięce, a drugiego dorosłe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cioff.pl

00

LUBUSKIE

16. Muzyczne Spotkania z Folklorem. Pieski (lubuskie), 1 lipca 2018

Organizator: Międzyrzecki Ośrodek Kultury

Muzyczne Spotkania Z Folklorem to Przegląd zespołów ludowych i grup śpiewaczych z całego regionu lubuskiego. W programie m.in.: prezentacje zespołów śpiewaczych oraz występ gościa specjalnego, warsztaty plastyczno – ogrodnicze w wykonaniu Dworca Tworca, stoiska rękodzieła artystycznego i inne atrakcje.

Celem imprezy jest:

 • kultywowanie i upowszechnienie dorobku niematerialnego polskiego dziedzictwa kulturowego,
 • propagowanie tradycji ludowych i folkloru,
 • prezentacja dorobku artystycznego zespołów śpiewaczych,
 • integracja zespołów i uczestników Spotkań.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mokmiedzyrzecz.pl

00

6. Gaworzycki Jarmark Kupiecki. Gaworzyce (nieopodal Nowej Soli, woj. lubuskie), 8 lipca 2018

Organizator: Gmina Gaworzyce

Gmina Gaworzyce gorąco zachęca do udziału w VI Gaworzyckim Jarmarku Kupieckim produktów tradycyjnych i regionalnych, który odbędzie się w niedzielę 8 lipca w Gaworzycach!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/467047/vi-gaworzycki-jarmark-kupiecki-dsl02

00

23. Gminna Biesiada Śpiewacza. Złotnik (lubuskie), 14 lipca 2018

Organizator: Wójt Gminy Żary 

Gminna Biesiada Śpiewacza to  coroczne święto piosenki w gminie Żary, podczas której zespoły śpiewacze prezentują  tematycznie przygotowany  repertuar. Biesiada będzie miała charakter festynowy - będą stoiska gastronomiczne, atrakcje dla dzieci, rękodzieło.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://gminazary.pl/system/obj/8942_kalendarz_dl_2018_v2-2_06.02.18.pdf

00

Międzynarodowy Festiwal Folkloru OBLICZA TRADYCJI. Zielona Góra (lubuskie), 16-18 lipca 2018

Organizator: Regionalne Centrum Animacji Kultury

Historia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru sięga roku 1964, kiedy to Zielona Góra stała się miejscem spotkań i prezentacji różnych kultur z całego świata. Od czterech lat festiwal funkcjonuje pod nazwą Oblicza Tradycji, co przywodzi na myśl różne „twarze” zwyczajów i kultur, prezentowanych przez artystów.

Zaproszone zespoły folklorystyczne zaprezentują się w Zielonej Górze, Łagowie i innych miejscowościach województwa lubuskiego. Ponadto na zielonogórskim deptaku odbędą się lekcje folkloru, folkojarmark, warsztaty, koncerty, folkowe zabawy i in. Koncerty konkursowe zostaną przedstawione w Lubuskim Teatrze, a Gala Tradycji – w Amfiteatrze Zielonogórskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://facesoftradition.pl/#

00

Festyn Wiejski. Grabik (lubuskie), 22 lipca 2018

Organizator: Gmina Żary

Grabik to wieś w gminie Żary, licząca około 759 mieszkańców. We wsi działa klub piłkarski KS Sparta Grabik, który występuje obecnie w rozgrywkach B klasy powiatu żarskiego. To właśnie na boisku sportowym KS Sparty w Grabiku odbędzie się Festyn Wiejski, na który organizatorzy serdecznie zapraszają. Zaplanowano wiele atrakcji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://gminazary.pl/system/obj/8942_kalendarz_dl_2018_v2-2_06.02.18.pdf

00

ŁÓDZKIE

6. Festiwal Róż. Łask (łódzkie), 7-8 lipca 2018

Organizator: Gmina Łask

Podczas tegorocznego święta królowej kwiatów z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwszy dzień festiwalu tradycyjnie obfitować będzie w ciekawe prelekcje i pokazy w Łaskim Domu Kultury, zaś drugiego dnia plac 11 Listopada wypełnią kolorowe stoiska producentów róż, rękodzieła i pysznych wytworów gastronomii. Na Festiwalu Róż nie może oczywiście zabraknąć uwielbianej przez mieszkańców parady bryczek oraz wyszukanych koncertów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/467455/6-festiwal-roz-w-lasku-ldz10

00

Festiwal Smaku „Trybunały Nalewkowe”. Piotrków Trybunalski (łódzkie), 13-15 lipca 2018

Organizator: Fundacja Trybunalska

Fundacja Trybunalska zaprasza wszystkich do udziału w „Trybunałach Nalewkowych” – Ogólnopolskim Festiwalu Smaku w Piotrkowie Trybunalskim. Węgrzy szczycą się winem, Niemcy piwem, Irlandczycy whisky, a my Polacy mamy sięgającą XVI wieku tradycję tworzenia nalewek. Ta myśl stała się inspiracją dla pomysłu stworzenia Festiwalu.

Jego celem jest chęć poszukiwania dobrego smaku na tradycyjnym polskim stole, w restauracji, w kuchni domowej, w gospodarstwie agroturystycznym, u producenta i przetwórcy na terenie całego kraju. Miejsce imprezy nie bez powodu znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. Po pierwsze miasto to położone jest w centrum kraju przy krzyżujących się najważniejszych szlakach komunikacyjnych. Po drugie, to tutaj w przeszłości podczas odbywania się Trybunałów Koronnych dawnej Rzeczypospolitej w sposób niezwykły rozwinęły się wszystkie formy zaspakajania smaku obradującym sędziom, posłom i ich świtom. Tradycyjne napitki, staropolskie potrawy, liczne wyszynki i karczmy to bardzo barwny element pejzażu dawnego Piotrkowa Trybunalskiego.
Towarzyszące temu rzemiosło, w tym huty szkła użytkowego prowadzone przez wielonarodowościowe grupy społeczne tworzyły prawdziwe bogactwo kultury i smaku tego regionu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://trybunalynalewkowe.pl/

00

6. Biesiada Trybunalska. Piotrków Trybunalski (łódzkie), 27-29 lipca 2018

Organizator: Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim i Loża Kulturalna Stare Miasto

Organizatorzy zapraszają na 6. Biesiadę Trybunalską! W tym roku bawimy się aż przez 3 dni, w ostatni weekend lipca. Wieczorami koncerty i potańcówka pod gwiazdami. W ciągu dnia jarmark, zabawy dla dzieci, konkursy dla dorosłych, prezentacje sportowych drużyn PIOTRKOWIANIN Piotrków Trybunalski i Piotrcovia. Będzie pysznie - zapowiada się rekordowa ilość straganów i food trucków z daniami z całego świata. Będzie też duży wybór napojów...

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.cit.piotrkow.pl/imprezy-t27/vi-biesiada-trybunalska-f30

00

Łowickie Żniwa. Maurzyce – skansen (łódzkie), lipiec 2018

Organizator: Muzeum w Łowiczu

W programie imprezy znajdzie się kilka atrakcji dla miłośników folkloru, ale nie tylko – przewidziano kilka godzin zabawy dla całych rodzin. W Programie m.in.

