Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 09 czerwiec 2017 22:17

90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi

Centralna Biblioteka Rolnicza uczestniczyła w niedzielę 4 czerwcaw niezwykle ważnej uroczystości dla mieszkańców gminy Narew w pow. hajnowskim. Ochotnicza Straż Pożarna w Narwi obchodziła bowiem jubileusz 90-lecia powstania i nadania Sztandaru. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przez Księdza Biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa, Biskupa Drohiczyńskiego nastąpił przemarsz okolicznych oddziałów OSP na miejsce pikniku, któremu towarzyszyła orkiestra dęta OSP w Hajnówce. Na placu należącym do przedsiębiorstwa PRONAR dokonano poświęcenia sztandaru jednostki ufundowanego przez społeczeństwo. Wśród gości, którzy wbijali pamiątkowe gwoździe w drzewce sztandaru nie zabrakło Centralnej Biblioteki Rolniczej, którą reprezentował Dyrektor, Zbigniew Filipkowski.

W dalszej części przedstawiona została historia jednostki OSP Narew. Następnie, jednostka z Narwi otrzymała swój sztandar, który poświęcono i udekorowano brązową odznaką honorową "Podlaski Krzyż Floriański", zaś dwaj zasłużeni narewscy druhowie: Kazimierz Kosakowski i Jan Ostaszewski otrzymali Złote Znaki organizacji. Są to najwyższe odznaczenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Prezesem 44 osobowej jednostki OSP w Narwi jest Dziekan Hajnowski Ks. Prałat Zbigniew Niemyjski, któremu Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego nadało Srebrną Odznakę Honorową „Podlaski Krzyż Floriański”.

W czasie uroczystości wręczono także podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Miło nam napisać, że Centralna Biblioteka Rolnicza otrzymała, na ręce Dyrektora Biblioteki, Zbigniewa Filipkowskiego, podziękowania za współpracę oraz pomoc związaną z organizacją uroczystości 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi i nadania Sztandaru. W podziękowaniach znalazły się m.in. słowa: „Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę życzmy wielu efektów we wszystkich poczynaniach, a także radości płynącej z pomocy innym”.

Centralna Biblioteka Rolnicza przygotowała swoje stoisko z wydawnictwami Biblioteki, które cieszyło się dużym zainteresowaniem gości. W stoisku prezentowane były także materiały promujące polskie rolnictwo i gospodarkę żywnościową dostarczone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Biblioteka przygotowała także konkursy dla młodszych i starszych dzieci, dotyczące świata przyrody i ekologii. Przedszkolaki i uczniowie narewskich szkół wykazali się dużą wiedzą z tej tematyki i w pełni zasłużyły na nagrody książkowe, przygotowane na tę okazję przez CBR. Obok namiotu Biblioteka przygotowała także atrakcje dla najmłodszych. Animatorzy z Bajkolandu zamieniali dziecięce buźki w bajkowych bohaterów i puszczali bańki mydlane ogromnych rozmiarów.

Uroczystości zakończyły się festynem ludowym w trakcie którego można było zobaczyć m.in. pokazy lotnicze przedsiębiorstwa PRONAR z Narwi, założonego i kierowanego przez Sergiusza Martyniuka. PRONAR jest liderem m.in. w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej. Na scenie można było zaś podziwiać występy zespołów ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także plenerowa wystawa fotograficzna z okazji 90-lecia OSP w Narwi. Jubileusz zgromadził tłumy nie tylko mieszkańców gminy, ale także wielu gości z całego województwa podlaskiego.

 

Czytany 2573 razy

Dodatkowe informacje