Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
sobota, 29 sierpień 2015 20:01

Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach zaprasza do oglądania wystawy planszowej „Adam Loret - Dyrektor Lasów Państwowych”.

Adam Loret był absolwentem Wyższej Szkoły Leśnej we Lwowie. Po ukończeniu studiów pracował w lasach majątku Branickich w Suchej Beskidzkiej. Po odzyskaniu  niepodległości w listopadzie 1920 roku rozpoczął pracę w państwowej administracji leśnej. W 1925 r. został dyrektorem Warszawskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, a następnie pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych. Zintegrował i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych,  przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych Polski. Po wybuchu II wojny światowej ewakuował się wraz z najbliższymi współpracownikami na wschód. Niestety został wraz ze współpracownikami zatrzymany przez sowietów i osadzony w  więzieniu. Zginął w nieznanych okolicznościach około roku 1940.

Adam Loret uważany jest za architekta organizacji gospodarczej Lasów Państwowych. W znaczny sposób powiększył zasoby Lasów Państwowych przez wykup nowych obszarów leśnych  i ziemi przeznaczonej pod zalesienie.

Wystawa zlokalizowana została w podcieniach Pałacu Czartoryskich w Puławach.

 Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

Czytany 3648 razy

Dodatkowe informacje