Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 10 czerwiec 2016 13:22

Relacja z wystawy „110 i więcej książek o Puławach”

W dniach 04-05 czerwca 2016 roku mieszkańcy Puław i turyści mieli okazję do zwiedzania wnętrz puławskiego oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej, oglądania wystawy „110 i więcej książek o Puławach” oraz udziału w pokazie ręcznego oprawiania książek.

Z uwagi na zainteresowanie ze strony zwiedzających wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2016 roku.  

Na wystawie zaprezentowane zostały XIX-wieczne i współczesne książki dotyczące rodu Czartoryskich i historii Puław oraz fotografie i grafiki na których uwieczniono zabytki puławskie. Liczne publikacje zgromadzone w bibliotece są doskonałym źródłem wiedzy o historii naszego miasta.

Biblioteka rolnicza to najstarsza książnica puławska. Powstała w 1862 roku jako jeden z działów powołanego wówczas w Puławach Instytutu Rolniczego. W roku 1955 została włączona organizacyjnie do utworzonej wówczas w Warszawie Centralnej Biblioteki Rolniczej. Od momentu powstania, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego gromadzi obok szeroko pojętej literatury rolniczej publikacje dotyczące rodu Czartoryskich i   historii miasta i regionu. Ten bogaty zbiór obejmuje literaturę zarówno XIX-wieczną jak też współczesną. Można tu znaleźć takie publikacje jak: wydane w 1807 roku „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej, czterotomową monografię Ludwika Dębickiego „ Puławy (1762-1830)” wydaną w roku 1887 oraz przepiękne grafiki oddające klimat Puław z końca XIX-wieku.

Wystawa zlokalizowana w czytelni biblioteki stwarza również okazję do obejrzenia Sali Kolumnowej i poznania bogatej historii tego miejsca.

Wszystkim zainteresowanym umożliwiamy również wizytę w naszej introligatorni. Powstała ona przy bibliotece w 1941 roku i funkcjonuje do chwili obecnej. To wspaniała okazja do zapoznania się z zanikająca już sztuką ręcznego oprawiania książek. Niewątpliwą atrakcją są XIX-wieczne maszyny introligatorskie, wykorzystywane do chwili obecnej w naszej pracowni konserwacji zbiorów.

Serdecznie zapraszamy.

Miejsce wystawy : siedziba Centralnej Biblioteki Rolniczej Oddział Puławy, ul. Czartoryskich 8 (Pałac Czartoryskich)

Czas trwania wystawy : do 30 czerwca 2016 roku, w godzinach pracy biblioteki : od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00, w czwartki od 8.00 do 18.00.

Wstęp wolny

Czytany 23944 razy

Dodatkowe informacje