Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 09 maj 2016 18:15

Relacja z udziału Centralnej Biblioteki Rolniczej w Pikniku Naukowym

20 Piknik Naukowy już za nami!

Przygrzewające od rana w sobotę słońce wyciągnęło z domów tysiące warszawiaków na Stadion Narodowy. Już w momencie otwarcia 20 Pikniku Naukowego, czyli o godz. 11.00 przed naszym stanowiskiem zebrał się niemały tłum. Trudno było się temu dziwić ponieważ namiot Centralnej Biblioteki Rolniczej wyglądał wyjątkowo atrakcyjne.

Już na wejściu witały gości Pikniku pięknie wyeksponowane produkty pszczelego ula wraz z samym ulem i specjalną ekspozycja żywych pszczół na plastrach miodu , a także towarzyszących im ”tajemniczych Guciów” czyli trutni. Niemniej wzrok przyciągały butelki z ciemnego szkła wypełnione olejami tłoczonymi na zimno  wraz z ręczną wyciskarką  na której, przez cały czas trwania Pikniku, tłoczony był olej słonecznikowy. W głębi stanowiska rozchodził  się zaś zapach świeżo zmielonych ziół, który przyprawiał o prawdziwy ” zawrót głowy”. Stół przygotowany dla dzieci z książeczkami do kolorowania i stosem kredek również zwracał uwagę.

Wszyscy, którzy przyszli na Piknik,  chcieli  dowidzieć się wszystkiego o miodzie czuli się w pełni usatysfakcjonowani po wizycie w naszym stoisku. Przy degustacji czterech gatunków miodów: rzepakowego, gryczanego, wielokwiatowego i lipowego mogli dowiedzieć się wszystkiego o ich powstawaniu i właściwościach  zdrowotnych  oraz zabrać ze sobą ulotkę  na ten temat. Dzieci szalenie interesowały pszczoły żywe pszczoły, które na ich oczach „robiły” miód w specjalnej oszklonej konstrukcji, przypominającej wnętrze ula. Można tam było zobaczyć plaster przygotowany do produkcji miodu, plaster w trakcie produkcji i plaster już prawie gotowy do wyjęcia z ula. Najlepszą zabawą było jednak szukanie królowej matki oznaczonej niebieską plamką i  karmienie trutni, które  bardzo chętnie spacerowały po dziecięcych  rączkach w poszukiwaniu miodu. Niemniejszym powodzeniem  cieszyły się warsztaty robienia świec z woskowych plastrów, które wyglądały tak smakowicie,  że niektórzy milusińscy próbowali je zjeść. Rozczarowanie  było niekiedy duże…

Przy stoliku, gdzie obywała się degustacja  olejów tłoczonych na zimno przez cały czas ustawiała się kolejka chętnych, którzy chcieli dowiedzieć się wszystkiego o  ich zdrowotnych właściwościach, a było o czym opowiadać. Próbować można było oleju słonecznikowego ( wytłaczanego na miejscu, szczególnie chętnie, przez dzieci), lnianego, rydzowego, sezamowego, konopnego, kokosowego, z krokosza czy ostropestu. Duże zainteresowanie wzbudzały oleje smakowe: szałwiowy i rozmarynowy. Nic w tym dziwnego bo są one bardzo smaczne i aromatyczne. Wszyscy zainteresowani  zabierali ze sobą , przygotowaną specjalnie na tę okazję, książeczkę o roślinach oleistych. 

„To największy hit  tego pikniku „ – tak podsumowała, jedna z mam,  działalność naszego laboratorium ziołowego. Nie mogła odciągnąć swoich pociech, które z niezwykłym zapałem tworzyły mieszanki ziół dla całej rodziny. Rzeczywiście, mało kto mógł oprzeć się zapachom unoszącym się z 24 pojemników ze świeżo zmielonymi ziołami i przyprawami. Przygotowane przez nas propozycje mieszanek ziołowych takich jak np. zioła polskie „Ojca Mateusza”,  transylwańskie „Hrabiego Drakuli” czy dalmatyńskie „Prosto z łąki” bardzo przypadły do gustu gościom Pikniku tym bardziej, że ich opisy można było zabrać do domu w formie, specjalnie przygotowanych,  barwnych ulotek.

Niemniej oblegany przez najmłodszych był stolik przy którym można było pokolorować ogórka, marchewkę ,  buraka,  jabłko, śliwkę  czy rybę albo chleb i dowiedzieć się przy okazji,  jak bardzo zdrowe jest ich jedzenie. Każde dziecko, po kolorowaniu, wychodziło z prezentem - piramidą żywieniową połączoną z planem lekcji dla samych wzorowych uczniów.

Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w Pikniku oraz wszystkim tym, którzy odwiedzili nasze stanowisko i zapraszamy za rok. Do zobaczenia !

Poniżej fotorelacja z Pikniku. Zdjęcia: Magda Milczanowska

Czytany 13615 razy

Dodatkowe informacje