Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
poniedziałek, 21 grudzień 2015 20:14

Relacja - Wigilia Kurpiowska

18 grudnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się Wigilia Kurpiowska, która zakończyła Rok Adama Chętnika, wielkiego etnografa i piewcy kultury wsi kurpiowskiej. Początek uroczystości wprawił w radosne zdumienie przechodniów na Krakowskim Przedmieściu, albowiem dzieci i młodzież w strojach kurpiowskich podążali z gwiazdą betlejemską do budynku CBR, śpiewając radośnie kolędy.

Rok Adama Chętnika obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Centralna Biblioteka Rolnicza włączyła się aktywnie w jego obchody organizując zarówno inaugurację Roku Kolędą Kurpiowską w styczniu 2015 r. jak i zakończenie – Wigilią Kurpiowską w grudniu 2015 r. Marszałek Adam Struzik przyznał osobom najbardziej zaangażowanym w obchody Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, które wręczyli: Wiesław Raboszuk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Bożena Żelazowska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Marszałek przyznał także kilkadziesiąt dyplomów uznania za wkład w organizację Roku Adama Chętnika.

Bardzo miłym akcentem wigilii było wręczenie przez Jacka Chętnika, wnuka Adama, okolicznościowych wycinanek kurpiowskich dla Bożeny Żelazowskiej, przewodniczącej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dr Marka Cieślińskiego, dyrektora Centralnej Biblioteki Rolniczej oraz dr Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Wigilii towarzyszyła bogata część artystyczna w wykonaniu zespołów przybyłych z Kurpiów. Dzieci i młodzież przygotowały inscenizacje jasełkowe i kolędowe. Były to „Młode Kurpie” z SP im. A. Chętnika w Jednorożcu, Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni oraz zespoły śpiewacze z Nowogrodu (rodzinna wieś Adama Chętnika) i ze Zbójnej. Tym, przeważnie młodym ludziom należy się podziękowanie za kultywowanie zwyczajów swoich przodków i propagowanie kultury ludowej .

Nie zabrakło także dzielenia się opłatkiem, składania życzeń przy stole zastawionym specjałami przygotowanymi przez kurpiowskie gospodynie.

Podczas Wigilii można było podziwiać trzy wystawy przygotowane przez Centralną Bibliotekę Rolniczą na okres świąteczno – noworoczny. I tak przed budynkiem prezentowane są unikatowe zdjęcia Andrzeja Sidora – Zwyczaje i obrzędy w Polsce Czas Bożego Narodzenia. W holu biblioteki oglądać można dwie niezwykłe kolekcje. Pierwsza to miniaturowe szopki z całego świata z kolekcji Jerzego Knapika. Prywatna kolekcja szopek liczy dziś ponad 100 eksponatów z 31 krajów z pięciu kontynentów. Druga to pocztówkowy pokłon Trzech Króli – kolekcja pocztówek Mariana Sołobodowskiego. Cały zbiór liczy ok. 2000 pocztówek świątecznych, natomiast w ramach ekspozycji podziwiać można ponad 170.

Wystawy czynne będą do 30 stycznia, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 -20.00.

Wstęp na wystawy wolny.

Czytany 7894 razy

Dodatkowe informacje