czwartek, 23 sierpień 2018 11:10

Folklorystyczne imprezy kulturalne WRZESIEŃ 2018

nck logo

Imprezy kulturalne WRZESIEŃ 2018

 

OGÓLNOPOLSKIE

26. Europejskie Dni Dziedzictwa 2018. 8-9 i 15-16 września 2018 r.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem i motywem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Niepodległa dla wszystkich”. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Każdego roku w II i III weekend września w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa są elementem obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości i wpisują się w Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2021.

 • Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
 • Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

Więcej informacji o 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia i na stronie wydarzenia na Facebooku:

https://histmag.org/

https://www.facebook.com/pg/europejskie.dni.dziedzictwa/events/?ref=page_internal

 

DOLNOŚLĄSKIE

11. Święto Pierogów w Paszowicach. Paszowice (dolnośląskie), 2 września 2018

Organizator: Schronisko Młodzieżowe

O tym, że pierogi są prawdziwym fenomenem polskiej kuchni będzie się można przekonać podczas 11. już Święta Pierogów, na którym ta potrawa będzie główną atrakcją. W programie tego kulinarnego święta jest konkurs na Najsmaczniejsze Pierogi, Turniej w Lepieniu Pierogów na czas oraz inne konkurencje związane z tym daniem.

Więcej informacji na www.gok.paszowice.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.gok.paszowice.pl/

 

 

16. Wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”. Jelenia Góra (dolnośląskie), 7 września 2018

Organizator: Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego

Wystawa to okazja dla lokalnych artystów i rzemieślników do promocji swoich produktów, sprzedaży, a także nawiązania wzajemnych kontaktów handlowych. To także jedna z niewielu sposobności dla samych zwiedzających do poznania tak szerokiej oferty. A prezentować się będzie ponad 100 wystawców z Polski i Republiki Czeskiej.

Na straganach pojawią się produkty spożywcze (miody, sery, wędliny, oleje) oraz rękodzieło: świece, mydełka, biżuteria. Wystawie tradycyjnie towarzyszyć będą występy lokalnych kapel folkowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: jeleniagora.pl

 

Gala Parowozów. Jaworzyna Śląska (dolnośląskie), 7-9 września 2018

Organizator: Muzeum Kolejnictwa

Od 2011 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje Galę Parowozów, czyli międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw. Udział w niej biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec. W zeszłym roku udział w niej wzięło 6 parowozów i ponad 15 tys. zwiedzających.

Celem organizowanego przez Muzeum wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki. Od samego początku Gala Parowozów ma umożliwić odwiedzającym gościom możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi pomnikami dawnej techniki, parowozami. Maszynami, które w sposób fundamentalny odmieniły oblicze świata.

Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej (dziś siedziby Muzeum). Wystawie towarzyszą całodzienne prezentacje lokomotyw - m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy pociągami prowadzonymi przez uczestniczące parowozy po najbardziej malowniczych trasach kolejowych Przedgórza Sudeckiego. Tradycyjnie w sobotni wieczór organizowany jest spektakl teatralny, w którym w role aktorów wcielają się lokomotywy parowe…

Więcej informacji można znaleźć na stronie: muzeumtechniki.pl

10. Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni. Wojsławice (dolnośląskie), 23 wrzesień 2018

Organizator: Arboretum Wojsławice

W programie:

 • kiermasz roślin,
 • wykłady:
  • „Paprocie - dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie”.
  • „Rośliny towarzyszące trawom”,
 • wystawa „Ogród paproci”, ekspozycja forum „Zielono Zakręceni”,
 • koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”,
 • „Fantastyczny świat harfy” - dwie harfistki ukazują szerokie spektrum możliwości repertuarowych na harfę. W programie znajdą się różne gatunki muzyczne w duecie i solo: klasyka, pop, jazz, muzyka filmowa,
 • spacer z przewodnikiem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://arboretumwojslawice.pl

36. Ogólnopolskie Dni Pszczelarza i 19. Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Przemków (dolnośląskie), 27-28 września 2018

Organizator: Urząd Miasta i Gminy Przemków

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to przede wszystkim raj dla wielbicieli  miodów i win, chociaż oferta wystawców jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na kiermaszach oferowane są wszystkie polskie gatunki miodów, miody pitne i inne produkty pszczele, sprzęt pasieczny oraz wina i sadzonki winorośli. Święto Miodu… to przede wszystkim spotkanie środowiska pszczelarskiego, podczas którego pszczelarze wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, spostrzeżeniami, jak również mają możliwość zaprezentowania swoich produktów. Częścią imprezy jest konkurs na najlepsze miody odmianowe oferowane podczas Święta oraz Ogólnopolski Bieg po Miód z udziałem osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.przemkow.pl

 

KUJAWSKO-POMORSKIE

18. Święto Śliwki. Strzelce Dolne (kujawsko-pomorskie), 1-2 września 2018

Organizator: Gospodarstwo Agroturystyczne Anna Jan Iwanowscy

Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat.  Wyjątkowy smak tutejszych powideł, które znalazły się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły „śliwki węgierki", przetwarzanej przez gospodynie na różne sposoby. Podczas obchodów Święta wszyscy zainteresowani będą mogli odbyć przejażdżkę tramwajem, przepłynąć się statkiem po malowniczej Wiśle, zakupić oryginalne wyroby rękodzielnicze oraz spróbować pysznych swojskich potraw, a zwłaszcza świeżo usmażonych powideł. Przewidziane są także występy lokalnych zespołów muzycznych, zabawy, gry i konkursy dla dzieci i dorosłych. Będzie też wioska ginących zawodów, w której będzie można zobaczyć jak powstaje prawdziwe masło, samemu zmielić ziarna na mąkę, zobaczyć jak się plecie powrozy, tka na krosnach, wyrabia świece i lepi garnki. Tradycyjnie, główną atrakcją Święta Śliwki będzie smażenie powideł w kotłach kuprowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.swietosliwki.pl

Festyn „Barwy lata, Dary jesieni” - Święto Ziemniaka. Przysiek (kujawsko-pomorskie), 8 września 2018

Organizator: Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Oddział w Przysieku

W Programie:

 • prezentacja różnych form przedsiębiorczości na wsi,
 • konkurs na „Najbardziej atrakcyjne stoisko LGD z produktami regionalnymi i rękodziełem ludowym”,
 • degustacja potraw zgłoszonych do konkursu „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw”,
 • wystawa odmian ziemniaka oraz test konsumencki,
 • sprzedaż ziemniaków jadalnych,
 • kiermasze: produkty lokalne i regionalne, miody, rękodzieło, rzemiosło i sztuka użytkowa, rośliny ozdobne i inne,
 • wystawa drobnego inwentarza,
 • występy zespołów folklorystycznych,
 • konkursy, gry i zabawy dla publiczności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kpodr.pl

10. Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka. Świecie (kujawsko-pomorskie), 9 września 2018

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Festyn rodzinny „Dzień Bałabuna…”, to impreza, która odbywa się we wrześniu na zamku w Świeciu. Podczas pikniku będzie można odwiedzić stoiska z tradycyjnym jadłem, przejechać się zabytkowym traktorem lub wziąć udział w licznych grach i konkursach, m.in. obieraniu ziemniaka na czas czy rzucaniu nim do celu. Jak na ludową imprezę przystało, nie może też zabraknąć występów zespołów folklorystycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.swiecie.eu

