Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
wtorek, 13 czerwiec 2017 18:51

"Polska Smakuje” - Piknik Poznaj Dobrą Żywność"

Centralna Biblioteka Rolnicza wzięła udział w sobotę - 10 czerwca w kolejnej edycji Pikniku Poznaj Dobrą Żywność na terenie Torów Wyścigów Konnych na Służewcu. Piknik pod hasłem „Polska Smakuje” zorganizowany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otwierając piknik Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział: „Spotykamy się na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność w nowym, pięknym i przestronnym miejscu. Dziś jesteśmy tu z ofertą najlepszej naszej żywności, a przecież ważne jest to, co jemy. Dlatego warto tu przyjść. Swoje produkty prezentują tu dziś producenci wyśmienitej, polskiej żywności, najwyższej jakości. Zachęcam do jej próbowania, smakowania, a także kupowania”.

Ponad 120 firm przywiozło na Służewiec swoje produkty z oznaczeniami geograficznymi, produkty regionalne i żywność najwyższej jakości. Byli to producenci, których wyroby otrzymały znaki „PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność”. Swoje stoiska miały też instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w obszarze rolnictwa, przetwórstwa, turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się potrawy z wieprzowiny, wołowiny kulinarnej i drobiu, a także z owoców, warzyw i nabiału przygotowywane na miejscu przez doskonałych kucharzy. Można było także spróbować wiejskiego chleba samego lub ze smalcem, wędlin przygotowywanych tradycyjnymi metodami, serów, miodów czy świeżo wyciskanych soków.

Organizatorzy pikniku nie zapomnieli o najmłodszych. W specjalnie przygotowanej strefie, dzieci oblegały dmuchane zjeżdżalnie i baseny z piłeczkami. Milusińscy chętnie brali udział także w konkursach i zabawach, za udział w których można było dostać piękne lalki w stroju łowickim czy podusie - przytulanki. Uczestniczyły również chętnie w nauce przyśpiewek i tańców ludowych. Dzieci wraz z rodzicami oblegały tłumnie także wystawę zwierząt hodowlanych, gdzie można było zobaczyć koniki,, krowę z cielakiem, kozy, owce, czy też stado drobiu, które jeszcze do niedawna było nieodłączną częścią wiejskiego podwórka.

Na brak zainteresowania nie narzekały także gospodarstwa agroturystyczne, które proponowały atrakcyjną ofertę wypoczynku na wsi.

Goście przybyli na Piknik mieli także wyjątkowa okazję obserwowania za darmo gonitw, które odbywały się tego dnia na torze. Największą atrakcją była gonitwa 3-letnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej, rozgrywana na dystansie 1400 metrów, o Nagrodę Haracza, którą wygrał wałach Szanet. Patronat Honorowy nad gonitwą objął Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stoisko przygotowane przez Centralną Bibliotekę Rolniczą cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Dla gości przygotowaliśmy unikatowe wydawnictwa Biblioteki, informacje o instytucji i imprezach, które odbędą się w najbliższym czasie. Prawdziwym przebojem okazało się ziołowe laboratorium, w którym każdy mógł przygotować własną mieszankę z 24 ziół lub skorzystać z gotowych przepisów przygotowanych przez pracowników Biblioteki. Po zrobieniu mieszanek, można było zabrać je do domu, wraz z przepisami. Niezwykle cierpliwi, przy mieszaniu ziół dla mamy czy taty, okazywali się najmłodsi, którzy spędzali w naszym namiocie nawet po pół godziny.

Czytany 2461 razy

Dodatkowe informacje