Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 13 listopad 2017 15:35

Zapraszamy na wernisaż wystawy Z jednej gliny. Ceramika - kontynuacja

Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach zaprasza na wernisaż wystawy
"Z jednej gliny. Ceramika - kontynuacja”.
17.11.2017 (piątek) godz. 17:00
Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach, ul. Czartoryskich 8

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Marii Kapturkiewicz – Szewczyk oraz jej uczniów, Wojciecha Kosteckiego i Wojciecha Kapicy.

Wystawę będzie można oglądać do 07 grudnia 2017 roku w godzinach pracy Biblioteki.
Wstęp wolny

Maria Kapturkiewicz – Szewczyk urodziła się w 1931 w Tymbarku. Ukończyła Liceum Technik Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 1955 roku została skierowana do pracy w Puławach. Z tym miastem związała całe swoje późniejsze życie. Kamieniarka, rzeźbiarka, malarka, ceramiczka. Autorka tablic o charakterze historycznym, pomników i obrazów symbolicznych i religijnych (min. M. B. Nieustającej Pomocy – ołtarz główny kościoła p.w. M.B. Różańcowej).
Współzałożycielka niezależnego Salonu Puławskiego – Zachta Działaczka opozycji solidarnościowej. Inicjatorka powstania Puławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Organizatorka tzw. grup podwórkowych, skupiających i angażujących młodzież do pracy samokształceniowej, twórczej, społecznej. Współorganizatorka imprez kulturalnych oraz spotkań z artystami. Wielu Puławiaków o poglądach niezależnych i opozycyjnych pamięta prowadzone przez panią Marię i jej małżonka spotkania zwane Środowiskowym Kiszeniem Kapusty. Wspólnie z Wacławem Hennelem i Wiesławem Rymkiewiczem drukowała ulotki i pisma podziemne, broszury, pocztówki świąteczne o tematyce niepodległościowej.
Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie 17 marca 2013 roku.

Wojciech Kapica, na zajęcia prowadzone przez panią Marię trafił w połowie lat 70-tych. Ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego w Janowie Lubelskim. W szkole rozpoczął profesjonalną naukę rzeźby w drewnie. Wykonał cykl herbów miast Polski. Uprawia fotografię, malarstwo akwarelowe, rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie, ceramikę. Od czterech lat realizuje Ceramiczny Atlas Ptaków.

Wojciech Kostecki pod skrzydła pani Marii trafił na początku lat 90–tych. Ceramiką zajmuje się od 4 lat. Uprawia malarstwo olejne, temperowe. Tworzy biżuterię w technice fold formingu. Dłutami kamieniarskimi odziedziczonymi po swojej mentorce realizował prace kamieniarskie na cmentarzach polskich na Wołyniu. Ostatni opiekun Zachty.

Czytany 1891 razy

Dodatkowe informacje