Ze zbiorów kulinarnych Biblioteki - Wielkanoc
Święta Wielkanocne to czas kiedy na naszych stołach królują jaja, baby, mazurki i pasztety.
W zbiorach biblioteki, w dziale kulinariów znajdziemy wiele przepisów tych nowych i oczywiście tych starszych. Szczególnie interesujące są te, które wykorzystywane były już w XIX-wieku.
Z myślą o naszych Czytelnikach wybraliśmy kilkanaście przepisów z dziewiętnastowiecznych książek, znajdujących się w naszych zasobach bibliotecznych.
Zachęcamy do lektury, a po więcej zapraszamy do Biblioteki. ...
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika "Rolniczy Magazyn Elektroniczny"
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego. W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach. Stanęły przed nami nowe wyzwania i dlatego wprowadziliśmy nowy dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym przekazujemy aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie o uprawach w kontenerze czy bardzo prężnie rozwijającej się polskiej fotowoltaice. ...
Rolniczy Magazyn Elektroniczny zaznajamia z bogactwem wiedzy zgromadzonej w bibliotece Instytutu oraz przybliża ludzi szczególnie zasłużonych dla postępu i rolnictwa, a często obecnie zapomnianych.
Wiosenne prace pielęgnacyjne w sadzie – fachowa literatura i porady w zbiorach Biblioteki.
Życie ludzi, których praca zawodowa związana jest z rolnictwem, w dużej mierze determinują pory roku. Pomimo, że zima w pełni, a pola w niektórych rejonach Polski jeszcze przykryte śniegiem, to dla sadowników i ogrodników czas odpoczynku powoli dobiega końca. Drzewa i krzewy owocowe można przycinać w dwóch terminach – zimowym (w czasie spoczynku) oraz letnim (w okresie wegetacji). Ponieważ u większości gatunków pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie lutego i marca to najwyższy czas, aby przygotować sprzęt i zaplanować prace. (...)
Zmiany w dostępie do księgozbioru dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.
Informujemy, że w związku z konsolidacją zbiorów bibliotecznych, księgozbiór dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, obejmujący książki i czasopisma wydane w latach 1945 – 2019, jest niedostępny do odwołania.
Publikacje wydane do 1945 roku, czyli starodruki, narodowy zasób biblioteczny (NZB) oraz archiwalny zasób biblioteczny (AZB) są dostępne wyłącznie na miejscu, w Bibliotece Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Biblioteką NIKiDW w Puławach pod nr tel. 81 887-72-90 lub 517 125 342
Przepraszamy za utrudnienia.
Inauguracja Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego
6 lutego 2021 roku w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbędzie się uroczysta inauguracja Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest partnerem merytorycznym tej Instytucji.
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCZ9pc7hTch5z3O239YxD6XQ/live
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest parterem merytorycznym Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.
158. Rocznica Powstania Styczniowego
158 lat temu, 22 stycznia wybuchło Powstanie Styczniowe. W sposób szczególny styczeń 1863 roku wpisał się w historię Puław i puławskiego ośrodka nauk rolniczych, a tym samym biblioteki rolniczej, utworzonej rok wcześniej przy Instytucie Politechnicznym i Rolniczo - Leśnym w Nowej Aleksandrii (Puławach). Wybuch powstania oraz przyłączenie się studentów puławskich do partii powstańczej Leona Frankowskiego zakończyło działalność dydaktyczną, bardzo młodej, puławskiej uczelni. Praca Politechniki została zawieszona. Warto jednak przy tej okazji dodać, że w placówce nieprzerwanie funkcjonowała biblioteka, co zapobiegło rozproszeniu zbiorów i pozwoliło na wznowienie działalności w 1869 roku, kiedy to ukazem cara powołano Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. ...