 • msza św. w kościele w skansenie w Maurzycach,
 • przedstawienie obrzędu żniw przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca,
 • wręczenie nagród,
 • występy zespołów ludowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumlowicz.pl/wp-content/uploads/2018/02/2018-kalendarz-imprez.pdf

00

7. Biesiada Strażacka. Janków (łódzkie), lipiec 2018

Organizator: Urząd Gminy w Łęczycy

Już po raz siódmy, na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie odbędzie się Biesiada Strażacka Gminy Łęczyca. Impreza ta jest swoistym podziękowaniem dla strażaków za ich trud i zaangażowanie w zapobieganie i ratowanie życia oraz dobytku mieszkańców w związku z pojawiającymi się na terenie Gminy klęskami żywiołowymi, pożarami, wypadkami, itp. W Programie m.in.

 • występ zespołu folklorystycznego,
 • występ orkiestry dętej,
 • prezentacja sprzętu strażackiego i maszyn rolniczych,
 • stoiska gastronomiczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.leczyca.naszemiasto.pl

00

MAŁOPOLSKIE

17. Tatrzańskie Wici. Zakopane (małopolskie), lipiec-wrzesień 2018

Organizator: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury

„Tatrzańskie Wici” to cykl wakacyjnych, kulturalno-rozrywkowych imprez plenerowych o charakterze regionalnego święta, nasyconego bogactwem tradycji góralskich skalnego Podhala. Poszczególne imprezy organizowane są na terenie gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego. I co roku atrakcje przygotowywane są w lipcu, sierpniu i wrześniu, tak dla turystów bawiących w tym czasie na Podhalu, jak i dla stałych mieszkańców.

„Tatrzańskie Wici” to idealna okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza. Celem Tatrzańskich Wici jest promocja folkloru, zespołów regionalnych, twórców ludowych, produktów regionalnych, kultywowanie tradycji, a przede wszystkim dostarczenie licznie przybywającym turystom i mieszkańcom znakomitej zabawy i dobrej muzyki rozrywkowej na żywo. Element wspólny, to rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry, mającej upamiętniać wizytę w 2002 roku Jana Pawła II pod Tatrami, kiedy górale uczcili naszego Wielkiego Rodaka paląc ku Jego czci ogniska (watry) na całym Podhalu. Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i ma własny, niepowtarzalny charakter oraz wątek przewodni. Program Wici jest bogaty i urozmaicony. Atrakcyjna formuła tego wydarzenia przyciąga co roku setki widzów. Tatrzańskie Wici już na stałe wpisały się w kalendarz imprez, są nieodzownym elementem kultury Powiatu Tatrzańskiego.

W ramach „Tatrzańskich Wici” w lipcu odbywają się następujące imprezy:

 • 8 lipca - Bustrycańskie Nomowiny - Bustryk
 • 15 lipca - „Festyn Czarnogórski” - Czarna Góra
 • 15 lipca - Memoriał im. Stanisława Trebuni Tutki „XV Dunajeckie Granie”- Biały Dunajec
 • 22 lipca - „XVIII Witowiańsko Watra” - Witów
 • 28 lipca - „XVII Dzień Pstrąga” - Biały Dunajec
 • 29 lipca - „ XIX Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” - Biały Dunajec
 • 29 lipca - „XVI Dzień Polowaca” - Jurgów
 • 28-29 lipca - „VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych” Kościelisko-Kiry.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.tatry.pl

00

20. Etno Kraków Rozstaje. Kraków (małopolskie), 4-7 lipca 2018

Organizator: Miasto Kraków

Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, należącego do grona najważniejszych dorocznych imprez w naszym kraju, a pewnie i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music. Jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie. W ramach jubileuszowej edycji na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.etnokrakow.pl

40. Jubileuszowy Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Stary Sącz (małopolskie), 11-15 lipca 2018

Organizator: Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej organizowany jest od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie.

Podczas tegorocznego jubileuszowego 40 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej organizatorzy zaprezentują sześć premierowych koncertów i dodatkowy, siódmy koncert jako prolog festiwalu na Słowacji (w tym roku w Starej Lubovni).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://festiwal.wstarymsaczu.pl/

00

36. Łemkowska Watra. Zdynia (małopolskie), 20-22 lipca 2018

Organizator: Organizacja Społeczna „Zjednoczenie Łemków”

To cykliczna, coroczna impreza kulturalna w górskiej dolinie w Beskidzie Niskim gromadząca społeczność łemkowską z całego świata. Odbywa się co roku w trzecim lub czwartym tygodniu lipca w Zdyni. Jest organizowana przez Zjednoczenie Łemków w specjalnie wybudowanym ośrodku.

Od prawie 30 lat Łemkowie zbierają się w lipcu przy płomieniach watry, by kultywować swoje tradycje. Początkowo spotkania te, z trudem tolerowane przez władze PRL-u, były bardzo kameralne i półoficjalne. Odbywały się w Nowicy. W latach 80-tych XX w., władze pozwalały już na dużo większe zgromadzenia Łemków. Odbywały się one w Bartnem i miały już oficjalną nazwę: Łemkowska Watra. Po 1990 r. jedna z organizacji łemkowskich wykupiła grunt w Zdyni. Został on ogrodzony, wybudowano na nim m.in. scenę. Od kilkunastu lat jest to miejsce corocznych spotkań Łemków z Polski, Ukrainy i Słowacji. Przyjeżdżają również emigranci zza oceanu. Przez trzy dni występują zespoły folklorystyczne i sprzedawane są wydawnictwa dotyczące Łemkowszczyzny. Można tu również zjeść potrawy łemkowskie, a wieczorem pośpiewać przy ognisku łemkowskie pieśni. Najważniejsza jest jednak możliwość spotkania ludzi, których z rodzinnych wsi los rzucił w różne strony świata. Jest ich już coraz mniej, ale na Watrę coraz liczniej przyjeżdżają ich dzieci i wnuki.

Watra trwa trzy dni – piątek, sobota i niedziela, lecz większość Łemków przyjeżdża już w czwartek. Podczas imprezy organizowane są koncerty muzyki tradycyjnej oraz współczesnej rozrywkowej opartej na folklorze łemkowskim, warsztaty tradycyjnych umiejętności, wystawy itp.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://watrazdynia.pl/pl/

00

26. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”. Nowy Sącz (małopolskie), 22-29 lipca 2018

Organizatorzy: Biuro Organizacyjne Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

„Święto dzieci gór” w Nowym Sączu jest miejscem wspólnej zabawy, w czasie której dzieci mają szansę zapoznania się z bogactwem kultury i tradycji ludowej różnych stron świata, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów. Festiwal jest jednocześnie miejscem współpracy i wymiany doświadczeń kierowników artystycznych i choreografów prowadzących dziecięce zespoły folklorystyczne, okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor dziecięcy i metodami jego przedstawiania na scenie.