24. Festyn Archeologiczny. Biskupin (kujawsko-pomorskie), 15-23 września 2018

Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Głównym tematem dwudziestej czwartej edycji Festynu Archeologicznego w Biskupinie będzie dawna historia handlu europejskiego. W czasie imprezy organizatorzy zaprezentują, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli w tym ostatnim przypadku czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Przez tysiąclecia Europa była zamieszkiwana przez różnorodne ludy, które posiadając różne potrzeby gospodarcze i kulturowe, wypracowały różne sposoby ich zaspokajania. Organizatorzy pokażą wymianę „towar za towar”, która jest jedną z najstarszych, znanych i niekiedy wykorzystywanych po dzień dzisiejszy metod transakcji. Opowiemy o tym, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety i dlaczego nie zawsze postrzegane były, jako ujednolicony miernik płatności, jak to ma miejsce dzisiaj. Przybliżymy przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Zaprezentujemy wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami. Wreszcie postaramy się zaprezentować wymianę idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

Przez dziewięć dni Festynu Archeologicznego wszystkie rekonstrukcje tętnić będą życiem. Odbędą się specjalne inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Będzie wczesnośredniowieczne targowisko. Otwarty zostanie Archeomarket, w którym prezentowane będą wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary. Będą prezentowane filmy o tematyce archeologicznej i historycznej. Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy kuchni dawnej i degustacje potraw.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.biskupin.pl

10. Piknik Historyczny. Brześć Kujawski (kujawsko-pomorskie), 16 września 2018

Organizator: Brzeskie Centrum Kultury

Podczas pikniku, zorganizowanego przez Brzeskie Centrum Kultury nie zabraknie atrakcji. Wszyscy przybyli będą mogli obejrzeć walki rycerskie w wykonaniu wojów z grodu Gawra w Nasiegniewie. Każdy będzie miał okazję spróbować rzucić toporem do tarczy, wykonać gliniane naczynie oraz pisać gęsim piórem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://bck.brzesckujawski.pl/kalendarium-2018/

 

LUBELSKIE

Gra Wiejska. Karczmiska (lubelskie), 1-30 wrzesień 2018

Organizator: Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach

Dom Kultury oraz Gminna Biblioteka w Karczmiskach przez cały wrzesień zaprasza wszystkich zainteresowanych na Grę Wiejską, której celem jest poznanie historii i tradycji miejscowości poprzez zabawę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: karczmiska.pl

10. Pałacowe Spotkania z Kulturą. Karczmiska (lubelskie), 1-30 września 2018

Organizator: Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach

Pałacowe spotkania z kulturą to cykliczne wydarzenie kulturalne poświęcone twórczości pisarzy, rocznic literackich i wydarzeń historycznych. Spotkaniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: gbidk-karczmiska.pl

Kiermasz Produktów Lokalnych. Kazimierz Dolny (lubelskie) - 9 września, Nałęczów (lubelskie) - 23 września 2018

Organizator: Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” we współpracy z Gminą Kazimierz Dolny i Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury

Na plenerowych stoiskach będzie można degustować oraz nabyć produkty lokalne i tradycyjne wytwarzane przez lokalnych producentów. Kiermasz jest adresowany głównie do turystów, którzy chcą poznać dziedzictwo kulinarne i rękodzieło tego regionu. Swoje wyroby zaprezentują lokalni wystawcy z 11 gmin. Będą to produkty certyfikowane przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień” oraz produkty tradycyjne wpisane na listę Ministra Rolnictwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zielonypierscien.eu

8. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Kazimierz Dolny (lubelskie), 15-16 września 2018

Organizatorzy: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „PROMYK” w Puławach

Festiwal o zasięgu międzynarodowym odbędzie się w Puławach po raz ósmy. Będzie miał on formę prezentacji dorobku i umiejętności amatorskich orkiestr dętych z terenu Polski i innych krajów europejskich. Główne cele imprezy to:

 • kontynuacja tradycji cyklicznych spotkań orkiestr w Puławach i w zachodniej Lubelszczyźnie,
 • prezentacja dorobku oraz doskonalenie poziomu wykonawczego orkiestr dętych z Polski i z zagranicy,
 • uświetnienie roku obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,
 • wzajemna wymiana doświadczeń, inspirowanie do podejmowania nowych form aktywności twórczej,
 • rozwijanie współpracy międzynarodowej,
 • integracja i pobudzenie aktywności muzycznej mieszkańców Puław i okolicznych miejscowości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: sites.google.com

19. Festiwal Trzech Kultur. Włodawa (lubelskie), 28-30 września 2018

Organizatorzy: Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Narodowe Centrum Kultury

Festiwal Trzech Kultur to trzydniowa impreza cykliczna przygotowywana w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe Włodawy”. Jej celem jest poznanie przeszłości tego miasta wraz z jego wielonarodowościowymi cechami. Za pośrednictwem tego wydarzenia Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego realizuje również ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu i katolicyzmu - twórców dziejów Włodawy. Dla okolicznych mieszkańców Festiwal jest znakomitą okazją do lepszego poznania swoich korzeni i swojej „małej ojczyzny”. Stwarza też  możliwości do obcowania z wyższą kulturą. Imprezie towarzyszy szereg imprez o charakterze wystawienniczo-naukowym, konkursy dla dzieci, aukcje, projekcje filmów. Mottem Festiwalu są słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 11 czerwca 1999 roku w Sejmie RP: „Nową jedność Europy, jeśli chcemy by była ona trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały, z uwzględnieniem bogatych i różnorodnych kultur i tradycji poszczególnych narodów”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeumwlodawa.pl

 

LUBUSKIE

Winobranie 2018. Zielona Góra (lubuskie), 8-16 września 2018

Organizator: Muzeum Ziemi Lubuskiej - Muzeum Wina, Miasto Zielona Góra

Zielonogórzanie zaczną świętować w sobotę, 8 września. Wtedy to oficjalnie rozpocznie się Winobranie 2018. Zabawa potrwa cały tydzień i zakończy się 16 września 2018. Przez ten czas miastem rządzić będzie Bachus, czyli Bóg Wina, a miasto stanie się jedną wielką sceną. Na wszystkich zainteresowanych czekają liczne atrakcje m.in.: zabawy plenerowe, koncerty, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, barwny korowód uliczny i wiele innych. Nieodłącznym elementem Winobrania będzie Jarmark Winobraniowy, podczas którego ponad 500 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w centrum miasta.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://zielonagora.naszemiasto.pl

Dożynki Wiejskie w Złotniku. Złotnik (gm. Żary, lubuskie), wrzesień 2018

Organizator: Gmina Żary

W programie dożynek:

 • Msza Święta w kościele parafialnym w Złotniku,
 • korowód dożynkowy,
 • występy zespołów,
 • rozstrzygnięcia gminnych konkursów na: wieniec dożynkowy, najsmaczniejszy chleb i inne,
 • oraz wiele innych atrakcji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: gminazary.pl

Święto Obry i Paklicy. Międzyrzecz (lubuskie), 14 wrzesień 2018

Organizator: Międzyrzecki Ośrodek Kultury

Każdego roku, na początku września odbywa się tradycyjne „Święto Obry i Paklicy”. Jest to impreza ekologiczna, której celem jest zwrócenie uwagi, szczególnie młodej części mieszkańców gminy Międzyrzecz na problem ekologii. Program realizowany jest w blokach: porannym dla dzieci z przedszkoli i szkół z terenu gminy Międzyrzecz oraz popołudniowym koncertowym - skierowanym do całej społeczności miasta oraz wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w tym wydarzeniu. W trakcie imprezy ekologicznej odbędą się zabawy i konkursy o tematyce związanej z ekologią, a także prezentacje artystyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: mokmiędzyrzecz.pl

Kartoflada. Bieniów (gm. Żary, lubuskie), 30 września 2018

Organizator: Gmina Żary

Program imprezy:

 • msza święta w kościele pw. NMP w Bieniowie,
 • uroczyste otwarcie imprezy,
 • program artystyczny,
 • konkurs potraw ziemniaczanych,
 • degustacja i sprzedaż potraw ziemniaczanych,
 • loteria fantowa,
 • zabawa.

