piątek, 21 wrzesień 2018 10:15

Folklorystyczne imprezy kulturalne PAŹDZIERNIK 2018

nck logo

Kalendarz wydarzeń

PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2018

DOLNOŚLĄSKIE

12. Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego. Grodziec (dolnośląskie), 6-7 października 2018

Organizator: Zamek Grodziec

Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec to dwa październikowe dni na wygasłym wulkanie, w czasie których zamek i przedzamcze wypełnia się kupcami, rzemieślnikami, tancerzami, grupami rycerskimi i przede wszystkim turystami. W programie imprezy m.in.: ocena stanu pszczelarstwa, konkursy na wino i miody pitne, wystawy produktów lokalnych, prezentacja i degustacja potraw, występy zespołów ludowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.grodziec.net

Dożynki we dworze i „Mały Oktoberfest”. Jelenia Góra (dolnośląskie), 6-7 października 2018

Organizator: Pałac Łomnica

Dożynki we dworze i „Mały Oktoberfest” to kiermasz dożynkowy z szeroką ofertą produktów rolniczych i kulinarnych Dolnego Śląska i całej Polski. Prezentacja ciekawej oferty piw z najlepszych browarów regionalnych w odremontowanej Stodole Wiejskiej na Folwarku. Atrakcje dla całej rodziny. Taniec, uczta i dobry nastrój gwarantowany. Muzyka ludowa i jazzowa na żywo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: jeleniagora.pl

8. Śląski Festiwal Kapusty i Konkurs Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w kapuście”. Dzierżoniów (dolnośląskie), 7 październik 2018

Organizator: Ogród Botaniczny Arboretum Wojsławice

Organizatorzy zapraszają miłośników tradycji ludowych do wojsławickiego skansenu na imprezę pod nazwą Śląski Festiwal Kapusty. Różnego rodzaju zawody związane z tradycyjnymi czynnościami niezbędnymi dla zakiszenia kapusty wciągają od kilku lat nie tylko samych uczestników, ale również widzów. Festiwal jest propozycją nie tylko dla oka - serwowane są przeróżne potrawy i przetwory przygotowane wg tradycyjnych receptur - oczywiście większość musi wiązać się z kapustą, ale są i inne - tradycyjne potrawy i wyśmienite domowe ciasta. I oczywiście mnóstwo doskonałej zabawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://arboretumwojslawice.pl

Miasto i Kultura - konferencja. Wrocław (dolnośląskie), 18 października 2018

Organizator: Strefa Kultury Wrocław

Nie ma miasta bez kultury, podobnie jak nie ma kultury bez miasta. Druga odsłona konferencji „Miasto i Kultura” stanowi kontynuację zeszłorocznej edycji, podczas której przedstawiono różne aspekty ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Na program konferencji złożą się prelekcje, dyskusje oraz warsztaty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/events/289158371819715

175-lecie linii kolejowej Wrocław-Świebodzice. Jaworzyna Śląska (dolnośląskie), 28-29 października 2018

Organizator: Muzeum Kolejnictwa

Jest to druga linia kolejowa na Śląsku, uruchomiona 29 października 1843 roku. Była to tzw. „Kolej Świebodzicka” zaczynająca się we Wrocławiu na specjalnie wybudowanym dworcu (o tej samej nazwie), a kończąca się w Świebodzicach. Dziesięć lat później (1 marca 1853 r.) przedłużono linię do Wałbrzycha (dziś Wałbrzych Fabryczny). 29 października 2018 r. muzeum zaplanowało pociąg specjalny z tej okazji oraz szereg uroczystości tej ważnej linii kolejowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/events/754691601386407

KUJAWSKO-POMORSKIE

10-lecie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Brestivia”. Brześć Kujawski (kujawsko-pomorskie), październik 2018

Organizator: Brzeskie Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim

Jubileuszowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Brestivia” założonej w 2008 roku i działającej przy Brzeskim Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim. Zalążkiem orkiestry jest ognisko muzyczne „Dęciak”, w którym dzieci i młodzież pobierały naukę gry, na instrumentach dętych.  Obecnie orkiestrę tworzy 25 osób grających. Orkiestrze towarzyszy 10-cioosobowa grupa taneczna mażoretek. Orkiestra bierze udział w licznych imprezach okolicznościowych w Brześciu Kujawskim i poza nim.  Na przykład w roku 2011 wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Strzelnie, gdzie otrzymała   wyróżnienie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://bck.brzesckujawski.pl

Koncert 9. Symfonii Beethovena, na zakończenie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie), 5 października 2018

Organizator: Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Tegoroczny 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny Kontrasty-Niepodległa w Bydgoszczy będzie trwał od 14.09 do 5.10.2018. Będzie prezentował pomosty, eksponował to, co łączy, choć wydaje się być kontrastem i podkreśli, że bogactwo różnorodności oraz prawa podstawowe tworzą wspólnie to, co dla każdego narodu jest najważniejsze – kulturę i niepodległość. 5 października: Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na koncert 9. Symfonii Beethovena, zorganizowany na zakończenie 56. Festiwalu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Wystawa „Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku”. Rypin (kujawsko-pomorskie), 12 październik – 31 grudnia 2018

Organizator: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie

Celem wystawy jest:

 • przybliżenie historii szkolnictwa w Polsce i na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku,
 • przedstawienie wyglądu wnętrza klasy z lat 60-tych i 70-tych XX wieku,
 • ukazanie wielofunkcyjności wiejskich izb lekcyjnych tamtego okresu,
 • przedstawienie przedmiotów będących wyposażeniem sal lekcyjnych (meble, ławki, pomoce naukowe itp.),
 • przedstawienie wnętrza mieszkania nauczyciela wiejskiego (zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy mieszkania inteligenta – prasa, książki),
 • zapoznanie z wyglądem budynków szkolnych, wnętrzem sal lekcyjnych, ubiorem uczniów poprzez prezentację kopii fotografii przedstawiających szkoły z terenu powiatu rypińskiego,
 • przedstawienie dokumentacji związanej ze szkolnictwem (świadectwa, zaświadczenia, legitymacje, gazetki szkolne),
 • uświadomienie, jakie zmiany zaszły w szkolnictwie w czasach obecnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.rypin.eu/

Festiwal Siły Natury – Moc Ognia. Toruń/Jordanki (kujawsko-pomorskie), 12-21 października 2018

Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Klasyczna koncepcja fundamentalnych sił natury – ziemi, wody, ognia i powietrza – jest jedną z podstaw nauki, kultury oraz filozofii od wieków. Począwszy od mitologii babilońskiej (18 wieków przed narodzeniem Chrystusa) poprzez kultury starożytnej Grecji i Egiptu, aż po wiek obecny, koncepcja ta jest uznawana jako kluczowy element egzystencji życia na ziemi.

