Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 11 sierpień 2017 19:48

Zapraszamy do udziału w obchodach 97 Rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

 

Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach
zaprasza do udziału w obchodach
97 Rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Program uroczystości.

 

 

Przy tej okazji przypominamy również iż 13 sierpnia 1920 roku Marszałek J. Piłsudski wraz ze swoim sztabem przybył do Puław. Kwatera główna została zlokalizowana w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego, który miał swoją siedzibę w pałacu. W Sali Kolumnowej, będącej wówczas i teraz czytelnią Biblioteki, odbywały się narady sztabowe. Tu właśnie opracowywano plany ofensywy. W tym czasie Wódz Naczelny objeżdżał również kolejne dywizje i dokonywał niezmordowanie przeglądu poszczególnych pułków. Dnia 15 sierpnia 1920 roku pomimo nawału obowiązków służbowych Marszałek znalazł czas aby zostać ojcem chrzestnym Józefa Minkiewicza, syna Stanisława i Stefanii Minkiewiczów. Po tej uroczystości, w godzinach wieczornych przeniósł się do Dęblina, aby być bliżej oddziałów koncentrujących się do ataku znad Wieprza.

Goście odwiedzający bibliotekę w dniu 15 sierpnia 2017 roku będą mieli możliwość oglądania w godzinach od 10.00 do 18.00 Sali Kolumnowej oraz stojącego tam do dnia dzisiejszego sześciokątnego stołu przy którym naradzali się sztabowcy.

Ponadto w czytelni oraz na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich prezentowana będzie wystawa „Józef Piłsudski. W 150 rocznicę urodzin” przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Czytany 1930 razy

Dodatkowe informacje