Impreza dofinansowana w ramach projektu „Zrównoważony rozwój Borów Dolnośląskich w aspekcie partnerstwa społecznego” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Fundację „Bory Dolnośląskie”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: gminazary.pl

Narodowe Czytanie 2018 „100-Lecie Odzyskania Niepodległości”. Międzyrzecz (lubuskie), wrzesień/październik 2018

Organizator: Międzyrzecki Ośrodek Kultury

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mokmiedzyrzecz.pl

 

ŁÓDZKIE

Igrzyska Gier Dawnych i 5. Ogólnopolski Turniej Gry w KUBBa. Tum (łódzkie), 1-2 września 2018

Organizator: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź”, Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”

Ideą festiwalu jest popularyzacja gier i zabaw od okresu antyku do średniowiecza. Gier zarówno planszowych jak i tych ruchowych. Ponadto organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom jak wyglądało życie w przeszłości, poprzez pokazywanie replik sprzętów oraz  kostiumów. Igrzyska odbędą się obok Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej - Oddział Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi. Na tyłach zagrody znajduje się grodzisko Tum.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lesnywitez.pl

Mixer Regionalny - Jarmark Wojewódzki. Łódź (łódzkie), 7-9 września 2018

Organizator: Miasto Łódź

Łodzianie będą mogli zapoznać się z ofertą regionu łódzkiego oraz wziąć udział w wielu imprezach.  Głównym celem Jarmarku jest promocja regionu oraz budowanie tożsamości regionalnej, a także popularyzacja kultury oraz propagowanie dziedzictwa przyrodniczego naszego województwa. Szeroki zakres tematyczny imprezy gwarantuje, że będzie ona ciekawym wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wiek. W Jarmarku wezmą udział m.in. artyści ludowi, ośrodki przyrodnicze oraz wielu artystów spoza naszego regionu. Ma pojawić się ponad wiele stoisk promocyjnych, wystawców, koncerty, parada uliczna,

Zainteresowanie Jarmarkiem Wojewódzkim wśród łodzian jest ogromne. Przyciągają, nie tylko możliwość zobaczenia polskich gwiazd muzyki rozrywkowej, czy darmowe wejściówki do Filharmonii na koncert (wystarczy wcześniej zarezerwować), ale również atrakcje regionalne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: mixer.lodzkie.pl

Dożynki Prezydenckie. Spała (łódzkie), 9 wrzesień 2018

Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta RP i Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 r. przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji w 2000 r. powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Główna część imprezy rozpoczyna się w niedzielę w południe uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Po mszy jest najbarwniejsza część Dożynek czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na scenę dożynkową. Podczas imprezy stoiska prezentują różne regiony Polski, odbywają się występy zespołów ludowych, oraz występ gwiazdy wieczoru.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.spala.pl

Dożynki Gminne. Janków (gm. Łęczyca) - 2 września, Świnice Warckie - 9 września, Koluszki (łódzkie) - 16 września 2018

Organizator: Gmina Koluszki, Gmina Łęczyca, Gmina Świnice Warckie

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich - etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. We wrześniu aż w trzech gminach województwa łódzkiego odbędą się dożynki gminne: w Jankowie, Świnicach Warckich i Koluszkach. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Koluszki.pl, www.gminaleczyca.pl, www.swinicewarckie.com.pl

10. Dzień Ziemniaka Województwa Łódzkiego. Świnice Warckie (łódzkie), 23 wrzesień 2018

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

Tegoroczny, jubileuszowy dzień ziemniaka w Świnicach Warckich zaplanowano w niedzielę, 23 września. Organizatorzy tradycyjnie zapraszają do udziału w konkursach: na największego ziemniaka, na ziemniaka osobliwego w kształcie, a także konkurs wiedzy o ziemniaku. Imprezie tradycyjnie już będzie towarzyszyć degustacja potraw oraz biesiada show.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gokswinicewarckie.pl

 

MAŁOPOLSKIE

Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Bochnia i inne miejscowości powiatu (małopolskie), 8-9 września 2018

Organizator: Starostwo Powiatowe w Bochni

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym Starostwo Powiatowe w Bochni zaprasza na Weekend z zabytkami Powiatu. Impreza zakłada bezpłatne zwiedzanie zabytków i instytucji kultury, organizowana jest po raz kolejny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Celem Weekendu jest promocja tego najbliższego ale nie zawsze poznanego dziedzictwa lokalnego. Te dwa dni spędzone w Powiecie Bocheńskim to czas na odkrywanie wspólnych korzeni. W ramach weekendu organizatorzy przygotowali atrakcje dla różnych grup odbiorców, jednym postarają się przybliżyć dobra kultury i sztuki, innym zaproponują rowerową grę terenową, której uczestnicy poznają legendę o zbóju Szycie, zorganizowane też zostaną: warsztaty kulinarne,  spacery po Bochni i Nowym Wiśniczu, wycieczki, koncert oraz masa atrakcji.

Dziedzictwo Powiatu Bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala  połączyć w jedną harmonijną całość wszystkie wartości czyli dobra kultury, wartości krajobrazowe, materialne, duchowe, po prostu harmonijne piękno Ziemi Bocheńskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://zabytki.powiatbochenski.pl

17. Tatrzańskie Wici. Zakopane (małopolskie), lipiec-wrzesień 2018

Organizator: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury

„Tatrzańskie Wici” to cykl wakacyjnych, kulturalno-rozrywkowych imprez plenerowych o charakterze regionalnego święta, nasyconego bogactwem tradycji góralskich skalnego Podhala. Poszczególne imprezy organizowane są na terenie gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego. I co roku atrakcje przygotowywane są w lipcu, sierpniu i wrześniu, tak dla turystów bawiących w tym czasie na Podhalu, jak i dla stałych mieszkańców.

„Tatrzańskie Wici” to idealna okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza. Celem Tatrzańskich Wici jest promocja folkloru, zespołów regionalnych, twórców ludowych, produktów regionalnych, kultywowanie tradycji, a przede wszystkim dostarczenie licznie przybywającym turystom i mieszkańcom znakomitej zabawy i dobrej muzyki rozrywkowej na żywo. Element wspólny, to rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry, mającej upamiętniać wizytę w 2002 roku Jana Pawła II pod Tatrami, kiedy górale uczcili naszego Wielkiego Rodaka paląc ku Jego czci ogniska (watry) na całym Podhalu. Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i ma własny, niepowtarzalny charakter oraz wątek przewodni. Program Wici jest bogaty i urozmaicony. Atrakcyjna formuła tego wydarzenia przyciąga co roku setki widzów. „Tatrzańskie Wici” już na stałe wpisały się w kalendarz imprez, są nieodzownym elementem kultury Powiatu Tatrzańskiego. W ramach wydarzenia we wrześniu odbywają się następujące imprezy:

 • 2 września - XIV Wykopki w Dzianiszu - Dzianisz,
 • 9 września - XIV Polaniarski Osod - Kościelisko-Kiry,
 • 16 września - XIII Festyn Bacowski  - Leśnica Groń.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.tatry.pl

13. Festyn Bacowski - Redyk. Leśnica Groń (małopolskie), 16 września 2018

Organizatorzy: Związek Podhalan Oddział Groń-Leśnica, Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy

16 września 2018 roku w Leśnicy-Groniu odbędzie się Festyn Bacowski – Redyk, wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu. Program trzynastej edycji festynu obejmuje występy zespołów regionalnych, prezentację baców z Gminy Bukowina Tatrzańska, odbędą się konkurencje dla kandydatów na Gazdę Roku, podczas których gazdowie będą musieli się wykazać zręcznością, umiejętnościami oraz wiedzą o regionie. Głównym punktem programu będzie redyk owiec, który przejdzie przez miejscowości Leśnica i Groń. Organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną. Festyn Bacowski jest wydarzeniem kończącym XVII edycję Tatrzańskich Wici.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.tatry.pl