Oprócz ogromnego wpływu na rozwój wielu dziedzin nauki, wszystkie elementy tej koncepcji służyły jako źródło inspiracji dla wielu pokoleń artystów malarzy, poetów oraz muzyków szukających źródeł do opisywania ludzkich stanów i emocji. Lista kompozytorów zafascynowanych tymi elementami przyrody rośnie z każdą generacją. Podczas nowej serii festiwali zapoczątkowanej tej jesieni, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, wraz z zaproszonymi gośćmi przedstawiać będzie najwybitniejsze kompozycje muzyczne ściśle związane lub zainspirowane siłami natury. Rozpoczynamy w tym roku od tematu ziemi oraz gwiazd i przedstawimy szereg utworów w wielu stylach muzycznych o różnej instrumentacji, które artystycznie łączą się z tymi elementami przyrody. TOS przedstawi m.in. dwa koncerty symfoniczne, gdzie dźwięki orkiestry będą dodatkowo wzmocnione przekazem wizualnym. Zabrzmi również muzyka  bezpośrednio związana z regionem pióra Magdaleny Cynk, usłyszą państwo muzykę filmową opisującą podbój kosmosu Johna Williamsa, jak i muzyczne portrety krajobrazów Polski i Europy. Nieskończone możliwości dźwiękowe, jakie oferuje orkiestra symfoniczna pomogą nam przenieść się w miejscu i czasie podziwiając piękno otaczającej nas przyrody i planety Ziemi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.silynatury.pl

LUBELSKIE

Kiermasz Produktów Lokalnych. Kazimierz Dolny (lubelskie), 7 października 2018

Organizator: LGD „Zielony Pierścień”

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” zaprasza na kolejny Kiermasz Produktów Lokalnych, który odbędzie się 7 października br. (niedziela) w Kazimierzu Dolnym. W imprezie wezmą udział lokalni producenci z okolic Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław. Na stoiskach zostaną zaprezentowane produkty spożywcze i rękodzieło. Będą sprzedawane tylko produkty lokalne i tradycyjne posiadające certyfikaty i zaakceptowane przez LGD „Zielony Pierścień”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.zielonypierscien.eu

Wystawa Artystyczna „Twórczość Wsi”. Puławy (lubelskie), 7 października – 4 listopada 2018

Organizator: Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

Wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki ludowej. Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych uprawiają popularne dawniej dziedziny twórczości: tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, garncarstwo, plastyka obrzędowa, plastyka zdobnicza, malarstwo, a w ostatnich latach rozwijają się również haft i koronczarstwo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.domchemika.pl

6. Okazjonalny Przegląd Akordeonistów „Na akord”. Krasnystaw (lubelskie), 20 października 2018

Organizator: Krasnostawski Dom Kultury

Przegląd integruje muzyków grających na popularnym niegdyś instrumencie, mówi o historii akordeonu i tradycji muzykowania na Lubelszczyźnie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kultura.krasnystaw.pl

22. Przegląd Twórczości Ludowej. Krasnystaw (lubelskie), 24 października 2018

Organizator: Krasnostawski Dom Kultury

Przegląd ma charakter cykliczny i stanowi podsumowanie rocznej działalności artystycznej osób realizujących swoje pasje w różnorodnych obszarach sztuki ludowej. Przegląd ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie twórców Stowarzyszenia Twórców Ludowych z oddziału chełmskiego do dalszej kontynuacji uprawiania dziedzin z zakresu sztuki ludowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kultura.krasnystaw.pl

Dziady Jesienne. Krasnystaw (lubelskie), 26 października 2018

Organizator: Krasnostawski Dom Kultury

Spektakl, warsztaty i pokazy promujące kulturę słowiańską i tradycje ludowe. Głównym punktem wieczoru będzie przedstawienie teatralne „Dziady Jesienne”. Scenariusz inscenizacji został oparty na literackich opisach święta Dziadów i tekstach związanych z tematyką przemijania. Aktorami będą uczniowie szkół z powiatu krasnostawskiego oraz przyjaciele KDK. Po przedstawieniu zaplanowano prelekcję, a na zakończenie „Dziadowską ucztę”. Na której będzie można spróbować potraw kuchni słowiańskiej. Zadaniem poszczególnych części przedsięwzięcia jest uwypuklenie roli kultury i tradycji ludowej, jako istotnych elementów budowania tożsamości lokalnej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kultura.krasnystaw.pl

LUBUSKIE

„Lwowska Fala” w Hydro(za)gadce. Zielona Góra (lubuskie), 7 października 2018

Organizator: Zielonogórski Ośrodek Kultury

Kapela – Kabaret „Lwowska Fala” powstała w 1999 r. we Lwowie. Założycielem, kierownikiem i solistą zespołu jest Edward Sosulski. 26 czerwca 2001 r. Lwowska Fala przygrywała zespołowi Pieśni i Tańca „Weseli Lwowiacy” podczas spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą we Lwowie. W tym samym roku kapela została zdobywcą pucharu Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego za najlepsze wykonanie pieśni i melodii lwowskich, a w sierpniu 2005 r. została odznaczona nagrodą TVP w Mrągowie.

7 października Lwowska Fala wystąpi w Hydro(za)gadce. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://lubuskiekultura.pl

6. Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara / koncert inaugurujący. Gorzów Wielkopolski (lubuskie), 13 października 2018

Organizator: Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara to tradycyjnie zderzenie nurtów, stylów i estetyk muzycznych. To także różne formy i odcienie współczesności. Koncert inaugurujący Festiwal będzie spotkaniem z ikonami polskiej muzyki symfonicznej ubiegłego wieku – Karolem Szymanowskim i Grażyną Bacewicz. To twórcy, którym bez kompleksów udało się wprowadzić ją do repertuaru światowego. Posłuchamy również muzyki baletowej Igora Strawińskiego – czołowego rosyjskiego twórcy XX stulecia. Koncert rozpocznie neoklasycystyczna Uwertura na orkiestrę (1943) Grażyny Bacewicz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.filharmoniagorzowska.pl

10. Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018. Gorzów Wielkopolski (lubuskie), 12-13 października 2018

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim

W dniach 12-13 października w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. odbędzie się jubileuszowy, 10. Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018. To jedyny festiwal w Gorzowie przybliżający widzom taki rodzaj teatru nieinstytucjonalnego. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem ze strony uczestników, jak i publiczności. Teatr to sztuka przeżywania emocji, wrażeń i percepcyjnych doznań. Jedyna w swoim rodzaju.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mckgorzow.pl

Ekspozycje - Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli. Zielona Góra (lubuskie), październik i listopad 2018

Organizator: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Muzeum jest specjalistyczną placówką o profilu etnograficznym. Etnografia jest dziedziną nauki, która opisuje kulturę ludową, ale również grupy i zjawiska społeczne, także te współczesne. Muzeum funkcjonuje w oparciu o następujące działy: Dział Budownictwa, Dział Kultury Materialnej, Dział Strojów i Tkanin, Dział Sztuki, i inne.

