Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 06 luty 2017 14:22

Relacja - Spektakl w "Imię Ojca... i Cara"

W sobotę, 4 lutego 2016 r., w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej został wystawiony dramat historyczny upamiętniający Powstanie Styczniowe - „W imię Ojca i Cara”, w wykonaniu ostrowskiej grupy teatralnej „Rzeczpospolita Apostolska”. Zebranych przywitał, a także przybliżył tło historyczne i atmosferę pierwszych dni Powstania, Zastępca Dyrektora CBR, historyk Andrzej Bieńkowski.
Reżyserem i autorem scenariusza widowiska jest Sławomir Konarzewski, od ponad dwudziestu lat związany z ruchem Uniwersytetów Ludowych, pracujący w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Biblioteka, w ramach współpracy ze szkołami rolniczymi, była organizatorem sobotniego widowiska.
Sztuka ”W imię Ojca i …Cara” powstała na podstawie spisanych w formie pamiętników – wspomnień dwóch świadków historii i bezpośrednich uczestników powstania: carskiego generała Michaiła Murawiewa, zwanego przez Polaków „Wieszatielem”, kata Polski i Litwy oraz jego przeciwnika, żołnierza - powstańca, Wiktora Wiśniewskiego. Reprezentują oni dwa wrogo nastawione do siebie obozy, dwa nienawidzące się światy: imperialną, carską Rosję i, ujarzmioną w pętlach niewoli, Rzeczpospolitą. W postacie historyczne wcielili się aktorzy: Jacek Stachacz grał powstańca, a Piotr Trentowski - generała Murawiewa. Spektakl zachwycił zebranych autentycznością słowa, skromną, ale stylową scenografią i kostiumami z epoki. Szczególnie wzruszeni byli starsi widzowie, dla których bardzo ważna jest pamięć o narodowowyzwoleńczym zrywie z 1863 roku.
Po spektaklu można było porozmawiać z artystami, a także kupić wydawnictwo CBR, reprint wydania z 1913 r. „Albumu pamiątek 1863”. Jest to unikatowa publikacja o Powstaniu Styczniowym, będąca w zbiorach Biblioteki.

Zainteresowanych tematyką historyczną zapraszamy na kolejne przedstawienia oraz do wypożyczalni CBR w celu zakupu naszych wydawnictw.

Czytany 2946 razy

Dodatkowe informacje