24. Dni Huculskie. Gładyszów (małopolskie), 21-23 września 2018

Organizatorzy: Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” oraz Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin”

Dni Huculskie to cykliczna impreza, ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców koni. Każdego roku na Dni Huculskie do Gładyszowa przyjeżdża kilka tysięcy widzów z kraju i z zagranicy. Podstawowym celem imprezy jest promocja koni rasy huculskiej, największej Stadniny Koni Huculskich w świecie, promocja regionu oraz ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego, w którym oferowany jest szeroki zakres usług gastronomicznych, hotelarskich oraz rekreacji konnej. W programie imprezy:

 • II Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej,
 • konne zawody sportowe - ścieżka huculska, zręczność powożenia, maraton, skoki przez przeszkody, pokaz zaprzęgów wielokonnych, pokaz hodowlany,
 • występy zespołów artystycznych,
 • jarmark - rękodzieło artystyczne „Kupowanie konia w ciemno”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.huculy.com.pl

4. Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej - Parowozem do Gorlic. Gorlice (małopolskie), 23 września 2018

Organizator: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

W ramach czwartej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” zaplanowano 46 kursów pociągów retro po najpiękniejszych trasach kolejowych. Do Gorlic pociąg retro zawitał 9 czerwca i zawita 23 września. Inauguracyjny kurs odbył się 13 kwietnia na trasie Chabówka - Kasina Wielka - Mszana Dolna, stanowiącej odcinek ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Głównym celem projektu jest promocja atrakcji turystycznych oraz prezentacja dziedzictwa historii kolei w Małopolsce. Projekt obejmuje ogólnodostępne przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Przejazdy będą biletowane i odpłatne, skierowane do turystów odwiedzających region i mieszkańców Małopolski.

W kolejnych miesiącach historyczne składy pociągów parowych z początku XX wieku zawitają m.in. do Piwnicznej, Muszyny, Krynicy-Zdroju, Wadowic, Andrychowa, Tarnowa czy Zakopanego. Ostatni kurs zaplanowano na 9 grudnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://kolejegalicyjskie.pl

 

MAZOWIECKIE

Numinosum Festival. Skansen Budownictwa Puszczańskiego w Granicy i Czarci Chutor (gmina Kampinos, mazowieckie), 6-9 września 2018

Organizator: Numinosum Festival, Skansen Budownictwa Puszczańskiego w Granicy i Czarci Chutor (gmina Kampinos)

Organizatorzy serdecznie zapraszają na Numinosum Festival 2018, który odbędzie się 6-9 września w Kampinosie pod Warszawą. Przewidziano tańce w prawdziwej XIX-wiecznej drewnianej stodole w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, oraz żywiołowe afterparty do białego rana w zrekonstruowanej słowiańskiej osadzie „Czarci Chutor”. Numinosum Festival to:

 • 4 niezapomniane dni wypełnione tradycyjną muzyką polską, francuską, węgierską, czeską i balfolkową,
 • kilkanaście koncertów do tańca,
 • korowody taneczne,
 • warsztaty,
 • sesje muzyczne i lekcje gry na instrumentach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://festival.numinosum.pl/

Powiatowy Festiwal Tańca 2018. Sanniki (mazowieckie), 15 września 2018

Organizator: Powiat Gostyniński, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

W tym roku festiwal odbędzie się w nowej muszli koncertowej na terenie Pałacu w Sannikach. Organizatorzy zapraszają wszystkie zespoły z regionu do nowego miejsca, które pomoże zaprezentować super talenty na terenie Miasta i Gminy Sanniki. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem zespołów i tancerzy. Będzie to lokalne wydarzenie skupiające środowisko zespołów tanecznych różnych kategorii, począwszy od tańca ludowego przez towarzyski aż po niezależne grupy taneczne i solistów. Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania oraz rywalizacji, która przyczyni się do rozwoju zespołów i grup tanecznych w tym regionie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ecasanniki.pl

2. Warszawski Festiwal Kulinarny „Królewski stół”. Warszawa (mazowieckie), 15-16 września 2018

Organizator: Fundacja „Szkoła na widelcu”, Food Lab Studio, Targi Designu „Wzory”

Organizatorzy zapraszają na II Warszawski Festiwal Kulinarny, który odbędzie się 15 -16 września na warszawskim Wilanowie. Tym razem hasłem przewodnim Festiwalu będzie wezwanie „Królewski stół”. Festiwal już po raz drugi połączy idee festiwalu, targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli głównej. Będą promowane idee związane z równoważonym rozwojem, bezpieczeństwem żywnościowym i sprawiedliwym handlem. Celem imprezy jest promocja zdrowej, tradycyjnej i regionalnej żywności. Zostaną pokazani najlepsi polscy producenci, artyści i rzemieślnicy, twórcy pysznego jedzenia i designu.

Ta edycja Festiwalu przyczyni się do poszerzenia wiedzy dotyczącej kulinarnych korzeni kuchni polskiej, a także warszawskiej. Zostaną odkryte tajemnice królewskiego stołu oraz Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Będą rozmowy o tym, jak historyczne zwyczaje żywieniowe inspirują nas dziś. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.warszawskifestiwalkulinarny.pl

Dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Sierpc (mazowieckie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Gdy zboża są już skoszone, a snopy złotych kłosów przewiezione do stodół, czekając na wymłócenie dla gospodarzy przychodził czas wytchnienia po ciężkiej pracy. Ukoronowaniem prac żniwnych są dożynki. Mieszkańcy wsi wykonywali ozdobne wieńce, w które wplatali kłosy wszystkich zabranych zbóż. Następnie zanosili go przed ołtarz, by podczas uroczystej liturgii podziękować Bogu za obfitość plonów i prosząc o to, by chleba w domu nigdy nie zabrakło. Kultura dawnej wsi stworzyła wiele pięknych, barwnych zwyczajów i tradycji dożynkowych. Dziś ożywają one na nowo dzięki skansenowi w Sierpcu. Program wydarzenia:

 • uroczystości dożynkowe,
 • przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi,
 • uroczysta Msza św. ,
 • obrzęd dzielenia się chlebem,
 • występy zespołów folklorystycznych,
 • wystawy,
 • koncert finałowy.

 Teren ekspozycji muzealnej:

 • pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych,
 • inscenizacje wiejskich zajęć codziennych połączonych z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich,
 • kiermasz produktów  regionalnych i rękodzieła ludowego.

Pokazy w zagrodach chłopskich:

 • Kuźnia z Żuromina - pokaz pracy wiejskiego kowala,
 • Chałupa z Drwał - pokaz haftu,
 • Galeria rzeźby - pokaz rzeźby,
 • i wiele innych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwmskansen.pl

22. Festiwal Nauki. Warszawa (mazowieckie), 21-30 września 2018

Organizator: Festiwal Nauki w Warszawie

Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie w społeczeństwie osiągnięć nauki oraz ukazywanie jej roli w budowie silnej gospodarki i nowoczesnego społeczeństwa. Spotkania FN odbędą się na terenie uczelni akademickich, instytutów PAN, instytutów naukowych, muzeów i stowarzyszeń naukowych zlokalizowanych w Warszawie i okolicy; mogą przyjmować formy: warsztatów, pokazów, wykładów, dyskusji, gier edukacyjnych, konkursów, wycieczek naukowych, wystaw.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: festiwalnauki.edu.pl

 

OPOLSKIE

Turniej Rycerski - Gród. Biskupice - Brzózki (opolskie), 8-9  września 2018

Organizator: Opolskie Bractwo Rycerskie

W Programie imprezy: turnieje rycerskie, turnieje łucznicze, pokazy tańców dawnych, pokazy artyleryjskie, warsztaty rzemiosł dawnych, występy artystów, jarmark, turniej rzutów toporem i włócznią.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  www.ok.byczyna.pl, https://grod.pl.tl/