Muzeum zaprasza do zobaczenia ekspozycji stałych:

 • Wystroje wnętrz mieszkalnych w zabytkowych obiektach na terenie skansenu z uwzględnieniem zróżnicowania regionalnego mieszkańców Województwa Lubuskiego;

Oraz do wzięcia udziału w warsztatach rzemiosła wiejskiego tj. sztuka użytkowa i plastyka obrzędowa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://wp.muzeumochla.pl

20. Lubuski Tydzień Seniora. Zielona Góra (lubuskie), 15 - 21 października 2018

Organizator: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze (ROPS)

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze (ROPS) uprzejmie informuje, że w dniach od 8 do 13 października 2018 roku na terenie województwa lubuskiego obchodzony będzie 20. Lubuski Tydzień Seniora (LTS) pod honorowym patronatem Elżbiety Anny Polak Marszałek Województwa Lubuskiego.

8 października br. w Sali Koncertowej Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się uroczysta inauguracja tegorocznych jubileuszowych obchodów LTS. Uroczystość poprzedzona zostanie Mszą Św. w intencji seniorów odprawioną w Konkatedrze p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Ponadto Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci z placówek wsparcia dziennego pod hasłem „Województwo Lubuskie za 100 lat”.

Na stronie internetowej ROPS oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Lubuskiego zostanie opublikowany program lokalnych działań organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe w ramach obchodów XX Lubuskiego Tygodnia Seniora.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.polityka-spoleczna.lubuskie.pl

ŁÓDZKIE

Hubertus w Kwiatkówku. Kwiatkówek (łódzkie), 6 października 2018

Organizator: Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”

Już po raz kolejny do Łęczycy zjadą miłośnicy myślistwa. Podczas  Hubertusa koła łowieckie zaprezentują psy, ptaki oraz konie używane podczas polowań, a jednocześnie swoich najlepszych przyjaciół. Nie tylko pokażą ich możliwości, ale także opowiedzą o nich wiele interesujących rzeczy.  Będzie gra na rogach myśliwskich, występ zespołu, konkurs i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: pl-pl.facebook.com/LeczyckaZagrodaChlopska/

Street Food Festiwal / Jesień. Łódź (łodzkie), 6-7 października 2018

Organizator: Piotrkowska 217

Street Food Festiwal zaprasza na Jesienne Smaki przy Piotrkowskiej 217.  Tym razem motywem SFF będzie jesień. Jakie smaki kojarzą się Nam z jesienią? pieczone kasztany? a może rozgrzewający krem z dyni? Organizatorzy postarają się sprostać tym smakom.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/events/1672292756167783

Targi NATURA FOOD & beECO. Łódź (łódzkie), 12-14 października 2018

Organizator: NATURA FOOD

Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO na stałe wpisały się w kalendarz imprez wystawienniczych w Polsce i w Europie dedykowanych branży produktów ekologicznych i naturalnych.

Targi NATURA FOOD i beECO to doskonała okazja do poznania oferty polskich i zagranicznych producentów, dystrybutorów ekologicznych produktów oraz obserwacji pojawiających się na rynku trendów i nowości, a także do nawiązania szerokich kontaktów biznesowych. Program imprez towarzyszących obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży eko oraz świadomych i wymagających koneserach stylu eko.

Targom jak zawsze, będzie towarzyszył konkurs dla produktów prezentowanych podczas wydarzenia. NATURA FOOD i beECO to nie tylko wystawa, to również najważniejsze wydarzenia dedykowane branży, czyli: Akademii Biokurier, BIObiznes Forum, Forum EKObranży, Forum Alergii oraz Ogólnopolskiego Spotkania Blogerów Kulinarnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/425527/lodz-targi-natura-food-beeco-ldz10

2. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. Łowicz (łódzkie), 27-28 października 2018

Organizator: Diecezja Łowicka

Festiwal ma charakter konkursu chóralnego ocenianego przez jury, który odbędzie się
w dniu 27 października 2018 r. (sobota) wraz z koncertami towarzyszącymi wybranych chórów, prezentowanymi w obiektach sakralnych Łowicza oraz Ziemi Łowickiej w dniu 28 października 2018 r. (niedziela). Cele festiwalu:

 • prezentacja dorobku artystycznego chórów i zespołów wokalnych,
 • popularyzacja twórczości wybitnego polskiego kompozytora okresu baroku Mikołaja Zieleńskiego,
 • konfrontacja osiągnięć, wymiana doświadczeń pomiędzy chórami i dyrygentami,
 • doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów chóralnych,
 • promocja miasta Łowicza i Ziemi Łowickiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://festiwalzielenski.wordpress.com

Imprezy w Piotrkowie Trybunalskim. Województwo łódzkie, październik 2018

Organizator: Różni organizatorzy

 • Rajd Prażonego Ziemniaka, 6 października - rajd pieszy i rowerowy z kultywowaniem tradycji prażenia ziemniaków. Organizator PTTK.
 • Święto Latawca, 7 października.
 • Magia Starego Miasta, 11 października - gra miejska dla młodzieży szkolnej dotycząca rewitalizowanej części miasta.
 • Stary Cmentarz, 13 i 27 października - spacer szlakiem odnowionych nagrobków Starego Cmentarza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.cit.piotrkow.pl

MAŁOPOLSKIE

4. Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej - Parowozem do Gorlic. Gorlice (małopolskie), 5-6, 13-14 października 2018

Organizator: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

W ramach czwartej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” zaplanowano 46 kursów pociągów retro po najpiękniejszych trasach kolejowych. W październiku historyczne składy pociągów parowych z początku XX wieku zawitają m.in. do:

 • Piwnicznej Zdrój,
 • Tarnowa,
 • Tuchowa,
 • Krynicy Zdroju,
 • Chabówki.

Ostatni kurs zaplanowano na 9 grudnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://kolejegalicyjskie.pl

7. Dzień Koniarza. Gładyszów (małopolskie), 20 październik 2018

Organizator: Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”

Dzień Koniarza to coroczny spęd ponad 100 koni z pastwisk z Górnego Regietowa na teren Stadniny Koni Huculskich. Całość przedsięwzięcia odbywa się na odcinku 8 km, gdzie jeźdźcy jadąc w siodle przepędzają konie na teren ośrodka hodowlanego w Regietowie. Wspólna przejażdżka w siodle oraz bryczkami po rozdrożach regietowskich, tradycyjna pogoń za lisem oraz wspólna biesiada to stałe punkty Dnia Koniarza w Stadninie

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.huculy.com.pl

9. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Bukowina Tatrzańska (małopolskie), 21 października 2018

Organizator: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

21 października do Białki Tatrzańskiej zjadą się z całej gminy Bukowina Tatrzańska najmłodsi recytatorzy i gawędziarze. Przedszkolaki, uczniowie szkół, członkowie zespołów regionalnych oraz zaproszeni goście spotkają się na wspólnej Mszy Świętej w białczańskiem kościele. Następnie uczestnicy Konkursu złożą kwiaty na grobie Hanki Nowobielskiej - patronki wydarzenia. Następnie rozpoczną się zmagania konkursowe. Popłyną podhalańskie i spiskie gawędy oraz wiersze.