W Festiwalu biorą udział dziecięce zespoły folklorystyczne, pochodzące z regionów górskich na świecie. Dopuszcza się możliwość gościnnego udziału 1-2 zespołów z innych regionów - są one pełnoprawnymi uczestnikami Festiwalu. W czasie imprezy zespoły prezentują kulturę własnego regionu – w formie tradycyjnej – poprzez taniec, śpiew, gry i zabawy dziecięce. Program, prezentowany podczas koncertów, powinien być dostosowany do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.swietodziecigor.pl

00

MAZOWIECKIE

59. Sezon Koncertów Chopinowskich. Warszawa (mazowieckie) – Łazienki Królewskie, 13 maja – 30 września 2018

Organizator: Miasto Warszawa

Koncerty Chopinowskie to wizytówka Warszawy, która z roku na rok zdobywa nowych odbiorców. Szczególna atmosfera koncertów na długo zapada w pamięć słuchaczy. W lipcu koncerty odbędą się w następujące dni: 1 lipca, 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca, 29 lipca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://koncerty-chopinowskie.pl/

00

Święto Folkloru Kurpiowskiego. Zawady (mazowieckie), 7-8 lipca 2018

Organizator: Starosta Powiatu Ostrołęckiego

To dwudniowa impreza odbywająca się w Zawadach - sobota zabawa pod gwiazdami, niedziela festyn. W programie znajdą się m.in warsztaty rękodzieła kurpiowskiego, warsztaty kulinarne, spotkania zespołów kurpiowskich, koncerty, blok folklorystyczny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.eostroleka.pl/

00

24. Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Iłża (mazowieckie), 22 lipca 2018

Organizator: Iłżecki Dom Kultury

Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki to impreza folklorystyczna, odbywająca się od 1995 r. w Iłży dla upamiętnienia twórcy ludowego i folklorysty - Józefa Myszki, zmarłego tragicznie w Warszawie w 1964 r. Głównymi celami Festiwalu poza uczczeniem pamięci folklorysty, są promocja miasta Iłży i folkloru ziemi iłżeckiej.

Festiwal odbywa się co roku w lipcu w amfiteatrze w Iłży. Uczestniczą w nim zespoły, soliści i instrumentaliści z całej Polski. Prezentują oni twórczość patrona festiwalu, która jest bardzo popularna w kręgach wykonawców muzyki ludowej.

Coroczny przegląd kapel, które opierają swój repertuar na twórczości Józefa Myszki przyciąga sporą publikę. Podobnie jak w innych latach prócz muzyki można będzie podziwiać lub kupić wyroby rzemiosła inspirowanego sztuką ludów. Festiwal im. Józefa Myszki, jako impreza tematyczna, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę osób, tym samym potwierdzając słuszność jej organizacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ilza.pl/kalendarz_imprez.html

00

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Warszawa (mazowieckie), 23-24 lipca 2018

Organizator: Biuro Festiwalowe

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest wydarzeniem artystycznym realizowanym w miejskiej przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. Prezentuje wydarzenia z dziedziny sztuki performatywnej, a w szczególności teatru ulicznego, tworząc wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych prezentowanych na otwartej scenie Warszawy, na jej ulicach, placach, skwerach i w parkach.

Spektakle 26. edycji festiwalu Sztuki Ulicy pokazane zostaną w Parku Szczęśliwickim na warszawskiej Ochocie, w Parku Agrykola oraz na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Festiwal jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest objęty honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sztukaulicy.pl/pl/

00

28. Bieg Powstania Warszawskiego. Warszawa (mazowieckie), 27 lipca 2018

Organizator: Aktywna Warszawa

1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.
Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie rokrocznie rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed ponad 71 lat.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą, oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca Warszawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://aktywnawarszawa.waw.pl

00

OPOLSKIE

23. Konkurs Fotograficzny - Zabytkowa architektura wsi opolskiej. Opole (opolskie), 1 maja - 30 września 2018 roku

Organizator: Muzeum Wsi Opolskiej

Ważną rolę w popularyzacji kultury ludowej spełniają od wielu lat organizowane przez Muzeum Wsi Opolskiej konkursy. Do nich należą kolejno: konkurs kroszonkarski „Kroszonki Opolskie”, plastyczny „Majówka w skansenie”, fotograficzny „Zabytkowa architektura wsi Śląska Opolskiego” oraz najmłodszy w ofercie muzealnej: Konkurs malowania porcelany. Efektem każdego z powyższych konkursów jest wystawa pokonkursowa prezentowana w siedzibie Muzeum lub w placówkach kultury na terenie województwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeumwsiopolskiej.pl/node/209

00

Letnie Biesiadowanie. Strzelin (dolnośląskie, w pobliżu Opola), 1 lipca 2018

Organizator: Strzeliński Ośrodek Kultury

Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, Strzeliński Ośrodek Kultury oraz Agencja Artystyczna EPICENTRUM KULTURY zapraszają na Letnie Biesiadowanie. Impreza odbędzie się w niedzielę, 1 lipca w Parku Miejskim w Strzelinie (od godziny 15:00).

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. W programie:

 • I Strzeliński Zlot Food Trucków,
 • średniowieczne atrakcje zapewnione przez Chorągiew Piastów Śląskich w Oławie,
 • biesiada z humorem w wykonaniu artystów scen śląskich,
 • koncert zespołu „Kramarz Band”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/467665/strzelin-letnie-biesiadowanie-dsl02

00

12. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA. Głuchołazy (opolskie), 20-22 lipca 2018

Organizator: Miasto Głuchołazy

Miasto Głuchołazy zaprasza na XII edycje Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej „Kropka” w Głuchołazach. W ciągu 4 dni odbędzie się 5 koncertów, wystąpi ponad 20 wykonawców, będzie można wziąć udział Przeglądzie Utworów z Charakterem, oraz koncercie OFFScena.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kropka.glucholazy.pl

00

12. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Prudnik (opolskie), 28 lipca 2018

Organizator: Prudnicki Ośrodek Kultury

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, który po raz pierwszy zawitał na prudnickim Rynku w 2007 roku, to prestiżowa impreza ciesząca się rok rocznie dużą popularnością. Na festiwal zapraszane są największe sławy jazzu polskiego i światowego. Od wielu lat jest to największa plenerowa impreza jazzowa w województwie opolskim i czeskim pograniczu. Dotychczas w festiwalach wystąpiło ponad stu wykonawców z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Francji, Anglii, USA. Głównym organizatorem jest Prudnicki Ośrodek Kultury. Festiwal na trwałe wpisał się w kalendarz prudnickich imprez kulturalnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/197267424417150

00

13. Konkurs na Najlepszą Potrawę Domową. Byczyna (opolskie), 29 lipca 2018

Organizator: Ośrodek Kultury w Byczynie

Celem Konkursu jest promowanie sztuki kulinarnej, pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnych potraw i zwyczajów kulinarnych, prezentacja umiejętności przygotowania potraw domowych przez zespoły - kucharzy amatorów oraz prezentacja historii potrawy oraz regionu, z którego potrawa się wywodzi.