Żniwniok - Gminne Dożynki 2018 w Gogolinie oraz Powiatowy Konkurs na Koronę Żniwną. Gogolin (opolskie), 9 września 2018

Organizator: Gmina Gogolin

W Programie: dożynkowa msza św., korowód dożynkowy, prezentacja wieńców dożynkowych, prezentacja płodów rolnych, rozstrzygniecie konkursu na Powiatowy Konkurs na Koronę Żniwną.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  gogolin.pl

1. Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. Strzelce Opolskie (opolskie), 21 września 2018

Organizator: Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich

Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich zaprasza na I Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej, podczas którego dzieci zaprezentują piosenki z filmów i bajek. Przewidziano atrakcyjne nagrody, a na koniec koncert Majki Jeżowskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://centrum-kultury.eu/

6. Święto Plonów - Targi Miodów. Opole (opolskie), 30 września 2018 roku

Organizator: Muzeum Wsi Opolskiej

W Programie:

 • sprzedaż miodów, wyrobów pszczelich oraz ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła,
 • pokazy i prezentacje tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego: spotkanie z pszczelarzem,
 • pokaz wykonywania korony Dożynkowej,
 • wypieki chleba,
 • warsztaty dla najmłodszych,
 • plenerowe występy zespołów folklorystycznych (ekspozycja muzeum),
 • korowód dożynkowy w wykonaniu zespołów folklorystycznych oraz pracowników Muzeum Wsi Opolskiej ,
 • nabożeństwo z symbolicznym poświęceniem plonów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeumwsiopolskiej.pl

Wystawa „Ginące zawody”. Prudnik (opolskie), do 31 grudnia 2018

Organizator: Muzeum Ziemi Prudnickiej Arsenał Prudnik

Przybliżając zanikające tradycje rzemieślnicze w muzeum stworzono ekspozycję związaną z zawodem kołodzieja i stolarza. W pomieszczeniu służącym przed wiekami jako cela więzienna zaaranżowano warsztat stolarski i kołodziejski bogaty w dawne narzędzia pracy, takie jak stół stolarski, kobylica, heble, ośniki, świdry, piły, cyrkle itp. Inna cela więzienna jest miejscem prezentowania nieużywanych obecnie sprzętów rolniczych ukazujących trud pracy dawnych mieszkańców wsi. Wśród sporej ilości okazów znajdują się radła, pługi, brony, cepy, siewniki, kosy, sierpy oraz inne sprzęty związane z gospodarstwem i jego funkcjonowaniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumprudnik.pl/

 

PODKARPACKIE

Dożynki na Podzwierzyńcu. Podzwierzyniec (podkarpackie), 2 września 2018

Organizator: Filia Miejskiego Domu Kultury

Dożynki to czas podziękowań stwórcy za plony. Od wiek wieków tradycją naszych ojców i dziadków było obchodzenie dziękczynienia za zebrane plony. Rok rocznie po zakończeniu wszystkich prac polowych, zebraniu plonów, a głównie zebraniu zbóż spotykali się, aby podziękować Bogu za ich obfitość. Z tej okazji Filia Miejskiego Domu Kultury w Podzwierzyńcu 2 września organizuje spotkanie dożynkowe, aby obchodzić to piękne święto.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mdk-lancut.pl

Potańcówka z kapelą Tadirindum. Kolbuszowa (podkarpackie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Imprezy taneczne organizowane są w ramach projektu „Nuty pod buty - warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich i potańcówki”. W niedzielny wieczór Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na tańcowanie z kapelą Tadirindum.

Zadanie pn. „Nurty pod buty…” realizowane jest w ramach projektu grantowego pn. „Pielęgnujmy nasze lokalne tradycje - spotkania z folklorem, historią i dziedzictwem kulturowym regionu” mającego na celu zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez organizację 13 wydarzeń kultywujących tradycję, folklor i dorobek kulturowy obszaru LGD Siedlisko

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeumkolbuszowa.pl

42. Łańcucka Jesień Kulturalna - blok imprez kulturalnych. Łańcut (podkarpackie), 23 września - 28 października 2018

Organizator: Miejski Dom Kultury w Łańcucie

Cykl imprez pod hasłem „Łańcucka Jesień Kulturalna”, organizowany przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie trwa nieprzerwanie od ponad 40 lat. Organizatorzy zapraszają mieszkańców nie tylko miasta, ale całego regionu do wspólnego świętowania 42. Łańcuckiej Jesieni. W Programie: wernisaże, koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mdk-lancut.pl

Jarmark Kulturalny ,,Na Michała”. Giedlarowa (podkarpackie), 29-30 września 2018

Organizator: Giedlarowski Ośrodek Kultury

Gminny Ośrodek Kultury w Giedlarowej przy wsparciu Parafii pw. Świętego Michała Archanioła zaprasza na imprezę folklorystyczną pod nazwą Jarmark Kulturalny „Na Michała", która odbędzie się w dniach 29-30 września 2018 r. Jej celem jest podtrzymywanie i kultywowanie ludowych tradycji, pieśni i obyczajów, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie. Jarmarkowi towarzyszą wystawy oraz prezentacje zespołów obrzędowych, kiermasze rękodzieła oraz degustacja potraw.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.gok.lezajsk.pl/

Sztuka Cerkiewna XII-XX w. - wystawa stała. Sanok (podkarpackie), wrzesień 2018

Organizator: Muzeum Historyczne w Sanoku

W Muzeum Historycznym w Sanoku znajduje się jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów. Najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy - można zobaczyć w komnatach renesansowego zamku. Ikony ułożone są w porządku chronologicznym - od najstarszych, XV- i XVI-wiecznych, poprzez XVII- i XVIII-wieczne, aż po bogatą kolekcję malowideł z końcowej fazy malarstwa ikonowego – z XIX w. Wśród przewodnich tematów ikonograficznych dominują ikony z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej Hodegetrii, Eleusy i Pokrow oraz Deesis. Uzupełnieniem ekspozycji jest znajdujący się na I piętrze zamku ikonostas, na którym umieszczone są ikony z przełomu XVII i XVIII w.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.sanok.pl/pl/wystawy-stale/sztuka-cerkiewna-xii-xx-w

 

PODLASKIE

Jesień w polu i zagrodzie – „Wykopki w skansenie”. Ciechanowiec (podlaskie), 2 września 2018

Organizator: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

Jesień w polu i zagrodzie - „Wykopki w skansenie”. to impreza folklorystyczna odbywając się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Odwiedzający będą mogli obejrzeć przygotowane prezentacje i pokazy nawiązujące do tradycyjnych prac jesiennych wykonywanych w zagrodzie i w polu, jak kopanie ziemniaków motykami, skubanie gęsi, kiszenie kapusty czy międlenie lnu. Na stoiskach proponowane będą tradycyjne potrawy ziemniaczane (kiszka, placki, baba). Imprezie towarzyszą liczne konkursy i pokazy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeumrolnictwa.pl

Podlaskie Ziołami Pachnące. Wasilków (podlaskie), 9 września 2018

Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Festynowi towarzyszy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. To impreza o charakterze folklorystycznym, której celem jest promocja tradycji pszczelarskich i zielarskich województwa podlaskiego oraz zespołów ludowych z obszaru Białostocczyzny prezentujących autentyczny folklor tego regionu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.skansen.bialystok.pl

Podlaski Dzień Kukurydzy i Wojewódzki Konkurs Orki. Szepietowo (podlaskie), 9 września 2018