Hanka Nowobielska (pseudonim) urodziła się 1912 roku w Łuczanach koło Lwowa. Jako ośmioletnia dziewczynka zamieszkała wraz z matką w Białce Tatrzańskiej. Zmarła w 1992 roku. Swoje pisanie zaczęła w bardzo młodym wieku. Jej pierwszymi tekstami były powinszowania dla mamy oraz wierszowana odpowiedź dla narzeczonego. Zadebiutowała w 1936 roku w poznańskim dzienniku „Orędownik”, gdzie również po raz pierwszy użyła pseudonimu Hanka, do którego niebawem dołączyła nazwisko Nowobielska. Wiele jej wierszy zostało opublikowanych na łamach różnych wydawnictw, a także w indywidualnych tomikach, m.in. „Kukułecka”, „Mój Świątek”, „Ugwarzania z kotem”. Za życia była bardzo cenioną poetką ludową. Nazywano ją ludową Pawlikowską, góralską Safoną. Mało kto jednak wiedział o jej twórczości w języku literackim - niezwykle ważnej polskiej poezji ubiegłego stulecia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://domludowy.pl

Widowisko „Dynia czy Karaboszka”. Wygiełzów (małopolskie), 27 października 2018

Organizator: Muzeum Skansen w Wygiełzowie

Warsztaty i widowisko dla publiczności związane z obrzędami zadusznymi. W ramach warsztatów  będzie można tworzyć dawne maski ludowe „karaboszki” wykorzystywane w obrzędowości, a także poznać ludowe zwyczaje i pieśni poświęcone obchodom dawnych „Dziadów” w kulturze ludowej. Do współpracy przy realizacji widowiska zaproszony zostanie zespół Cracow Singers i Fundacja Equinum.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mnpe.pl

Warsztat i kunszt. Lutnictwo i inne pasje rodziny Mardułów – wystawa. Zakopane (małopolskie), do 24 października 2018

Organizator: Czerwony Dwór

„Warsztat i kunszt. Lutnictwo i inne pasje Rodziny Mardułów” to unikalna wystawa prezentująca dokonania lutnicze Franciszka, Stanisława i Alicji Mardułów. To ważne wydarzenie, szczególnie w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zakopiańska rodzina, której początki sięgają XVII wieku, od pokoleń kultywuje liczne tradycje. Instrumenty muzyczne, meble i drobne przedmioty rękodzieła sprawiają, że możemy mówić o swoistej „szkole Mardułów”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/218317388847199

MAZOWIECKIE

Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie Granie” 2018. Lelis (mazowieckie), 7 października 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie

Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie granie” to organizowane na początku października święto wszystkich muzykantów. Konkurs zainicjowano w 1997 roku. Jego realizatorem i gospodarzem jest Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie.

Głównym założeniem wydarzenia jest prezentacja kurpiowskiego muzykowania i jego popularyzacja. Przegląd ma charakter konkursowy. Artyści wystąpią w czterech kategoriach: do lat 25 występujący po raz pierwszy na przeglądzie, do lat 25, od 25 do 55 i powyżej 55 lat. Każdy uczestnik konkursu będzie miał do wykonania dwie melodie autentycznych tańców kurpiowskich - oberek, trampolka, fafur, stara baba, olender, żuraw, okrąglak, powolniak lub konik, w tym jedną melodię losowaną. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej. Na zakończenie uczestnicy wystąpią we wspólnym koncercie, wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia, a wydarzenie zakończy zabawa ludowa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lelis.pl

16. Warszawskie Święto Chleba. Warszawa (mazowieckie), 7 października 2018

Organizator: Centralna Biblioteka Rolnicza

Warszawskie Święto Chleba to coroczne Dożynki, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Celem wydarzenia jest promowanie tradycji wsi mazowieckiej, tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, pokazanie warszawiakom obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie ich do zabawy przy muzyce zespołów ludowych. Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w Kościele Świętej Anny, przy Krakowskim Przedmieściu, a następnie przy akompaniamencie orkiestr dętych ulicami Warszawy przejdzie barwny korowód wieńców i chlebów dożynkowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cbr.edu.pl

Festiwal Ziemniaka. Radom (mazowieckie), 7 października 2018

Organizator: Muzeum Wsi Radomskiej

7 października Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Festiwal Ziemniaka. Zaplanowano m.in. występy kapel wiejskich, pokazy kulinarne, konkurs kulinarny, degustacje, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła, sprzedaż miodów, ziół, sadzonek oraz innych towarów, powiązanych z tematyką festynu, warsztaty rodzinne, pokazy prac polowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum-radom.pl

15. Rolniczy Festiwal Nauki. Warszawa, Brwinów (mazowieckie), 18-19 października 2018

Organizatorzy: Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

W dniach 18-19 października 2018 r. odbędzie się już 15. Rolniczy Festiwal Nauki, organizowany przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W pierwszym dniu wydarzenia, w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego odbędzie się konferencja pod tytułem „Zachowanie tradycji rolniczych na polskiej wsi”. W Programie wykłady pt.:

 • Tradycje hodowli zwierząt w Polsce.
 • Tradycje uprawy roślin w Polsce.
 • Tradycje kulinarne.
 • Historia maszyn i narzędzi rolniczych.
 • Tradycje rolnictwa ekologicznego.

Wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz książek (wydawnictwa CBR).

Drugiego dnia, w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbędzie się konferencja oraz zostaną zaprezentowane stoiska promocyjne zorganizowane przez instytuty naukowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cbr.gov.pl, www.cdr.gov.pl

Hubertus Ogólnopolski w Pułtusku. Pułtusk (mazowieckie), 20 października 2018

Organizator: Polski Związek Łowiecki

W dniu 20 października w Pułtusku odbędzie się Hubertus Ogólnopolski - w tym roku będzie to wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji 95-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pzlow.pl

OPOLSKIE

5. Wystawa Twórców Ludowych z Terenu Gminy Byczyna. Byczyna (opolskie), październik-listopad 2018 r.

Organizator: Ośrodek Kultury w Byczynie

W październiku i listopadzie 2018 gmina Byczyna oraz Ośrodek Kultury w Byczynie zapraszają wszystkich zainteresowanych na wystawę prac twórców ludowych z terenu gminy, którą będzie można obejrzeć w  Bibliotece Miejskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ok.byczyna.pl

Polska, tak blisko, tak daleko - lekcje archiwalne. Opole (opolskie), od 18 września do końca listopada 2018

Organizator: Archiwum Państwowe w Opolu

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na lekcje archiwalne przygotowane we współpracy z Urzędem Miasta Opola. Już od 18 września do końca listopada w każdy wtorek realizowana będzie ścieżka edukacyjna skierowana do uczniów opolskich szkół pt. „Polska, tak blisko, tak daleko...Życie na granicy marzeń”, ukazująca temat odzyskania niepodległości z perspektywy Polaków mieszkających na Śląsku Opolskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: opole.ap.gov.pl

19. Korfantowski Tydzień Artystyczny - wystawa lokalnej twórczości. Korfantów (opolskie), 8-31 października 2018

Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie

W październiku 2018 r. już po raz dziewiętnasty, po hasłem „Korfantowski Tydzień Artystyczny” odbędzie się wystawa prac Gminnej Grupy Twórczości Artystycznej działającej przy Miejskim Domu Kultury w Korfantowie. Podczas tegorocznej ekspozycji zaprezentowane zostaną najnowsze prace wykonane przez lokalnych samorodnych artystów. Będą to, m.in. koronki szydełkowe, hafty krzyżykowe oraz richelieu, malarstwo olejne, akwarelowe i na szkle, ikony, rzeźby, biżuteria artystyczna, a także pomysłowe kompozycje z kwiatów i siana.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.moksirkorfantow.naszgok.pl