Konkurs jest pokazem przyrządzania i serwowania potraw domowych, tradycyjnych. Należy do konkursu otwartego. W konkursie mogą wziąć udział ekipy kucharzy-amatorów w składzie maksymalnie 5-osobowym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ok.byczyna.pl

00

PODKARPACKIE

Festiwal Tradycji Podkarpacia, czyli Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej (podkarpackie). Zawadka Rymanowska, 1-7 lipca 2018

Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka”

Rodzinny Tabor to jedyna tego typu impreza w Zawadce Rymanowskiej, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju i integracji tamtejszej społeczności oraz dla kultywowania tego, co lokalne. Festiwal będzie od rana do wieczora wypełniony tradycyjną muzyką, tańcem i rzemiosłem z rejonu Beskidu Niskiego. Jego gośćmi będą Ci, którzy chcą się nauczyć tradycyjnych tańców, posłuchać lokalnej, zanikającej muzyki… Na Rodzinnym Taborze będą prowadzone zajęcia dla dziećmi inspirowane tradycyjną kulturą, zajęcia integracyjne dla młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych i młodzieży.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rodzinnytabor.org

00

„Na ludową nutę" - koncert zespołów folklorystycznych z Podkarpacia. Horyniec Zdrój (podkarpackie), 1 lipca 2018

Organizatorzy: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju i Wójt Gminy Horyniec-Zdrój

W niedzielne popołudnie 1 lipca br. w Horyńcu Zdroju rozbrzmieją piękne ludowe melodie w wykonaniu kapel ludowych regionu województwa podkarpackiego.  Zgromadzona publiczność będzie miała okazję na żywo zobaczyć artystów ubranych w piękne stroje ludowe  i posłuchać  muzyki naszych korzeni wykonanej na tradycyjnych instrumentach. Niedzielny przegląd, to nie tylko plenerowa impreza konkursowa, ale również okazja na promocję dorobku kulturalnego gminy. W Programie również: prezentacja wiejskiego jadła, rękodzieło ludowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ck.przemysl.pl

00

Kresowe Tradycje Kulinarne – seminarium.  Basznia Dolna (podkarpackie), 12 lipca 2018

Organizatorzy: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gmina Lubaczów

Kuchnia Kresowa – bogata, różnorodna, ciekawa i smaczna zasługuje na przywrócenie jej w pamięci i zaprezentowanie na szerszym forum. Kierując się tym przesłaniem mającym na celu promocję i wykorzystanie dziedzictwa dawnej kuchni kresowej oraz szersze omówienie zagadnienia, Gmina Lubaczów wspólnie z Centrum Kulturalnym w Przemyślu zorganizowała Seminarium pt. „Kulinarne tradycje kresowe”, które odbędzie się 12 lipca 2018 r. w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ck.przemysl.pl

00

Spotkania Biesiadne - 11. Regionalny Przegląd Piosenki Biesiadnej i Gawędy. Tryńcza (podkarpackie), 15 lipca 2018

Organizator: Trynieckie Centrum Kultury w Tryńczy. Współorganizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu

Spotkania Biesiadne to impreza plenerowa, której celem jest popularyzowanie wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych oraz często już zapominanego gawędziarstwa. W biesiadzie biorą udział zespoły śpiewacze i gawędziarze  z powiatów jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego, przemyskiego oraz zaproszone zespoły z sąsiadujących powiatów. Spotkaniom towarzyszą turnieje biesiadne, stoiska z regionalnym jadłem i rękodziełem artystycznym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ck.przemysl.pl

00

Pruchnickie Sochaczki - 16. Jarmark Sztuki Ludowej. Pruchnik (podkarpackie), 22 lipca 2018

Organizatorzy: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu

Prudnickie Sochaczki to plenerowa impreza, organizowana na zabytkowym Rynku w Pruchniku, której głównym celem jest popularyzacja dorobku twórców z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”. Jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ck.przemysl.pl

00

14. Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. Basznia Dolna (podkarpackie), 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizatorzy: Urząd Gminy w Lubaczowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu

W ramach festiwalu odbędą się m.in. spektakle teatralne w dniu 29 lipca, 3-4 sierpnia 2018 r. w Horyńcu-Zdroju, konferencja połączona z wystawą i recitalem z serii „Historia Kresowych Miasteczek” w dniu 2.08.2018 r. w Cieszanowie. Zwieńczeniem imprezy będzie Konkurs pn. „Kresowe Jadło” w dniu 5 sierpnia 2018 r. w Baszni Dolnej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ck.przemysl.pl

00

PODLASKIE

12. Jarmark Żubra. Hajnówka (podlaskie), 15 lipca 2018

Organizator: Hajnowski Dom Kultury

W Jarmarku Żubra biorą udział artyści ludowi, drobni wytwórcy produktów regionalnych, osoby prezentujące potrawy kuchni regionalnej, a także firmy, instytucje i organizacje związane z kulturą, turystyką oraz promocją regionu. Wśród twórców są przedstawiciele ginących zawodów, hafciarki i koronczarki, tkaczki, plecionkarze ze słomy i wikliny, wytwórcy galanterii drewnianej, zdobnictwa domów, mistrzowie ceramiki i kowalstwa z Polski, Białorusi i Ukrainy. Można tu podziwiać piękne tkaniny artystyczne, ręcznie zdobioną odzież, wycinanki z papieru, wyroby szydełkowe, drewniane zabawki, skórzaną biżuterię, kompozycje z suchych roślin, ozdobne szkła, wyroby kaletnicze, rzeźbę w glinie, a także inne oryginalne wyroby rękodzielnicze. Smak regionalnego jedzenia można poznać rozkoszując się smakiem serów korycińskich, pieczywa kurpiowskiego, swojskich podlaskich wędlin i pysznych naturalnych miodów. W trakcie trwania Jarmarku odbywają się występy kapel ludowych, liczne pokazy i konkursy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.hajnowka.pl

00

Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”. Czeremcha (podlaskie), 20-22 lipca 2018

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej

Festiwal stanowi cykl spotkań folkowych, na który składają się występy artystyczne zespołów z Polski i zagranicy, wystawy, spektakle teatralne, prezentacje wyrobów rękodzielniczych, warsztaty twórców ludowych oraz degustacje potraw regionalnych.

W tegorocznej jubileuszowej edycji organizatorzy również przewidują wiele atrakcji. W pierwszym dniu festiwalowym odbędzie się konferencja „Kultura a zbrodnia - kulturowo-społeczne uwarunkowania przestępczości”.          Na dwa następne dni przewidziane są: warsztaty rękodzielnicze, V Przegląd Muzykujących Harmonijkarzy. Wydarzeniom tym towarzyszyć będą liczne koncerty, degustacje potraw regionalnych oraz kiermasz rękodzieła ludowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.festiwalczeremcha.pl

00

„Wertep” - Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Policzna, Dubicze Cerkiewne, Narew, Hajnówka, Orla, Kleszczele, Narewka (podlaskie), 27-29 lipca, 2-5 sierpnia 2018

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep” to najważniejsza impreza teatralna w  regionie Puszczy Białowieskiej. Jego ideą jest wędrówka ze sztuką - dzielenie się nią i współtworzenie jej. Dlatego właśnie odbywa się w różnych miejscach Podlasia, każdego dnia w innej miejscowości. Zaproszeni artyści prezentują różne formy sztuki, a widzowie mogą uczestniczyć w przedstawieniach zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do tradycji teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Każda edycja „Wertepu” przynosi nowe propozycje artystyczne, możliwość spotkania innych artystów, kultur i tradycji narodowych.

