Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
środa, 14 luty 2018 14:25

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego przedwojennej tablicy memoratywnej odnalezionej w CBR

W 2013 r. w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie został odkryty w posadzce fragment białej tablicy marmurowej. Jej gładki rewers służył dotąd jako element dekoracyjny. Podczas jej wydobywania dostrzeżono, że awers tablicy zawiera napisy upamiętniające poległych w latach 1919-1921 uczniów jednej z warszawskich szkół. Po dłuższej kwerendzie, prowadzonej przez Pracownię Badań Historycznych CBR, udało się ustalić, że dotyczy ona Średniej Szkoły Leśnej, która działała w latach 1916-1923. Następnie natrafiono na relację prasową z 1921 r., opisującą uroczyste odsłonięcie tej tablicy, w nieistniejącej już kamienicy przy Placu Trzech Krzyży 8.

W 2018 r. tablica została przekazana Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. Placówka ta działa w ramach Ośrodka Kultury Leśnej, będącego własnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu na temat historii marmurowej tablicy, który ukazał się w najnowszym numerze miesięcznika „Głos Lasu”.

 

Film poświęcony przedwojennej tablicy odnalezionej w Centralnej Bibliotece Rolniczej

Czytany 3292 razy

Dodatkowe informacje