7. Nyskie Spotkania Chóralne. Nysa (opolskie), 20 października 2018

Organizator: Muzeum Powiatowe w Nysie

Nyskie Spotkania Chóralne to pomysł chóru Camerata Nysa, zrealizowany po raz pierwszy w czerwcu 2012 roku. Od 2013 roku impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Chór Camerata Nysa, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Muzeum Powiatowe w Nysie i finansowana jest ze środków Powiatu Nyskiego. Głównym celem Spotkań jest popularyzacja muzyki chóralnej w regionie nyskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum.nysa.pl

PODKARPACKIE

6. „Biesiada nad Morawskim Łęgiem” - prezentacja tradycji kulinarnych podkarpacia. Morawsko (podkarpackie), 7 października 2018

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Jarosław. Współorganizator: Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” w Morawsku

Potrawy z bobu lub grochu,  kasze zapiekane: jaglana i jęczmienna będą w tym roku tematem przewodnim konkursu. Tradycje kulinarne stanowią ważny element naszego dziedzictwa kulturowego, zostaną one przypomniane przez gospodynie, które sięgną do swoich rodzinnych przepisów, dzięki czemu będziemy mogli poczuć smak dawnych potraw. Dodatkowo prezentacjom towarzyszyć będzie kiermasz produktów „z domowej spiżarni”, a także pokaz dawnych sprzętów wykorzystywanych w kuchni. Biesiada ma zasięg wojewódzki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ck.przemysl.pl

Pieśni Maryjne - 6. Regionalny Przegląd Chórów w Lubaczowie. Lubaczów (podkarpackie), 14 października 2018

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Parafia Konkatedralna w Lubaczowie i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

W Przeglądzie uczestniczyć mogą chóry działające na terenie archidiecezji przemyskiej, diecezji: rzeszowskiej, zamojsko-lubaczowskiej, sandomierskiej. Podczas prezentacji chóry wykonają pieśni maryjne, w tym  każdy obowiązkowo jedną a’capella. Zgłoszenia należy przesłać do 28 września. Przesłuchania mają charakter otwarty dla publiczności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ck.przemysl.pl

2. Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. Przemyśl (podkarpackie), 27-28 października 2018

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Fundacja Nieprzetarty Szlak w Lublinie

Spotkania są przeglądem teatralnym skierowanym do osób niepełnosprawnych. Podczas przeglądu, przerwy pomiędzy występami teatrów wypełnione są wspólnym śpiewaniem piosenek, zabawami, konkursami itp., co roku nawiązują do innej tematyki. W tym roku obowiązuje konwencja Rock and Rolla. Celem przeglądu jest między innymi integracja w działaniu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Termin przyjmowania zgłoszeń do 11 października.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ck.przemysl.pl

6. Gminny Przegląd Pieśni Biesiadnej. Giedlarowa (podkarpackie), 28 października

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk, KGW w Giedlarowej

W Przeglądzie, jak co roku, weźmie udział kilka zespołów folklorystycznych z terenu gminy. Jego celem jest możliwość wymiany doświadczeń muzycznych, zawarcia nowych znajomości i integracji środowiska z zespołami działającymi na terenie Gminy Leżajsk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.gok.lezajsk.pl

11. Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej - podsumowanie. Przemyśl (podkarpackie), 28 października 2018

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu

Celem  Przeglądu jest promocja i integracja środowiska plastycznego, a także wymiana doświadczeń i form pracy oraz wychwycenie nowych ciekawych zjawisk i osobowości twórczych. Udział biorą twórcy z czterech powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Artyści amatorzy oceniani są w  następujących dziedzinach: malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika. Ich prace można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej do 20 listopada br.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ck.przemysl.pl

PODLASKIE

10. edycja Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. Białystok (podlaskie), 5-7 października 2018

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W Żółtych Płomieniach Liści...” jest okazją do promocji młodych talentów i nowych piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem. Podczas trzech dni Festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. Poprzez spotkanie młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, chcemy przypomnieć i od nowa walczyć o wysoką jakość polskiej piosenki oraz przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.woak.bialystok.pl

25. Bielska Jesień Bardów. Bielsk Podlaski (podlaskie), październik 2018

Organizator: „Szczyty”- Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej

Dwudziesta piąta edycja Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardauskaja Vosień” odbędzie w Bielsku Podlaskim i kilku innych miastach województwa podlaskiego. Klasyczni bardowie, twórcy piosenek autorskich, czy też akustyczne zespoły rockowe – „Bardauskaja Vosień” to festiwal, który stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej na wielu płaszczyznach, łącząc w sobie różne style i kierunki. Najważniejszym elementem jest część konkursowa Festiwalu. W trakcie trzech festiwalowych dni  miłośnicy piosenki autorskiej będą mogli uczestniczyć w koncertach oraz imprezach towarzyszących.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.vosien.org.

Jesienne Targi Ogrodnicze, Targi Leśne „Las i My”. Szepietowo (podlaskie), 6-7 października 2018

Organizator: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Jesień Targi Ogrodnicze oraz Targi Leśne „Las i My” odbędą się 7 i 8 października w Szepietowie. To największa impreza ogrodnicza w województwie podlaskim. Na odwiedzających czekają stoiska oferujące materiał szkółkarski, rośliny ogrodowe, kwiaty doniczkowe, szeroka oferta cebulek kwiatowych, nasion, ziół oraz nawozów. Zwiedzający będą mogli zasięgnąć porady jak wzmocnić i zabezpieczyć rośliny przed zimą. Ekspozycję targową uzupełnia szeroka oferta narzędzi i maszyn ogrodniczych oraz stoiska z małą architekturą ogrodową. W programie: konferencje, wykłady, konkursy, stoiska z sadzonkami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: odr.pl

35. Wojewódzkie Spotkania Rodzin Muzykujących. Sokółka (podlaskie), 30 października 2018

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Sokólski Ośrodek Kultury

Wojewódzkie Spotkania Rodzin Muzykujących to impreza z wieloletnią tradycją. Współpraca Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku i Sokólskiego Ośrodka Kultury sprawia, że wydarzenie nie tylko z nazwy tworzy atmosferę rodzinnego grania i śpiewania. Do uczestnictwa są zapraszane zespoły z całego województwa, które wspólnie wykonają utwory instrumentalne, wokalne lub wokalno-instrumentalne. Po spotkaniu odbędzie się koncert i potańcówka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: sokolka.pl

25. Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim. Czyże (podlaskie), październik 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach

Celem Spotkania jest podtrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej realizowane poprzez zorganizowanie koncertu w formie spotkań zespołów amatorskiego ruchu artystycznego z Podlasia, mających w swoim repertuarze folklor białoruski. W programie:

 • występy amatorskich wokalnych i instrumentalno-wokalnych zespołów artystycznych, bazujących na muzyce i folklorze białoruskim,
 • występy zespołów obrzędowych w formie prezentacji „na żywo” obrzędów i scenek zwyczajowych związanych z terenami zamieszkałymi przez mniejszość białoruską i całym Podlasiem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ugczyze.pl

POMORSKIE

Jadłostajnia Kolibki. Gdynia (pomorskie), 6 października 2018

Organizator: Stara Wozownia Gdynia

Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej, regionalnej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. Targ zlokalizowany jest w budynku zabytkowej wozowni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gdynia.pl/kalendarz/wydarzenia-inne,6823/jadlostajnia-kolibki,484757?did=43066

Bazar Konfratrów - Jadło i Rękodzieło. Sztum (pomorskie), 20 października 2018

Organizator: Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła

Mały jarmark z tradycyjną, zdrową żywnością: od chleba domowego, przez zaprawy warzywne, wędliny i miód do serów podpuszczkowych, także kozich. Wyroby wysmakowanego rękodzieła.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/events/181204949180435

Słupskie Pokopki. Karżniczka (pomorskie), październik 2018

Organizator: Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy

Jesienna impreza, dedykowana rolnikom produkującym ziemniaki, pełna jest wyśmienitych potraw ziemniaczanych, pokazów i konkursów kulinarnych, a także występów artystycznych zespołów ludowych. Wyróżniający się producenci tego niezwykłego warzywa nagradzani są statuetkami Bursztynowej Bulwy. Co roku podczas Pokopek odbywają się wybory Sołtysa i Sołtyski Roku. Wydelegowani do konkursu biorą udział w zabawnych konkurencjach. Święto Ziemniaka przyciąga wielu gości zainteresowanych stoiskami gastronomicznymi kół gospodyń wiejskich, zakupem rozmaitych odmian ziemniaków, występami zespołów oraz zabawami konkursowymi. Pokopki to okazja do rozrywki dla całych rodzin. Impreza co roku odbywa się w innej miejscowości powiatu słupskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  http://ceik.damnica.org/

„Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Swołowo (pomorskie),  10-11 listopada 2018

Organizator: Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej biło się i spożywało gęsi na Pomorzu. W menu: gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, brukwianka na gęsinie. To tylko wybrane smakołyki, których będzie można spróbować na jednym z kilkudziesięciu stoisk z potrawami.

Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza”, którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym. Lokalne koła gospodyń i restauratorzy będą mieli okazję zmierzyć się w konkursie kulinarnym, który odbędzie się w pierwszym dniu święta. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach: „Gęś pomorska - nowoczesna odsłona” i „Tradycyjne smaki polskie”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.swolowo.pl/wydarzenia_kulturalne.html

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk - Gala Jubileuszowa 65 lat. Gdynia (pomorskie), 17 listopada 2018

Organizator: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny od  65 lat promuje polską twórczość ludową i narodową. 17 listopada 2018 r. zapraszamy na Wielką Galę Jubileuszową w Gdyni Arena. Ponad stuosobowy zespół chóru, baletu i orkiestry wykona barwne widowisko, które entuzjastycznie oklaskiwało około 25 milionów widzów na pięciu kontynentach. W programie galowym nie zabraknie żywiołowych  tańców krakowskich i góralskich oraz wzruszających wykonań śląskiej „Karolinki” czy „Szła dzieweczka”. Setki barwnych kostiumów z wielu regionów Polski mienić się będą na scenie w blisko dwugodzinnym programie opracowanym m.in. przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Zobaczymy barwny wachlarz polskiego folkloru efektownie pokazujący piękno naszej kultury, zachowując niezwykły kunszt artystyczny. Barwne wykonania Zespołu „Śląsk” od lat stanowią wizytówkę Polski na scenach całego świata, czyniąc z Zespołu Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://odkryjpomorze.pl

ŚLĄSKIE

Etnostrada - spotkania folklorystyczne 2018. Częstochowa (śląskie), 6 października 2018

Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Stowarzyszenie kultura.pl i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zapraszają do udziału w czwartej edycji Etnostrady. W przeglądzie mogą brać udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne, muzyczne lub specjalnie w tym celu stworzone projekty artystyczne, którym bliska jest spuścizna przodków i kultura ludowa regionu w którym. Cele przeglądu:

 • prezentacja i upowszechnianie bogactwa form folklorystycznych funkcjonujących w regionie,
 • ochrona i promocja dialektów i gwar regionu,
 • transmisja kulturowa,
 • wymiana doświadczeń kulturowych oraz wzajemna edukacja,
 • promocja kultury ludowej i tradycyjnej regionu w mieście,
 • dokumentowanie, gromadzenie i upowszechnianie dóbr kultury, żyją.

Każdy z zespołów/projektów przygotowuje prezentację maks. 15 minutową na podany przez organizatora temat, którym w tym roku jest „Radosna Niepodległa”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.silesiakultura.pl

Zbóje i Zbójnictwo. Chorzów (śląskie), 7 październik 2018

Organizator: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficznych w Chorzowie”

Przybliżenie historii zbójników z terenu Górnego Śląska m.in.: Pistulki i Eliasza. Pokazy serowarskie. Degustacja serów. Wystawa strojów, rysunków i grafik nawiązująca do tradycji zbójeckich. Zabawy i gry zbójnickie dla zwiedzających.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumgpe-chorzow.pl

14. Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych - Obrzędy, Zwyczaje, Tradycje. Koziegłowy (śląskie), październik 2018

Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach

Celem Przeglądu jest:

 • upowszechnienie dorobku zespołów ludowych, folklorystycznych, grup obrzędowych poprzez ich prezentację.
 • inspirowanie zespołów do sięgania po nowe tematy związane z obchodami dorocznych świąt a także do tematów związanych z codziennymi zwyczajami towarzyszącymi pracy, czy też poświęconych cyklom przyrody,
 • ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej oraz wzbudzenie zainteresowania oraz szacunku do zwyczajów ludowych.

W Przeglądzie biorą udział zespoły folklorystyczne, teatry wiejskie, grupy obrzędowe i zespoły ludowe, które w swym dorobku posiadają opracowany obrzęd lub zwyczaj według własnego scenariusza bądź według materiałów zaczerpniętych z literatury, opracowań czy przekazów ustnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: dk-kozieglowy.pl

Rekonstrukcje historyczne w Warowni Pszczyńskich Rycerzy. Pszczyna (śląskie), 20-21 i 27 października 2018

Organizator: Warownia Pszczyńskich Rycerzy

 • „Średniowieczna Medycyna” – 20-21 października. Warownia Pszczyńskich Rycerzy zaprasza do wspólnego zgłębiania tajników średniowiecznej medycyny. Poznamy tajemne sposoby zakonników na różne dolegliwości, dzieci odkryją budowę ciała ludzkiego, odbędą się również animacje, inspirowane dawnym lecznictwem. Wśród atrakcji: sposoby zakonników na różne dolegliwości, animacje dla dzieci i dorosłych, wyborna kuchnia i trunki.
 • „Zmory, Potwory i inne Stwory” – 27-28 października. Warownia zaprasza wszystkich śmiałków na imprezę rodzinną, poświęconą zmorom ze stron wszelakich. Będą opowiadane straszne historie, zostanie urządzona szkoła strachów, przerażająco zabawnych atrakcji i animacji czekać będzie co niemiara!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: warownia.com.pl