Festiwal stwarza mieszkańcom zupełnie nową perspektywę rozumienia współczesnej kultury i aktywnego w niej uczestnictwa. Łącząc tradycje z nowoczesnością oraz ukazując teatr w szerokim kontekście aktualnych polskich i międzynarodowych dokonań, propagując innowacyjne projekty artystyczne i nowatorskie interpretacje klasyki, oddziałuje kulturotwórczo na szerokie i zróżnicowane wiekowo i społecznie grono odbiorców.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wertepfestival.pl

00

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Białystok (podlaskie), 25-29 lipca 2018

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Festiwal prezentuje kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z mniejszościami zamieszkałymi w województwie podlaskim. Celem organizatorów jest prezentacja dokonań twórczych zespołów uprawiających różne gatunki muzyki i sztuki, począwszy od rekonstrukcji muzyki tradycyjnej poprzez folk, jazz, po muzykę klasyczną, programy charakterystyczne dla zespołów pieśni i tańca oraz widowiska muzyczne. Festiwal jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, a dla widzów szansą na poznanie i zrozumienie kultury i tradycji Podlasia i krajów Europy Wschodniej. Koncerty odbywają się w Białymstoku i w ponad 20 miejscowościach województwa podlaskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.oktawa.woak.bialystok.pl

00

Siemiatycki Przegląd Kapel. Siemiatycze (podlaskie), lipiec 2018

Organizator: Urząd Miasta Siemiatycze

Siemiatycki Przegląd Kapel to impreza plenerowa, która odbywa się każdego roku w lipcu. Biorą w niej udział kapele z okolic Siemiatycz, ale nie tylko. W latach ubiegłych występowały tu zespoły z województw mazowieckiego i lubelskiego, a nawet podkarpackiego. Główne cele przeglądu to prezentacja i pielęgnacja tradycji ludowej pieśni i muzyki, z uwzględnieniem repertuaru i sposobów wykonania. Istotne jest też zachowanie lokalnej gwary, tradycyjnego ubioru, składu kapeli właściwych dla własnego regionu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.sok.net.pl

00

POMORSKIE

20. Światowy Zjazd Kaszubów. Luzino (pomorskie), 7 lipca 2018

Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Gmina Luzino

To największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury tego regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. Każdy, kto zjawi się 7 lipca w Luzinie, będzie mógł liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki. Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki.

Wstępny program:

 • przyjazd pociągu Transcassubia,
 • Msza Święta w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie,
 • oficjalne otwarcie XX Zjazdu,
 • na scenie wystąpią m.in. Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Kaszubski Zespół Pieśni i tańca „Sierakowice” i wiele innych!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-3264-XX_Swiatowy_Zjazd_Kaszubow_2018.html

00

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Lębork (pomorskie), 20-29 lipca 2018

Organizator: Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM

Cykliczna impreza kulturalna odbywająca się od 2012 roku na Pomorzu (woj. pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie), której towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Główną ideą Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji tej idei stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno-kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Jedną z przyczyn powstania projektu jest  trudna i utrzymująca się w ostatnich latach sytuacja geopolityczna na arenie międzynarodowej, kumulująca napięcia zwłaszcza pomiędzy państwami Europy wschodniej i zachodniej. Dlatego jednym z głównych zadań Festiwalu Kultury Białoruskiej jest ocieplenie stosunków, przełamywanie stereotypów oraz budowanie mostów pojednania. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.powiat-lebork.com

00

GLOBALTICA - Festiwal Kultury Świata. Gdynia (pomorskie), 25-29 lipca 2018

Organizator: Fundacja Kultury LIBERTY

GLOBALTICA - Festiwal Kultury Świata jest swoistą podróżą do źródeł, uczestniczącym grupom nie można zarzucić odtwórczości. Duch wieloletnich tradycji jest dla nich inspiracją i narzędziem do własnych poszukiwań, możliwością rozwoju przy jednoczesnej pielęgnacji najcenniejszych wartości artystycznych. Festiwal prezentuje różnorodność kultury muzycznej w nowoczesnej formie.

Festiwal organizowany od 2005 r., to wydarzenie unikalne i niezwykle interesujące z wielu powodów. Jednym z nich jest bardzo istotna w dzisiejszym świecie potrzeba tolerancji i otwartości na inne kultury, na reprezentowane przez nie wartości, którą GLOBALTICA realizuje na najwyższym poziomie artystycznym.

GLOBATICA to nie tylko festiwal muzyczny, ale także miejsce spotkań całych rodzin, przyjaciół i znajomych. Obchodzone w tym roku urodziny to okazja do wspólnego świętowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.globaltica.pl

00

758. Jarmark św. Dominika. Gdańsk (pomorskie), 28 lipiec – 19 sierpień 2018

Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

„Jarmark św. Dominika” jest imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarszą, najsłynniejszą, największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2014 r. odwiedziło go blisko 6 mln gości!

Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej - starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.jarmarkdominika.pl

00

Międzynarodowy Festiwal „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Brusy (pomorskie),  24-29 lipca 2018

Organizator: Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach

Miłośnicy muzyki folklorystycznej będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu o zasięgu międzynarodowym. Impreza promuje kaszubską kulturę ludową wśród turystów oraz miejscowej ludności, przybliża również piękno i różnorodność kultury ludowej innych narodów świata.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru jest jedną z największych imprez folklorystycznych na Kaszubach. W ciągu kilku dni imprezy zobaczyć można zespoły zarówno z Kaszub jak i innych części świata. Występy odbywają się jednocześnie na kilku scenach w różnych częściach Kaszub. W ramach tego festiwalu występują zespoły z całego świata, które prezentują widzom swoje obyczaje, muzykę, taniec, śpiew jak również stroje. Cały festiwal to niezwykle piękny i barwny korowód będący hołdem dla tradycji różnych kultur.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.cioff.pl

00

ŚLĄSKIE

55. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Województwo Śląskie, 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie

Tydzień Kultury Beskidzkiej to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z około 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.

Odbędzie się wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rok.bielsko.pl/tkb.php

W ramach 55. TKB:

 • 49. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH W ŻYWCU
 • 29. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE W ŻYWCU
 • 71. GOROLSKI ŚWIĘTO W JABŁONKOWIE
 • 24. FESTYN ISTEBNIAŃSKI W ISTEBNEJ
 • 40. WAWRZYŃCOWE HUDY W UJSOŁACH.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rok.bielsko.pl

00

49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Żywiec (śląskie), 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizatorzy Festiwalu: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Festiwal odbywa się w Żywcu od 1970 r. Jest to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, instrumentalistów, śpiewaków, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Impreza ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.

Festiwal obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów. Konkursem objęci są uczestnicy prezentujący kulturę rdzennie polską. Festiwalowi towarzyszą wystawy i targi sztuki ludowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rok.bielsko.pl/tkb.php

00

29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Żywiec (śląskie), 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Spotkania Folklorystyczne odbywają się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 1990 r. Jest to impreza przechodnia, jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad Tygodnia Kultury Beskidzkiej: Wisła, Szczyrk i Żywiec.

Podstawowym założeniem Spotkania jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk zgodnie z regulaminem położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów.

Co roku kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabiera festiwalową publiczność w niezwykłą, często bardzo egzotyczną podróż. Ich sceniczne zmagania oceni Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznana zostanie Grand Prix, a sześciu zespołom nagrody za poszczególne elementy programu. MSF odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rok.bielsko.pl/tkb.php

00

71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska). 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizator: Koło Miejscowe Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie

Gorolski Święto to najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje od lat 1947-1948. Wówczas na zebraniu MK PZKO podjęto decyzję o zorganizowaniu festynów, które nazwano Gorolskim Świętem, a do udziału zaproszono zespoły okolicznych gmin.