Organizator: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

9 września w Szepietowie odbędzie się Podlaski Dzień Kukurydzy. Tradycyjnie będzie to okazja do m.in. degustacji  zwiedzania plantacji różnych gatunków wspomnianej rośliny. Będą pokazy, wykłady, prezentacje. Każdy rolnik, który odwiedzi Szepietowo będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat kukurydzy – uprawy, odmian, techniki zakiszania itd. Podczas imprezy będzie można zobaczyć i porównać ponad 130 odmian kukurydzy prezentowanych przez kilkadziesiąt firm nasiennych. Dzięki temu producenci kukurydzy - przeznaczonej i na kiszonkę, i na ziarno - będą mieli doskonałą okazję, by wybrać najlepszą odmianę do swojego gos­po­darstwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.wspolczesna.pl/strefa-agro/a/podlaski-dzien-kukurydzy-pelen-atrakcji-warto-sie-wybrac-do-szepietowa,12464132/

Święto Wsi - Turniej Wsi Gminy Mońki. Mońki (podlaskie), 16 września 2018

Organizator: Moniecki Ośrodek Kultury

Organizowane od 10 lat Święto Wsi i Turniej Wsi Gminy Mońki jest imprezą aktywizującą i integrującą społeczność wiejską nawiązującą do dawnych tradycji i zwyczajów tego regionu. Każdego roku odbywa się w innej miejscowości gminy Mońki. Prawo do organizacji Święta zdobywa ubiegłoroczny zwycięzca Turnieju Wsi - dziesięcioboju konkurencji związanych z pracą na roli. Celem tej imprezy jest szeroko pojęta promocja twórczości ludowej realizowana poprzez organizację występów folklorystycznych zespołów śpiewaczych oraz kapel ludowych, a także Targów Wytwórczości i Sztuki Ludowej. Towarzyszą jej wystawy płodów rolnych, konkursy, kiermasze i koncerty zespołów muzycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kulturamonki.pl

Babie Lato w Skansenie. Wasilków (podlaskie), 24-28 września

Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży, podczas której uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.skansen.bialystok.pl

 

POMORSKIE

Babie Lato. Święto Miodu. Swołowo (pomorskie), 8 września 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Podczas imprezy rozegrany zostanie 9. Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę. Tradycją imprezy jest wspólna degustacja konkursowych napitków przy akompaniamencie folkowych kapel. Swój udział w konkursie zapowiedziało kilkanaście gospodyń i gospodarzy z całego Pomorza, którzy przygotowali w sumie kilkadziesiąt napitków. Jury oceni kolor i klarowność nalewek, ich bukiet smakowy, harmonię oraz reprezentacyjność stoiska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.swolowo.pl

24. Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Stare Pole (pomorskie), 8-9 września 2018

Organizator: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Jesienne Targi Ogrodnicze są imprezą promocyjno-doradczą dla rolnictwa, ogrodnictwa i obszarów wiejskich regionu Żuław i Powiśla. To impreza cykliczna, która na stałe zapisała się w kalendarzu imprez plenerowych odbywających się na tym terenie. W czasie Targów zaprezentują się firmy z całego kraju, oferujące m.in.: materiał szkółkarski - owocowy i ozdobny, kwiaty, krzewy, rośliny cebulowe oraz nasiona. Nie zabraknie stoisk z architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej, a także wyposażeniem i aranżacją ogrodów. Gośćmi Targów będą producenci i dystrybutorzy z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, systemami grzewczymi i pszczelarstwem. Obecne będą też firmy budowlane, motoryzacyjne, a także oferujące nawozy i środki ochrony roślin, obsługujące rolnictwo, w tym doradztwo rolnicze, ubezpieczeniowe, kredytowe i inne.

Jesienne Targi to nie tylko spotkania handlowe, to również spotkanie z polską tradycją i folklorem. Podczas Targów odbędzie się XXIII Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, który zapewni wiele atrakcji artystycznych. Jak co roku Targom towarzyszy wystawa rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: podr.pl

21. Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu. Lubań (pomorskie), 15-16 września 2018

Organizator: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 15-16 września 2018 roku odbędzie się XXI Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej. Jest to czas podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz 18. nieodłącznym elementem tej imprezy jest Wojewódzka Wystawa Królików i Gołębi, a po raz 11. zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. Swój dorobek zaprezentują firmy obsługujące rolnictwo, ogrodnicy, firmy handlowe i ok. 60 wystawców królików, gołębi i ptactwa ozdobnego.

Po uroczystościach dożynkowych odbędzie się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików oraz konkursu AGROLIGA - 2018. Następnie zostanie podsumowany konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Celem konkursu jest promocja najlepszych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla gospodarstw ekologicznych, upowszechnianie wiedzy o metodach produkcji ekologicznej oraz wymiana doświadczeń między producentami ekologicznymi. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach: „ekologia-środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Zostaną też wytypowani zwycięzcy konkursów na najpiękniejsze stoisko i hit targów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: podr.pl

19. Hubertus w Stajni Iskra. Sztum (pomorskie), 21-23 września 2018

Organizator: Stajnia ISKRA

Zgodnie z tradycją jeździecką, jesienią odbywa się wielkie święto koniarzy - Hubertus. Stajnia Iskra zaprasza to udziału w obchodach Hubertusa, podczas których zaplanowano tradycyjną gonitwę dla wszystkich miłośników jeździectwa. Będzie muzyczno-tanecznie do rana, dużo i smacznie na stołach, a także jeździecko. Niemałym powodem do świętowania będzie również najstarsza klaczka - Iskra kończy 28 pięknych lat!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.stajniaiskra.pl

Dożynki Wojewódzkie. Swołowo (pomorskie), wrzesień 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Podczas Dożynek Wojewódzkich w Swołowie przewidziano wiele atrakcji i występów np. Orkiestry Dętej z Darłowa, oraz bogato zastawione stoły kół gospodyń wiejskich. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Bezpośrednio po Mszy św. zostaną poświęcone przed kościołem wszystkie chleby i wieńce dożynkowe. Następnie korowód dożynkowy przejdzie spod kościoła na plac dożynkowy, gdzie odbędzie się dalsza część imprezy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.swolowo.pl

 

ŚLĄSKIE

Pielgrzymka Rolników - Jasnogórskie Dożynki. Częstochowa (śląskie), 1-2 wrzesień 2018

Organizator: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie (inaczej święto Plonów) w Częstochowie to jedno z największych rolniczych świąt w Polsce. To niezmiernie ważne i duże Święto Dziękczynienia jest czasem, kiedy rolnicy z całego kraju dziękują za obfite plony, a jednocześnie mogą pokazać dorobek swojej ciężkiej pracy. Święto Plonów to czas i okazja do promowania polskiej wsi i rolnictwa, możliwość pokazania efektów ciężkiej pracy naszych beneficjentów. W tym roku podczas Dożynek, odbędzie się już XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza. Czas będą umilały koncerty zespołów ludowych z kraju i innych państw Europy. Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie to uroczystość gromadząca ogromne tłumy zwiedzających i rolników pamiętających o polskiej wsi i o nią dbających.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.czwa.odr.net.pl

27. Krajowa Wystawa Rolnicza. Częstochowa (śląskie), 1-2 września 2018

Organizator: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie to największa w regionie śląskim i jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu ponad 400 wystawców. W programie:

 • targi: nasienne, paszowe, pszczelarskie,
 • wystawy: polska nauka rolnicza, maszyny i narzędzia rolnicze, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii i mikroinstalacje, zabytkowe maszyny rolnicze, drobny inwentarz,
 • prezentacja instytucji rządowych i agencji rolniczych,
 • prezentacja sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich,
 • prezentacja lokalnych grup działania i zagród edukacyjnych,
 • festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych,
 • kiermasze: rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych,
 • występy zespołów folklorystycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.czwa.odr.net.pl    