7. Konkurs Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki” – wystawa pokonkursowa. Częstochowa (śląskie), do 30 listopada 2018

Organizator: Muzeum Częstochowskie

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawę wieńczącą 7. Konkurs Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”. Na wystawie pokonkursowej zostaną zaprezentowane nagrodzone i wyróżnione prace. Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.silesiakultura.pl

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Piknik Pszczelarski. Rodzinna Niedziela w Skansenie. Tokarnia (świętokrzyskie), 7 października 2018

Organizator: Park Etnograficzny w Tokarni

Rodzinne niedziele w skansenie to cykl imprez organizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni, podczas których przybliżana jest historia, kultura oraz przyroda regionu świętokrzyskiego. Podczas jarmarku swoje produkty będą prezentować pszczelarze z województwa świętokrzyskiego. Oprócz przeróżnych gatunków miodów wystawcy oferować będą wyroby z wosku pszczelego oraz produkty na bazie miodu. Biorący udział w Pikniku pszczelarze opowiedzą o specyfice swojego zajęcia, rodzinnych tradycjach a także o walorach zdrowotnych miodu. W chałupie ze Słupi Starej będzie można zobaczyć wystawę pszczelarską „Kto ma pszczoły, ten ma miód”, prezentującą historię, tradycje bartnictwa i pszczelarstwa na ziemi świętokrzyskiej. Pszczelemu Jarmarkowi towarzyszyć będą także wystawcy prezentujący rękodzieło ludowe oraz stoiska ze zdrową żywnością, tradycyjnymi potrawami i przetworami. Będzie można posłuchać ciekawych wierszy na temat pszczół oraz wziąć udziału w konkursach na temat pszczelarstwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwk.com.pl

Hubertus Świętokrzyski. Kielce (świętokrzyskie),  7 października 2018

Organizator: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

Święto myśliwych i leśników ma na celu promocję nie tylko łowiectwa, lecz także ochrony przyrody. Rozpoczyna się mszą św. w kieleckiej katedrze. Po niej uroczysty pochód wyrusza na Stadion Leśny – teren rekreacyjny, położony na obrzeżach miasta. Tutaj odbywają się m.in. tradycyjna pogoń za lisem, pokazy sokolnicze oraz degustacje potraw z dziczyzny i innych regionalnych specjałów, przygotowywane przez zrzeszonych w  świętokrzyskiej sieci dziedzictwa kulinarnego. Towarzyszą im występy artystyczne na scenie plenerowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wdk-kielce.pl

„Szlakiem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939–2018”. Tokarnia (świętokrzyskie), 14 października 2018

Organizator: Muzeum Wsi Kieleckiej

„Szlakiem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939–2018” to widowisko historyczne, w którym uczestniczy ok. 100 rekonstruktorów z całej Polski. Co roku przedmiotem rekonstrukcji jest inna bitwa kampanii wrześniowej z regionu świętokrzyskiego. Towarzyszą jej prezentacje pojazdów, sprzętu wojskowego i umundurowania, zarówno historycznego, z czasów II wojny światowej, jak i współczesnego. W pokazach biorą udział kawaleria, artyleria i pirotechnicy

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mwk.com.pl

Zaduszki Jazzowe w Pińczowie. Pińczów (świętokrzyskie), październik / listopad 2018

Organizator: Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym imprezy jest pochodzący z Pińczowa Artur Dutkiewicz – znany kompozytor i pianista. Dwa koncertowe dni to prawdziwe święto dla miłośników muzyki jazzowej we wszystkich jej odmianach, od tradycyjnej po improwizowaną. Do Pińczowa zjeżdżają wówczas znakomici polscy i zagraniczni artyści. Koncertom towarzyszą wystawy fotografii poświęconej scenie jazzowej oraz spotkania z artystami. Prestiżowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.psck.pl

Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Sandomierz (świętokrzyskie), 16–18 listopada 2018

Organizator: Zamek Kazimierzowski

Święto miłośników wina, podczas którego Sandomierz staje się polską stolicą winiarstwa. Inauguracja odbywa się na zamku, następnie barwny korowód wyrusza ulicami miasta do Rynku. Program obejmuje degustacje win z okolicznych winnic w sandomierskich restauracjach, zwiedzanie zabytków miasta i wieczorny koncert. Organizowane są także konferencje i seminaria dla gości. Wydarzeniu towarzyszy Dzień Otwartych Piwnic - ze specjalnym paszportem enoturysty można zwiedzać okoliczne winnice i degustować wina bezpośrednio u producentów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sandomierscywiniarze.pl

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

18. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej. Giżycko (warmińsko-mazurskie), 6-7 października 2018

Organizator: Zarząd Oddziału Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafia Greckokatolicka pw. Św. Trójcy w Giżycku

Koncerty Muzyki Cerkiewnej to święto miłośników śpiewu chóralnego. Udział w nich weźmie kilkanaście bardzo licznych zespołów. Chóry będzie można usłyszeć w Giżycku, Węgorzewie, Baniach Mazurskich, Wydminach, Kruklankach, Wilkasach i Bystrym. Będą występowały w cerkwiach i kościołach. Najważniejszym punktem programu jest tradycyjnie koncert galowy, który zaplanowano w niedzielę 7 października .

Więcej informacji można znaleźć na stronie: gck.gizycko.pl

Święto Ziemniaka. Giżycko (warmińsko-mazurskie), 13 październik 2018

Organizator: Rotary Klub Giżycko

Rotary Club Giżycko zaprasza wszystkich mieszkańców Giżycka i okolicznych miejscowości na październikowe Święto Ziemniaka. Festyn Ziemniaka to nowy pomysł na integrację mieszkańców i wspólną tematyczną zabawę z ziemniakiem w roli głównej. W programie przewidziano konkursy kulinarne i sportowe, występy zespołów lokalnych a także prezentacje sprzętu rolniczego i stoiska z regionalnymi pysznościami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: gck.gizycko.pl

Wystawa Etnograficzna w Węgorzewie. Węgorzewo (warmińsko-mazurskie), październik 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie możemy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, odzież, kolekcję unikalnych pisanek i wycinanek. Na uwagę zasługuje kolekcja dawnych mazurskich widokówek czy unikalne kafle z XVI–XIX w.

Z Muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Można tam obejrzeć przykłady tradycyjnego budownictwa mazurskiego: drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewnianą remiza z Ołownika i starą kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) Natknąć się tutaj można także na tajemnicze pruskie baby kamienne...