Celem tej plenerowej imprezy była i jest prezentacja kultury ludowej, by ona nie była tylko echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego, źródłem tożsamości. Z biegiem czasu do rodzimych zespołów folklorystycznych dołączyły zespoły z Czech, Moraw, Słowacji, a połączenie Gorolskigo Święta z Tygodniem Kultury Beskidzkiej umożliwiło zaprezentowanie publiczności zespołów ludowych dosłownie z całego świata. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Lasku Miejskim i trwa trzy dni.

Gorolski Święto to także wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji, zawody sportowe np. Bieg o dzbanek mleka i rajdy turystyczne. W ciągu dwóch dni GŚ uczestnicy mogą obejrzeć pokaz wiejskich rzemiosł  i rękodzielnictwa połączony ze sprzedażą. Imprezie towarzyszą seminaria na temat muzyki ludowej. Na skraju Lasku Miejskiego można zażywać relaksu podczas koncertów kapel ludowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.gorolskiswieto.cz/ofestivalu_pl.html

00

24. Festyn Istebniański. Istebna (śląskie), 28 lipca – 5 sierpnia 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury

Wielkie folklorystyczne święto Festyn Istebniański, które odbędzie się pod koniec lipca to kolejna lekcja folkloru, tradycji, wspaniałych wartości, które potrafią przetrwać wieki tylko wtedy, jeśli są dobre i czyste u swoich podstaw

Festyn Istebniański w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie, na którym prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata: Włoch, Chorwacji, Kraju Basków i innych. Jak co roku festyn rozpocznie się korowodem zespołów. Pierwszego dnia po występach zespołów odbędzie się zabawa taneczna. Drugi dzień Festiwalu upływnie w atmosferze występów taneczno-muzycznych, ale również pod kątem regionalnych kulinariów. Pięknie udekorowane stoiska zachęcą wszystkich wokół nie tylko nęcącymi zapachami smakołyków, ale także ciekawymi sposobami przyrządzania i podawania naszych tradycyjnych dań.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.istebna.eu

00

40.Wawrzyńcowe Hudy. Ujsoły (śląskie), 28 lipca - 5 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Ujsoły

Tylko w Ujsołach przetrwał niespotykany nigdzie indziej zwyczaj palenia „hud”, czyli wielkich ognisk w noc świętego Wawrzyńca. Zwyczaj ten stał się okazją do obchodów corocznego święta gromadzącego liczne rzesze miłośników gór i góralskich tradycji.

Tradycyjnie Wawrzyńcowe Hudy rozpoczną się dźwiękiem trąbit. Potem nastąpią występy zespołów zagranicznych, które każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem i dostarczają niezapomnianych emocji. Nieodłącznym elementem imprezy są także występy rodzimych zespołów folklorystycznych. Kulminacją sobotniego wieczoru będzie podpalenie wysokiej Hudy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ujsoly.com.pl

00

ŚWIĘTOKRZYSKIE

24. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Busko-Zdrój (świętokrzyskie), 30 czerwca – 7 lipca 2018

Organizator: Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju to wydarzenie gromadzące polskich i zagranicznych muzyków, dyrygentów i śpiewaków. Impreza odbędzie się na w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2018 r.  W programie: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Festiwal poświęcony jest pamięci Krystyny Jamroz, operowej śpiewaczki wywodzącej się z Buska-Zdroju.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.jamroz.busko.pl/

00

Noc na Zamku w Chęcinach. Chęciny (świętokrzyskie), 6 i 22 lipca 2018

Organizator: Zamek Królewski w Chęcinach

Wszystkich spragnionych wrażeń Zamek Królewski w Chęcinach zaprasza na niezapomnianą przygodę pod osłoną nocy w otoczeniu murów zabytkowej warowni! Nie zabraknie emocji! Głośne strzały z historycznej broni, magiczna iluminacja świetlna oraz nuta średniowiecznego klimatu stworzą wyjątkową i niezapomnianą atmosferę! Przewodnik zapozna wszystkich zwiedzających z historią oraz tajemnicami zamku! Przewidziano niesamowity pokaz tańca z ogniem, konkursy i zabawy! W programie: zwiedzanie zamku, teatr ognia, scenki tematyczne, konkursy i zabawy, pokaz iluminacji, poczęstunek, ognisko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.zamek.checiny.pl/pl/

00

„Rodzinne Niedziele w Skansenie” - Sianokosy. Tokarnia (świętokrzyskie), 8 lipca 2018

Organizator: Park Etnograficzny w Tokarni

Rodzinne niedziele w skansenie to cykl imprez organizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni, podczas których organizatorzy przybliżają historię, kulturę oraz przyrodę regionu świętokrzyskiego. Sianokosy będą okazją do zaprezentowania jak niegdyś wyglądy prace polowe. Zostaną pokazane dawne narzędzia, które służyły gospodarzom, jak przebiegał proces od zbioru do suszenia trawy oraz gdzie i jak przechowywano siano.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mwk.com.pl

00

Moje Wielkie Polskie Wesele. Bieliny (świętokrzyskie), 22 lipca 2018

Organizator: Agencja Artystyczna Kuman Team w Kielcach

22 lipca w malowniczej scenerii Gór Świętokrzyskich odbędzie się drugi ogólnopolski festiwal promujący polskie i światowe tradycje oraz obrzędy ślubne i weselne - Moje Wielkie Polskie Wesele 2. Jest to cykliczna, masowa impreza promująca polskie i światowe tradycje i obrzędy związane ze ślubami i weselami – wypełniona muzyką, tańcem, pysznym jadłem i beztroską zabawą.

Festiwalowi będą towarzyszyć wszelkiego rodzaju stoiska prezentujące artystyczną i rzemieślniczą twórczość nawiązującą do tematyki ślubnej i weselnej, a także stoiska z prezentacją współczesnych strojów oraz gadżetów, dodatków ślubnych i weselnych. Nie zabraknie też produktów kulinarnych regionu świętokrzyskiego. Będzie dużo muzyki na żywo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:http://kumanteam.tv

00

„Rodzinne Niedziele w Skansenie” - Machaj wędką ryby będą, czyli tradycyjne metody połowu ryb na rzekach. Tokarnia (świętokrzyskie), 29 lipca 2018

Organizator: Park Etnograficzny w Tokarni

Rodzinne niedziele w skansenie to cykl imprez organizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni, podczas których przybliżamy historię, kulturę oraz przyrodę regionu świętokrzyskiego. W sektorze nadwiślańskim przy Chałupie z Ostrowiec etnografowie ze skansenu opowiedzą o dawnych sposobach łowienia ryb, zaprezentują dawne narzędzia rybackie i przybliżą ich zastosowania. Dzieci będą mogły wykonać proste wędki z wędziskami  i wziąć udział w zabawie z poławianiem torebek ze słodyczami.  Najmłodszych i ich rodziców organizatorzy zapraszają do wspólnego malowania i wyklejania motywów rybackich oraz wzięcia udziału w grach planszowych o tematyce wędkarskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mwk.com.pl

00

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

11. Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”. Mikołajki (warmińsko-mazurskie), 7 lipca 2018

Organizator: Wioska Żeglarska

Wydarzenie promuje potrawy rybne oraz służy poszerzaniu wiedzy o rodzajach i znaczeniu produktów rybnych w racjonalnym żywieniu. Podczas imprezy nie zabraknie degustacji ryb przyrządzonych na różne sposoby. Przygotowywane będą ryby słodkowodne w różnych postaciach - od wędzonej sielawy, po zupę rybną z lina i szczupaka. W tym roku pojawią się także nowinki z całego świata: stół śródziemnomorski, dalekiego wschodu i skandynawski.

