Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 25 styczeń 2016 10:11

Zapraszamy na otwarcie wystawy paleontologicznej w Oddziale CBR w Puławach pt. "Było morze, był step" autorstwa Hanny Pawłowskiej

Zapraszamy na otwarcie wystawy paleontologicznej „Było morze, był step”, która nawiązuje do najstarszych dziejów regionu puławskiego i ma na celu przybliżenie unikalnej w skali świata geologii Małopolskiego Przełomu Wisły wraz z charakterystycznymi dla tego terenu skamieniałościami.

29 stycznia (piątek) 2016 r. godz. 17:00
Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8 (Pałac Czartoryskich)


Autorka wystawy, Hanna Pawłowska, emerytowana dziennikarka, od wielu lat wiedziona paleontologiczną pasją podróżuje po kraju i Europie kolekcjonując skamieniałości. Na obecnej wystawie pokazuje kolekcję fauny morskiej, utrwalonej w skałach kredowych Nasiłowa, Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Piotrawina, wzbogaconą materiałem porównawczym z innych miejsc w Europie. Eksponowane na wystawie ramienionogi, głowonogi, małże, ślimaki, jeżowce i gąbki są typowe dla rejonu Puław i reprezentują schyłkowy okres mezozoiku oraz początek kenozoiku, a więc czas cofania się z tych terenów morza i wymierania organizmów z tym morzem związanych. Druga część ekspozycji obejmuje czasy po ustąpieniu morza i pojawieniu się na terenie Europy wielkich obszarów trawiastych. Można obejrzeć część dużej kolekcji osteologicznej Hanny Pawłowskiej, obejmującej kości plejstoceńskich ssaków, w tym kości mamuta, nosorożca włochatego, koni i jeleni.

Wystawa wpisuje się w działania zmierzające do utworzenia Geoparku „Małopolski Przełom Wisły” Puławy – Zawichost. To inicjatywa lokalna, która ma przywrócić należne miejsce dziedzictwu geologicznemu tego regionu.

Czytany 4725 razy

Dodatkowe informacje