Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
wtorek, 26 lipiec 2016 20:17

Relacja - Światowe Dni Młodzieży w CBR

W dniach 22-24 lipca Centralna Biblioteka Rolnicza gościła w swoich progach młodzież z całego świata, która przybyła do Warszawy w ramach Dni w Diecezjach ŚDM. Wśród pielgrzymów znaleźli się młodzi ludzie z Albanii, Brazylii, Filipin, Hiszpanii, Puerto Rico, USA, a nawet tak egzotycznych wysp jak polinezyjska Wallis i Futuna.

Centralna Biblioteka Rolnicza we współpracy z Praską Giełdą Spożywczą, Agencją Rynku Rolnego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego przygotowały dla pielgrzymów ŚDM wiele atrakcji. W arkadach CBR odbył się kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych – Polskie Smaki i serwowane było „Polskie Śniadanie”. Wszystko to przyciągało do Biblioteki tłumy pielgrzymów.

Producenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Polskie Smaki”, serwowali wyśmienite produkty regionalne. Na śniadanie Zakład Masarski „Bekon” z Szydłowca przygotował zestawy śniadaniowe, składające się m.in. z pysznego twarożku ze szczypiorkiem, pasty makrelowej i dorodnych polskich warzyw. W sobotę i niedzielę tłumy oblegały stoisko Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, na którym serwowano steki i hamburgery z najlepszego gatunku polskiej wołowiny. Firma „Roleski” przekazała sosy i keczupy jako dodatek do wołowiny. Bułki do hamburgerów, specjalnie na tę okazję, upiekła firma Putka”. Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska z Warszawy przygotowała natomiast chleb razowy według tradycyjnej receptury, który można było zjeść ze smalcem firmy „AGI” Sebastian Koncewicz z Krzekotowic.

Na deser serwowano batoniki w różnej gamie smaków z owoców liofilizowanych od firmy „Celiko” oraz słodkie bułeczki ze Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Gospodarstwo Ogrodnicze Waldemara Kozłowskiego z Warszawy przygotowało, w ofercie specjalnej dla koneserów, jadalne kielichy kwiatów wypełnione kremem z migdałów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie zadbała także o to, aby nie zabrakło wyśmienitych produktów nabiałowych, a więc różnego rodzaju serków, kefirów i jogurtów, a nawet chłodników. Unia Owocowa - Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw zaoferowała soki i jabłka.

Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Sokólski” z Sokółki na Podlasiu przywiozło do stolicy wyśmienite miody pochodzące z terenu Zielonych Płuc Polski.

Na kiermaszu można było także spróbowac i kupić wyroby takich firm jak: Piórkowscy Ubojnia Drobiu z Dmosina, „Wir” Sp. j. Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Jędrzejowa, Gospodarstwo Rodzinne Gremza z Korycina, oraz „Smaki i Aromaty” z Kobyłki.

Przez trzy dni zespół „Skowronki” z Brańska, na Skwerze Hoovera, prezentował polskie tańce narodowe i ludowe. Można było nauczyć się i zatańczyć poloneza, polkę podlaską i mazura. Młodzież bardzo chętnie brała udział w warsztatach, mimo panującego upału skwer   z ledwością mieścił wszystkich chętnych. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny taniec, w międzynarodowym gronie, do melodii hymnu Światowych Dni Młodzieży pt. „Błogosławieni miłosierni”.

Wystawa planszowa „Stroje dawnej Rzeczpospolitej” prezentowana przed budynkiem Biblioteki wzbudzała niemniejsze zainteresowanie. Rysunki z połowy XIX wieku zachwycały zwiedzających kolorami i dbałością o szczegóły.

Wszystkie wydarzenia objął Honorowym Patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 

 

 

Czytany 11808 razy

Dodatkowe informacje