Dożynki i Święto Miodu. Wisła (śląskie), 9 września 2018

Organizator: Wiślańskie Centrum Kultury

9 września w Wiśle odbędą się tradycyjne Dożynki i Święto Miodu. W Programie:

 • korowód dożynkowy ulicami miasta,
 • uroczystości dożynkowe w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny,
 • występy artystyczne,
 • koncerty,
 • zabawa taneczna,
 • wystawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wisla.pl

Zbóje i Zbójnictwo. Chorzów (śląskie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”

Celem imprezy jest przybliżenie historii zbójników z terenu Górnego Śląska m.in.: Pistulki i Eliasza. W Programie: inscenizacja napadu zbójnickiego; wystawa strojów, rysunków i grafik nawiązująca do tradycji zbójeckich; zabawy i gry zbójnickie dla zwiedzających.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/imprezy-plenerowe

Dzień Kartofla - Jesień na wsi. Chorzów (śląskie), 23 września 2018

Organizator: Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”

Dzień Kartofla to prezentacja jesiennych prac polowych  i gospodarskich, m.in.: wykopków, deptania i kiszenia kapusty. W Programie Jesieni na Wsi m.in. wystawy m.in.: gołębi, drobiu, królików; pokaz zaganiania owiec i gęsi przez psy pasterskie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/imprezy-plenerowe

 

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Europejskie Święto Jabłka. Obrazów (świętokrzyskie), 8-9 września 2018

Organizator: Gmina Obrazów

Europejskie Święto Jabłka to wydarzenie od lat wieńczące pracę tutejszej społeczności. Promuje jednocześnie region o najbardziej sadowniczym charakterze i wielowiekowej historii ogrodnictwa na terenie całego województwa. Są to jedyne takie dożynki obejmujące tradycyjną część obrzędową, a także ekspozycję płodów sadowniczo-warzywniczych. Po obejrzeniu ekspozycji można też spróbować owoców, jak i potraw regionalnych. Pierwszy dzień Jabłkobrania ma przede wszystkim charakter sportowy. W tym dniu odbywa się Bieg o Kryształowe Jabłko Wójta Gminy Obrazów, są także specjalne zawody nordic walking oraz biegi dla dzieci i dla pań w szpilkach. Wieczorem organizowany jest koncert gwiazdy. Niedziela rozpoczyna się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Obrazowie. Po niej następuje część obrzędowa, z barwnym korowodem dożynkowym i prezentacją szkół. Główną atrakcją tego dnia są Mistrzostwa Polski w Piciu Soku Jabłkowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://greenvelo.pl/detal/1509-greenvelo-europejskie-swieto-jablka-w-obrazowie

Święto Chleba. Tokarnia (świętokrzyskie), 9 września 2018

Organizator: Muzeum Wsi Kieleckiej

Święto Chleba w Tokarni to coroczny, wielki festiwal chleba w skansenie, któremu towarzyszą pokazy obrzędowe. Poprzez liczne pokazy zostanie zaprezentowany proces powstawania chleba od przemiału zboża po jego wypiek. Specjalnie na tę okazję, raz do roku uruchamiany jest zabytkowy Wiatrak z Dębna. W Programie: wypiek chleba i podpłomyków, widowiskowy pokaz związany z obrzędem dożynkowym, wyroby piekarskie i cukiernicze z całego województwa. Tradycyjnie odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego oraz pokazy ginących zawodów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwk.com.pl/

Kiermasz Sztuki Ludowej. Rodzinna niedziela w skansenie. Tokarnia (świętokrzyskie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum Wsi Kieleckiej

Rodzinne niedziele w skansenie to cykl imprez organizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni, podczas których zostanie przybliżona historia, kultura oraz przyroda regionu świętokrzyskiego. Podczas Kiermaszu Sztuki Ludowej zaprezentują się okoliczni znakomici artyści z własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz zabawkami ludowym. Podczas pokazów i warsztatów będzie można nauczyć się wykonywania ozdób bibułowych i haftu, podpatrzeć jak powstają serwety szydełkowe oraz wycinanki ludowe. Odbędą się także pokazy wykonywania rzeźb w drewnie oraz prezentacje rzeźby ceramicznej. Najmłodszych będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwk.com.pl/

8. Jarmark Koński i 9. Festiwal Pierogów. Chmielnik (świętokrzyskie), 16 września 2018

Organizator: Stowarzyszenie Koń to Tradycja

W niedzielę 16 września na targowisku miejskim w Chmielniku odbędzie się 8. edycja Jarmarku Końskiego. Impreza nawiązuje do chmielnickich targów końskich, podczas których zaprezentuje się kilkadziesiąt koni różnych ras z całego województwa. Można będzie zobaczyć pokazy jazdy konnej, stoiska z wyrobami rymarskimi, występy zespołów ludowych, inscenizacje teatralne oraz ozdobne kramiki z pierogami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.chck.chmielnik.com

Smaki Jesieni. Tokarnia (świętokrzyskie), 23 września 2018

Organizator: Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na wielki kiermasz świętokrzyskich warzyw, owoców i miodów, które zaprezentują regionalni wytwórcy i producenci. W ogniskach będą się piekły ziemniaki. Na scenie zaprezentują się świętokrzyskie kapele ludowe. Odbędą się pokazy kulinarne w wykonaniu profesjonalnego szefa kuchni. Z okazji jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego zostanie zasadzonych 20 drzew, które wzbogacą skansenowski sad. Dla wystawców, którzy najpiękniej udekorują swoje stoiska w klimacie jesieni zostaną wręczone specjalne nagrody. Tradycyjnie, na imprezie pojawią się twórcy ludowi rękodziełem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://mwk.com.pl/

 

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dożynki Gminne we Fromborku. Frombork (warmińsko-mazurskie), 15 września 2018

Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

Dożynki Gminne we Fromborku, inaczej Święto plonów to prezentacja dorobku rolników. W Programie: msza św. polowa, występy grup folklorystycznych i biesiadnych, konkursy, zabawa i piknik.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mazurytravel.com.pl/ ; www.mgok-frombork.pl

Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Olsztyn (warmińsko-mazurskie), 15-16 września 2018

Organizator: Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

W dwudniowym programie imprezy przewidziane są następujące atrakcje:

 • degustacja serów, twarogów oraz wyrobów regionalnych,
 • serowy i twarogowy król - dwudniowy konkurs konsumentów,
 • ser na okrągło - pokaz kulinarny, z wykorzystaniem produktów dostarczonych przez wystawców,
 • ser w kuchni i gastronomii - pokaz i degustacja potraw przygotowanych na bazie serów pleśniowych,
 • laboratorium sera i twarogu - odkrywanie tajników serowarstwa, pokazy, technologiczno-laboratoryjne i filmowe, wystawa fotograficzna, spotkanie z autorytetami serowarstwa.
 • uliczka seromaniaków - animacje dla dzieci w formie „mleczarskich” zabaw, konkursów oraz gier,
 • poranna klasyka: ser, masło i chleb - degustacja zorganizowana przez studentów - członków Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa WNoŻ UWM w Olsztynie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.uwm.edu.pl

Warmińsko - Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. Olsztynek (warmińsko-mazurskie), 16 września 2018

Organizator: Gmina Olsztynek

Już po raz ósmy rolnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego przybędą do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony. Długi barwny dożynkowy korowód składający się z kilkudziesięciu wieńców z terenu województwa, przemaszeruje przez aleję muzeum do amfiteatru. Po uroczystej Mszy św. zostanie zaprezentowany obrzęd dożynkowy. W programie także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz konkurs na najlepsze stoisko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.olsztynek.pl