O tradycjach związanych z połowem i przyrządzaniem ryb będzie można dowiedzieć się na edukacyjnym stoisku Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze. Będzie można wziąć również udział w warsztatach i konkursach kulinarnych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również kiermasz sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: http://www.mazurytravel.com.pl/wydarzenia/xi-mazurski-festiwal-rybny-rybke-na-zdrowie

00

13. Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej. Węgorzewo (warmińsko-mazurskie), 7 lipca 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Idea i cel festiwalu, czyli promocja łowiectwa pozostają niezmienne i stanowią trzon organizacyjny tej – jednej z największych tego typu imprez w północno-wschodniej Polsce.

W programie Regionalnego Festiwalu Kultury Łowieckiej tradycyjnie: zawody strzeleckie, koncerty zespołów muzyki myśliwskiej, konkursy kulinarne (na najlepszą potrawę z dziczyzny, nalewkę), kiermasz, pokazy psów ras myśliwskich, zmagania kół łowieckich w budowaniu zwyżek myśliwskich, wystawy, gry i zabawy dla dzieci. Ramowy program festiwalu:

 • Myśliwska Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych I sygnalistów myśliwskich (kościół pw. Dobrego Pasterza),
 • korowód myśliwych i sympatyków łowiectwa,
 • koncerty, pokazy,
 • regionalny konkurs budowy urządzeń łowieckich,
 • rozstrzygnięcie Konkursu kulinarnego dla restauratorów na najlepszą potrawę z dziczyzny (dania ocenia publiczność),
 • konkurs Najlepsza nalewka myśliwska.

Podczas festiwalu zaprezentują się węgorzewskie koła łowieckie: Cyranka, Mazury, Żbik, kętrzyńskie KŁ Daniel, a także PZŁ w Suwałkach, Lasy Państwowe w Białymstoku i Olsztynie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz regionalnej żywności, rękodzieła oraz artykułów łowieckich. Wśród imprez towarzyszących: wystawa fotograficzna w Muzeum Kultury Ludowej, konferencja, turnieje strzeleckie oraz degustacja konkursowych potraw z dziczyzny.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: www.muzeum-wegorzewo.pl

00

26. Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty z Folkiem”. Giżycko (warmińsko-mazurskie), 13-14 lipca 2018

Organizator: Giżyckie Centrum Kultury

Ahoj żeglarze! Ahoj turyści! Ahoj fani szant i ….FOLKU! Giżyckie Centrum Kultury zaprasza miłośników piosenki żeglarskiej i folkowej do Giżycka na XXVI już edycję Festiwalu „SZANTY z FOLKIEM”.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: http://gck.gizycko.pl/

00

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru „Warmia”. Olsztyn (warmińsko-mazurskie), 17-22 lipca 2018

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „WARMIA”, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru „Warmia” to niezwykłe święto tańca, muzyki i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Jego główną ideą jest przybliżanie społeczności regionu oraz odwiedzającym go turystom, piękna zawartego w tańcu i muzyce ludowej. Główna scena festiwalowa jest zlokalizowana w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie. Poza tym w okolicznych miejscowościach odbywają się tzw. „koncerty towarzyszące”. Podczas codziennych prezentacji koncertowych przybyli na tę uroczystość goście mają okazję zapoznać się z dorobkiem kulturowym nacji z najdalszych zakątków świata. Dodatkowych wrażeń dostarczają występy Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” oraz uczestnicy Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.

Międzynarodowe Dni Folkloru „Warmia” otwiera barwny korowód ulicami starówki. Prezentujący się na scenie głównej artyści biorą udział w Konkursie Zabaw Ludowych i Integracyjnych, którego głównym celem jest wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy. Przy ocenie zmagań konkursowych brana jest pod uwagę metodyka, styl, osiągnięty efekt. Kulminacją Dni Folkloru, obok koncertu zamknięcia jest Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich. Uczestnicy prezentują w indywidualnych parach polskie tańce narodowe w 7 kategoriach wiekowych oraz w tzw. konkurencji „kar mazurowych” - zespołowych prezentacjach salonowej formy tańca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.cioff.pl

00

Mazurskie Święto Kaszy. Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), 24 lipiec 2018

Organizator: Gmina Miejska Kętrzyn, Kętrzyńskie Centrum Kultury

Celem imprezy jest propagowanie, kultywowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla.

Warmia, Mazury i Powiśle to kraina nie tylko tysiąca jezior, ale i tysiąca tradycji, smaków i zapachów. Wielokulturowość, wielonarodowość oraz wielowyznaniowość regionu stworzyły bogatą i różnorodną tradycję kulinarną. „Mazurskie Święto Kaszy” to doskonały pomysł na bliższe zapoznanie się z tematyką kulinarną oraz spędzenie wolnego czasu i podjęcie nowych wyzwań.

Na publiczność czekać będą interesujące zadania, kulinarne wyzwania i możliwość przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody. „Mazurskie Święto Kaszy” to także Kiermasz Zdrowej Żywności. Swoje wyroby zaprezentują lokalni przetwórcy żywności. Będzie to okazja do zakupu i degustacji wysokiej jakości, regionalnych produktów.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: www.kck.ketrzyn.pl

00

WIELKOPOLSKIE

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej. Brzeziny (wielkopolskie), 7-8 lipca 2018

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 – Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski, który odbędzie się w Brzezinach koło Kalisza w dniach 7-8 lipca 2018. Przegląd ma charakter konkursu.

Przegląd to konkurs odbywający się w cyklu 2-letnim od lat 80-tych XX wieku. Na scenie plenerowej nad zalewem brzezińskim zaprezentują się niemal wszystkie zespoły śpiewacze, taneczne, obrzędowe oraz kapele i soliści z tej części Wielkopolski.

Powołane przez CKiS w Kaliszu Jury złożone z etnomuzykologów, etnochoreografa i etnologów wyłoni najlepsze prezentacje zespołów ludowych w subregionie Południowej Wielkopolski oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Podczas Biesiady Folkloru odbędą się także Targi Sztuki Ludowej jako promocja twórczości rękodzielniczej regionu.

Głównym założeniem Biesiady jest ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie folkloru, a także możliwość spotkania się środowiska twórców i kontynuatorów kultury ludowej w celu wymiany doświadczeń oraz konsultacji z folklorystami. Dlatego ważne jest, aby wybrać do przeglądu utwory cenne, oryginalne, nie prezentowane na poprzednich Biesiadach Folkloru, charakterystyczne dla miejsca działalności zespołu.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/biesiada-folkloru-ziemi-kaliskiej-2018-w-brzezinach/

00

Festiwal Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba. Sławsk (wielkopolskie), 7  lipca 2018

Organizator: Pracownia Sławsk

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest MUZYKA I ZABAWA. 7 lipca na wszystkich zainteresowanych będzie czekać moc atrakcji, m.in.

