Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 07 kwiecień 2017 16:03

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej "Rok obrzędowy na Podlasiu - obrzędowość wiosenna"

Wernisaż wystawy fotograficznej "Rok obrzędowy na Podlasiu - obrzędowość wiosenna", autorstwa Pana Artura Gawła odbędzie się 12 kwietnia (środa) o godz. 14.30 w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia obrzędów i zwyczajów towarzyszących świętom cyklu dorocznego. Fotografie, wykonane w ciągu ostatnich kilkunastu lat w miejscowościach zamieszkanych zarówno przez ludność wyznania katolickiego jak i prawosławnego, dokumentują zanikające zwyczaje i obrzędy ludowe stanowiące istotny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

Wieś podlaska wyróżnia się niezwykłym bogactwem obrzędów i zwyczajów, co wynika ze zróżnicowania etniczno-narodowościowego oraz religijnego jej mieszkańców. Zwyczaje i obrzędy ulegają nieustannym przemianom, wiele z nich zanikło w ciągu ostatnich lat, dlatego ważne jest ich dokumentowanie, także w formie fotograficznej.

Dr Artur Gaweł jest etnografem i muzealnikiem, badaczem i dokumentalistą kultury ludowej Podlasia, autorem wielu monografii i artykułów naukowych poświęconych m.in. drewnianej architekturze i jej zdobnictwu, dorocznym i agrarnym zwyczajom ludowym oraz folklorowi. Od 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Zdjęcia prezentowane na wystawie znalazły się również w publikacji Artura Gawła "Rok obrzędowy na Podlasiu".

Wystawa będzie czynna od 13 kwietnia do 4 maja 2017 r.
poniedziałek - piątek w godz. 9-19 oraz w sobotę w godz. 9-13

WSTĘP WOLNY!

Czytany 4823 razy

Dodatkowe informacje