W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. W pracowni tkackiej powstają niepowtarzalne tkaniny, od prostych szmaciaków i krajek po tkaniny dwuosnowowe i sejpaki, natomiast w pracowni plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych wykonywane są tradycyjne ozdoby wnętrz oraz kopie roślin zielnych, kwiatowych i liści. W nowoczesnej pracowni garncarskiej wytwarzane są kopie dawnych naczyń, ale też różnego typu pamiątki ceramiczne. We wszystkich pracowniach prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, zielone szkoły, kursy zawodowe etc.).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum-wegorzewo.pl

10. Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Ełk (warmińsko-mazurskie), 28-29 października 2018

Organizator: Ełckie Centrum Kultury

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach. Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/1179267172210667

WIELKOPOLSKIE

Karuzela Tradycji – Cykl I „Na koźle i skrzypcach”. Międzychód (wielkopolskie), 4, 5, 12 października 2018

Organizator: Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie

Organizatorzy zapraszają do udziału w Cyklu I Karuzeli Tradycji „Na koźle i skrzypcach” i towarzyszących wydarzeniach. To jedyna okazja by zobaczyć i przymierzyć oryginalne stroje ludowe, posłuchać muzyki ludowej z regionu kozła, spotkać się z żywym folklorem i barwnymi postaciami naszego dziedzictwa regionalnego.

W dniach 4, 5 i 12 października odbędą się warsztaty nauki gry na klarnecie i koźle, oraz warsztat tańca ludowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://bpicakmiedzychod.pl/

Poznańska Pyra. Szreniawa (wielkopolskie), 7 października 2018

Organizator: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

W dniu  7 października Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na kolejną imprezę z cyklu Poznańska Pyra. Choć ziemniaki uprawiane były od niepamiętnych czasów i stanowiły podstawę pożywienia ludów indiańskich, to jednak w Europie na większą skalę zaczęto je uprawiać w XVII wieku. W Polsce zaczęto wykorzystywać ziemniaki w XIX wieku. Jednak celem imprezy jest zapoznanie się nie tylko z historią uprawy, ale poznanie również sposobu zbioru. W programie przewidziano: pokazy na polu muzealnym, obejmujące: prezentację mechanicznego zbioru (przy użyciu konnej kopaczki gwiazdowej, elewatorowej, kombajnu ziemniaczanego) oraz wózki i wozy do transportu okopowych. Dla chętnych samodzielne „Kopanie ziemniaków”, czyli tradycyjny zbiór ręczny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum

Agromarsz 2018 - Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze „Przyjazna energia w domu i zagrodzie” w Marszewie. Marszew (wielkopolskie), 7 października 2018

Organizator: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

W dniu 7 października 2018 r. w Marszewie odbędą się Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. To już 7 edycja targów, które są dedykowane odnawialnym źródłom energii oraz szeroko rozumianej ochronie zasobów środowiska, w którym odbywa się produkcja rolnicza. Blok eksponujący rozwiązania techniczne i budowlane poprawiające bilans energetyczny budynków mieszkalnych i produkcyjnych oraz informacje nt. dofinansowania inwestycji z tego zakresu są odpowiedzią na zainteresowanie tymi zagadnieniami, obserwowane wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

Do udziału w targach zapraszamy nie tylko tych, których działalność związana jest z tematem przewodnim targów „Przyjazna energia w domu i zagrodzie”, ale wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoje produkty i usługi dla rolników i ludności wiejskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.w-modr.pl

Dziady – Gród w Gieczu. Giecz (wielkopolskie), 10 listopada 2018

Organizator: Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

Wieczorna inscenizacja przedchrześcijańskich obrzędów chowania zmarłych oraz rytuałem związanych z kultem zmarłych przodków. W programie koncert zespołu neofolkowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.giecz.pl

Festiwal Pieśni Religijnej. Pełczyce (wielkopolskie), 17 listopada 2018

Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach

Festiwal ma na celu zaprezentowanie szerszej publiczności różnych zespołów grających muzykę religijną. Na scenie prezentują się artyści z różnych miast począwszy od solistów po chóry.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: mgokpelczyce.pl

ZACHODNIOPOMORSKIE

13. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy lasu”. Kalisz Pomorski (zachodniopomorskie), 1 października – 10 listopada 2018

Organizator: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim

Konkurs Plastyczny, którego tematem jest las oraz jego kolorystyka podczas zmieniających się pór roku. Celem konkursu jest:

 • edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży poprzez zachęcenie do odkrywania, dostrzegania ekologicznej roli terenów leśnych;
 • popularyzacja i promocja działań ekologicznych związanych z terenami zalesionymi;
 • prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej (wystawa);
 • wymiana doświadczeń, poszerzenie wiedzy z zakresu technik: malarstwo, rysunek, grafika;
 • rozwinięcie wyobraźni i wrażliwości estetycznej inspirowanej pięknem przyrody.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kultura-kaliszpom.com/

Wojewódzki Festiwal Papieski. Drawno (zachodniopomorskie), 16 października 2018

Organizator: Drawieński Ośrodek Kultury

Konkurs piosenek o tematyce papieskiej oraz chrześcijańskiej, którego celem jest upowszechnianie twórczości artystycznej ks. Karola Wojtyły oraz popularyzacja szeroko rozumianej piosenki chrześcijańskiej. Prezentacje wokalne odbywać się będą w rozbiciu na 4 kategorie wiekowe:

 1. uczniowie szkół podstawowych z klas I – III
 2. uczniowie szkół podstawowych z klas  IV – VI
 3. uczniowie klas VII, VIII i  gimnazjalnych
 4. uczestnicy powyżej 16 lat i dorośli.

Każdy z wykonawców prezentuje w konkursie jeden utwór muzyczny, którego czas trwania nie powinien przekroczyć 4 minuty. Laureat poprzednich edycji konkursu nie może prezentować tych samych utworów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dokdrawno.pl

Dziady. Wolin (zachodniopomorskie), 27 października 2018

Organizator: Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Centrum Słowian i Wikingów Wolin zaprasza wszystkich zainteresowanych na ucztę z przodkami: „Duchom ojców cześć oddamy, na Dziady w Wolinie gorąco zapraszamy”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: jomsborg-vineta.com/

Zaduszki bluesowe. Szczecin (zachodniopomorskie), 2 listopada 2018

Organizator: Dom Kultury „Słowianin” w Szczecinie

Inicjatorem koncertu jest zespół „After Blues” – szczecińska formacja z 35-letnim doświadczeniem scenicznym. Muzyczny wieczór wspomnień poświęcony jest nieżyjącym

twórcom muzyki bluesowej, soulowej i rockowej. Na koncercie artyści wykonują utwory z repertuaru Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, standardy blues-rockowe oraz kompozycje własne. Do udziału w koncercie zaduszkowym „After Blues” zaprasza gości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.szczecin.eu

Przegląd Pieśni Patriotycznych. Chojno (zachodniopomorskie), 8 listopada 2018

Organizator: Centrum Kultury w Chojnie

Celem przeglądu jest ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych i uczczenie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości a także popularyzowanie wśród uczestników pieśni związanych z historią Polski, wzbudzanie zainteresowanych uczestników pieśniami patriotycznymi, integracja uczestników.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ckchojna.pl

Oprac. Daniel Kamiński

Oprac. graf. Paulina Szymańska

 

 

Czytany 2234 razy