 • warsztaty ginących rzemiosł,
 • degustacja swojskiego jadła,
 • wielkie warsztaty plastyczne „Sławska Fabryka Zabawek”,
 • rekonstrukcja słowiańskiego życia,
 • gry i zabawy dawnych lat,
 • ognisko, śpiewy i tańce!

Więcej informacja można znaleźć na stronie:  https://www.facebook.com/events/2498066386877501

00

Letnie o Piastach Bajanie. Giecz (wielkopolskie), 15 lipca 2018

Organizator: Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

Życie codzienne we wczesnym średniowieczu, prezentacje wczesnośredniowiecznych rzemiosł, gry i zabawy, wykłady popularnonaukowe, wieczorna inscenizacja zawartego w źródłach pisanych epizodu z rodu Piastów (wyprawa kijowska Bolesława Chrobrego w 1000. rocznicę tego wydarzenia).

Więcej informacja można znaleźć na stronie: www.giecz.pl

00

Ogród Gier i Zabaw. Dziekanowice (wielkopolskie), 29 lipca 2018

Organizator: Wielkopolski Park Etnograficzny

Celem imprezy jest popularyzacja wiejskich i dworskich gier i zabaw tj. pierścieniówka, kapela, krokiet, inspirowana obrazem Pietera Bruegla Starszego „Zabawy dziecięce”.

Więcej informacja można znaleźć na stronie: www.lednicamuzeum.pl

00

23. Wielkopolski Piknik Sołtysów – Dnia Sompolna. Sompolno (wielkopolskie), 4-5 sierpnia 2018

Organizator: Gmina Sompolno

W Programie m.in.

 • konkursy dla sołtysów,
 • występy Orkiestr Dętych,
 • biesiada Wielkopolska z Sołtysami,
 • konkurs na Najpopularniejszego Sołtysa Wielkopolski,
 • koncerty i pokazy fajerwerków.

Więcej informacja można znaleźć na stronie:  www.sompolno.pl

00

ZACHODNIOPOMORSKIE

15. Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne. Szczecin (zachodniopomorskie), 3-15 lipca 2018

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne organizowane są przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1993 roku z myślą o uzdolnionych uczniach i studentach szkół muzycznych z Polski i zagranicy. Zwieńczeniem trwających dwa tygodnie Warsztatów są koncerty symfoniczne podczas renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie. Co roku do współpracy z młodzieżą zapraszani są wybitni soliści.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=6810

00

23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Międzyzdroje (zachodniopomorskie), 4-5 lipca 2018

Organizator: Międzynarodowy Dom Kultury, Urząd Miejski w Międzyzdrojach

W programie Festiwalu: koncerty, występy taneczne, czytanie bajek dzieciom, warsztaty teatralno – muzyczne dla dzieci, sesje autografowe, spektakle, recitale, uroczyste odsłonięcie „Ławeczki Ireny Jarockiej”, mecz Artyści kontra Samorządowcy, kino pod gwiazdami, Uroczysta Gala Odciśnięcia Dłoni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.festiwalgwiazd.pl/

00

3. Festiwal Dwóch Jezior. Wałcz (zachodniopomorskie), 6-8 lipca 2018

Organizator: Festiwal Dwóch jezior

Festiwal Dwóch Jezior to trzydniowe wydarzenie promujące aktywny wypoczynek nad wodą okraszone dobrą muzyką szantową i licznymi atrakcjami. W ubiegłorocznej edycji udział w Festiwalu wzięło ok 12 000 miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą. Ludzie, którzy tworzą Festiwal Dwóch Jezior to prawdziwi pasjonaci, którzy do szaleństwa kochają to, co robią. Celem imprezy jest pokazać całej Polsce, że małe miasta, takie jak Wałcz mogą stać się centralnym ośrodkiem nie tylko sportów wodnych i aktywnej turystyki ale również miejscem do rozwoju kulturalnego, na stałe tematycznie związanego z ukształtowaniem tego regionu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.festiwaldwochjezior.pl

00

3. Święto Drawy. Złocieniec (zachodniopomorskie), 25-29 lipca 2018

Organizator: Złocieniecki Ośrodek Kultury

Trzecia edycja Święta Drawy coraz bliżej! Tradycyjnie w ostatni weekend lipca w Złocieńcu, odbędzie się  jedna z największych imprez w tym rejonie. Nie zabraknie jarmarku rękodzieła lokalnych twórców, barwnego korowodu mieszkańców i gości, a także wieczornych koncertów plenerowych i szeregu atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zok.zlocieniec.pl

00

22. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna. Kamień Pomorski (zachodniopomorskie), 28-29 lipca 2018

Organizator: Kamieński Dom Kultury w Kamieniu Pomorskim

Celem Festiwalu jest dokumentowanie, inspirowanie do twórczości oraz wspieranie rozwoju kultury ludowej tworzonej po 1945 r. na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski o przerwanej ciągłości kulturowej. Na tych ziemiach od ponad sześćdziesięciu lat powstaje nowa kultura lokalna, ludowa i regionalna. Mieszkańcy tworzą ją w oparciu o własne tradycje, zarówno dawne, jak i rodzące się współcześnie, dotyczy to w szczególności muzyki instrumentalnej, instrumentów, tańców, pieśni oraz strojów do prezentacji tej kultury. Impreza stwarza większe szanse promocji tej twórczości, jej autorów oraz wykonawców, tak w kraju jak i po za jego granicami. Festiwalowe spotkania ludowych artystów to także sposobność do wymiany doświadczeń, wzbogacenia i poszerzenia własnego repertuaru, zawierania przyjaźni i ogólnej integracji artystycznego ruchu ludowego oraz konsultacji z gronem fachowców. Zaś dla naukowców badających aktualną twórczość artystyczną mieszkańców wsi i małych miasteczek Ziem Zachodnich i Północnych Polski, festiwal w Kamieniu Pomorskim jest cennym polem obserwacji, w którym skupiona jest owa twórczość.

Wśród kategorii Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej wymienia się:

- zespoły śpiewacze a’capella,

- zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym,

- zespoły śpiewacze z towarzyszeniem innych instrumentów (elektroniczne),

- zespoły śpiewacze z towarzyszeniem kapel,

- kapele instrumentalno – śpiewacze,

- zespoły dziecięce,

- zespoły taneczne,

- soliści (mogą być członkowie zespołu).

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że repertuar festiwalowy powinien być utrzymany w konwencji ludowej! Rozumianej jako zachowanie w tekstach tematów i motywów charakterystycznych dla pieśni ludowej (przyroda, rozrywki, praca, obyczaje, życie codzienne i świętowanie na wsi), prosty język z elementami dawnej lub współczesnej gwary ludowej/środowiskowej. W muzyce nawiązywanie do melodii ludowych, ich motywów, metrum. W poszczególnych kategoriach zostaną przyznane I, II, III miejsca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kadek-kamien.pl/festiwal.php

Oprac. Daniel Kamiński
Oprac. graf. Paulina Szymańska

 

 

Czytany 2489 razy