Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 09 styczeń 2017 10:52

Wystawa "Pośród nas"

Ekspozycja jest efektem warsztatów fotograficzno-rozwojowych, prowadzonych od września do grudnia 2016 r., dla małej grupy podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej, osób ubogich i bezdomnych. To próba rozmowy osób bezdomnych z mieszkańcami Warszawy, dialogu opartego na szacunku.

Twórczynią wystawy jest Edyta Foryś, artysta plastyk, fotograf, pracownik  Fundacji Kapucyńskiej - „Spotykam się często z opinią, że bezdomni są sami sobie winni. Funkcjonuje stereotyp, że bezdomny to śmierdzący kloszard, od którego każdy się odsuwa i odwraca z obrzydzeniem wzrok. I czasami faktycznie tak jest, ale nie zawsze. Z doświadczenia wiem, że znaczna część osób bez domu to ludzie czyści, schludnie wyglądający, walczący codziennie o swoją godność i przetrwanie, pomimo braku bezpiecznego miejsca i bliskich osób. Bo bezdomność to nie tylko brak domu, to przede wszystkim brak relacji z bliskimi, to ogromna samotność. Wielu bezdomnych mijanych na ulicy niczym się od nas nie różni, bo mają coraz szerszy dostęp do darmowej odzieży, łaźni, jadłodajni. Ale nadal brakuje im spotkania z drugim człowiekiem, emocjonalnego, duchowego wsparcia, szacunku i życzliwości, zauważenia, zwykłej rozmowy. To wszystko - mam nadzieję - znajdziecie Państwo w prezentowanych na wystawie pracach autorstwa uczestników warsztatów i mojego. Wszystkie teksty użyte w pracach są wypowiedziami osób bezdomnych. Pokazują ich świat wartości, sposób myślenia, potrzeby i marzenia. Fundacja Kapucyńska poprzez szereg inicjatyw stara się pomagać bezdomnym w różnych sferach ich życia i inspirować do zmiany. Jej motto przewodnie to "pomagamy mądrze pomagać". Dziękuję Fundacji za zaufanie i możliwość włączenia się w jej działania. Współpraca z Fundacją dała mi przestrzeń do poznawania osób ubogich i bezdomnych i stała się inspiracją do przygotowania i poprowadzenia warsztatów, czego efektem jest prezentowana Państwu wystawa”.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego działa przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie od 2010 r. Misją Fundacji jest kontynuowanie dzieła rozpoczętego przez Błogosławionego, troska o drugiego człowieka, a szczególnie o ludzi wykluczonych społecznie. Osobami, które korzystają ze wsparcia Fundacji są głównie osoby bezdomne i ubogie. Pomagamy codziennie 250-300 potrzebującym.

Zapraszamy do oglądania wystawy przed budynkiem Biblioteki

 

Czytany 4655 razy

Dodatkowe informacje