48. Doroczne Spotkanie Twórców, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół. Węgorzewo (warmińsko-mazurskie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Adresatami imprezy są twórcy ludowi, muzykanci,  śpiewacy  z obszaru województwa warmińsko–mazurskiego (głównie seniorzy) oraz zaproszeni goście.  Celem spotkania jest przede wszystkim integracja środowiska zespołów i rękodzielników z województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to również znakomita  okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami tym bardziej, że z każdym rokiem jest ich coraz mniej oraz wspólnej biesiady. Towarzyszące spotkaniu wystawy prac twórców pozwalają odkryć nowe, ukryte talenty i zweryfikować swój poziom artystyczny. Imprezie towarzyszą występy zaproszonych zespołów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum-wegorzewo.pl

13. Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej. Węgorzewo (warmińsko-mazurskie), 22 września 2018

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej jedna z największych tego typu imprez w północno-wschodniej Polsce. Idea i cel festiwalu, czyli promocja łowiectwa pozostają niezmienne i stanowią trzon organizacyjny tej imprezy. W programie Festiwalu tradycyjnie: zawody strzeleckie, koncerty zespołów muzyki myśliwskiej, konkursy kulinarne (na najlepszą potrawę z dziczyzny, nalewkę), kiermasz, pokazy psów ras myśliwskich, zmagania kół łowieckich w budowaniu zwyżek myśliwskich, wystawy, gry i zabawy dla dzieci.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum-wegorzewo.pl

 

WIELKOPOLSKIE

Wielkopolska Wieś Zaprasza. Gołaszyn (wielkopolskie), 8 września 2018

Organizator: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Wielkopolska Izba Rolnicza

Jak co roku bogata w atrakcje będzie tegoroczna impreza zorganizowana w Centrum Wystawowo - Edukacyjnym w Gołaszynie pod hasłem „Wielkopolska Wieś Zaprasza”. W Programie m.in. atrakcje kulinarne, degustacje, występy zespołów, konkurs kulinarny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wodr.poznan.pl

Pożegnanie Lata. Dziekanowice (wielkopolskie), 9 września 2018

Organizator: Wielkopolski Park Etnograficzny

Pożegnanie lata to niezwykła inscenizacja rzemiosł, rękodzieła i zajęć gospodarskich odbywająca się w muzealnych obejściach i wnętrzach - warsztatach i domach. W tej scenerii odbywać się będą pokazy dawnych prac gospodarskich, rękodzielniczych i rzemieślniczych. Zgodnie z nadchodzącą jesienią, prezentowane prace związane będą z obróbką plonów i zabezpieczeniem zapasów koniecznych do przetrwania zimy i następnego roku. Będzie można uczestniczyć w pracach polowych. Ponadto obserwować gospodynie przy codziennych oraz sezonowych zajęciach. Towarzyszyć temu będzie jarmark, na którym będzie można zakupić wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze czerpiące z tradycji regionu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.lednicamuzeum.pl

20. Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe. Gołuchów koło Kalisza (wielkopolskie), 14-15 września 2018

Organizator: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa - Oddział w Kaliszu

Dni Ogrodnika to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, skierowana  do szeroko rozumianej branży ogrodniczej - dla producentów warzyw uprawianych w gruncie i pod osłonami, sadowników, producentów roślin jagodowych,  kwiatów i roślin ozdobnych, a także dla doradców, handlowców itp. Zaprezentuje się kilkaset firm, instytucji  państwowych, wydawnictw fachowych, instytutów naukowych itp. Wśród firm zagranicznych zagoszczą przedstawiciele m.in. z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Ukrainy, Węgier. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszą ofertą środków produkcji  i technologii dla ogrodnictwa w tym z wieloma rozwiązaniami nowatorskimi. Podczas 20 Dni Ogrodnika odbędzie się wiele imprez towarzyszących.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.dni-ogrodnika.pl/

Jesień w Domu i Zagrodzie. Retro Show. Szreniawa (wielkopolskie), 16 września 2018

Organizator: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Jesień w Domu i Zagrodzie to festyn rodzinny, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. W Programie: prezentacja maszyn rolniczych, stoiska z rękodziełem, wystawy, pokazy orki i tradycyjnego wysiewu zboża, pokazy przetwórstwa owoców i warzyw, kramy jesiennych przetworów, warsztaty da najmłodszych, potrawy z tradycyjnej kuchni, występy artystyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/kalendarz_wystaw_i_imprez_na_2018_r.html

Festyn Młynarski. Jaracz (wielkopolskie), 23 września 2018

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu serdecznie zaprasza na Festyn Młynarski, który odbędzie się 23 września 2018 r. Podczas festynu zostaną zaprezentowane w dostępnej formie różne zajęcia związane z młynarstwem oraz elementy kultury wsi. W programie:

 • prezentacja pracy wiatraka,
 • opowieści młynarza ,
 • warsztaty dla dzieci i dorosłych,
 • zajęcia plastyczne dla dzieci o tematyce młynarskiej,
 • poznawanie zbóż,
 • prezentacja zabytkowych maszyn,
 • jarmark wiejski z pieczywem i rękodziełem,
 • przejażdżki konne,
 • występy zespołów muzycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl

 

ZACHODNIOPOMORSKIE

Wrzesień w Trzebiatowie. Trzebiatów (zachodniopomorskie), wrzesień 2018

Organizator: Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Na wrzesień Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaplanował trzy wydarzenia, które odbędą się na terenie Pałacu w Trzebiatowie. 1 września zaprasza na Narodowe Czytanie, we wrześniu i październiku na Europejskie Dni Dziedzictwa oraz we wrześniu (dokładna data będzie znana wkrótce) na Dożynki Gminne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: kultura.trzebiatow.pl

Ottonowe Święto Plonów - Laska 2018. Laska (zachodniopomorskie), 22 września 2018

Organizator: Ośrodek Kultury Gminy Wolin

Święto Plonów to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Ottonowe Święto Plonów tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą św. Po niej dożynkowy korowód uda się do świetlicy wiejskiej w Lasce. W Programie: występy zespołów ludowych, konkurs, stoiska z wyrobami regionalnymi, degustacje, warsztaty rzemieślnicze, jarmark.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.osrodek-kultury.pl

Święto Gryfa - Jarmark Rzemiosł Dawnych. Szczecin (zachodniopomorskie), 28 września 2018

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Szczecin wraca do tradycji Turniejów Rycerskich. Tegorocznym wydarzeniem organizatorzy powracają do tej wspaniałej tradycji szczecińskiego dworu. W Programie m.in. prelekcje naukowe, zwiedzanie zamku, inscenizacje teatralne, występy zespołów muzyki dawnej, występy kuglarzy, prezentacje średniowiecznych obrzędów, jarmark rzemiosł dawnych i współczesnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://zamek.szczecin.pl

Dożynki. Bobolice (zachodniopomorskie), 29 września 2018

Organizator: Urząd Miejski w Bobolicach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bobolicach

Urząd Miejski w Bobolicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bobolicach zapraszają na dożynki gminne w Bobolicach, które odbędą się 29 września. Podczas dożynek zostanie przeprowadzony konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów. Na konkurs należy wykonać wieniec dożynkowy, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji dawnych wieńców dożynkowych występujących w Polsce.

Celem imprezy jest m.in. prezentacja kultury, tradycji, zwyczajów i obrzędów życia na wsi; prezentacja rękodzieła, rzemiosła i dorobku artystycznego gminy Bobolice.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://bobolice.pl

Koniec Lata - Przegląd Kapel. Bobolice (zachodniopomorskie), wrzesień 2018

Organizator: Urząd Miejski w Bobolicach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bobolicach

We wrześniu Urząd Miejski w Bobolicach oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury zapraszają na imprezę pn. „Koniec lata”, podczas której odbędzie się  przegląd kapel działających na terenie gminy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://bobolice.pl

Oprac. Daniel Kamiński
Oprac. graf. Paulina Szymańska

 

 

Czytany 2857 razy