Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
sobota, 29 sierpień 2015 20:58

Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach zaprasza na wystawę „Józef Piłsudski w Puławach. Historia i pamięć ”.

Na wystawie zaprezentowano pamiątki związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz  plansze dokumentujące  puławskie obchody „Cudu nad Wisłą”.  Eksponaty pochodzą ze zbiorów osób prywatnych i organizacji lokalnych.  Wystawa zlokalizowana została w czytelni biblioteki. To miejsce w sposób szczególny związane jest z osobą Marszałka. To tutaj w czasie swojej kilkudniowej bytności w Puławach obradował ze swoim sztabem przy istniejącym do dnia dzisiejszego ogromnym, sześciokątnym stole.

15 sierpnia 2015 r. w obecności władz miasta i zgromadzonych licznie mieszkańców Puław oficjalnego otwarcia dokonał autor wystawy, puławski historyk pan Robert Och. Zapoznał on zebranych z przebiegiem wizyty Marszałka w Puławach w sierpniu 1920 r. W bardzo interesujący sposób przedstawił również historię związaną z tajemniczym zniknięciem oryginalnej tablicy pamiątkowej  umieszczonej na murze pałacu.

    95. rocznica   „Cudu nad Wisłą”   upamiętniona została  w sposób szczególny poprzez odsłonięcie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonał je  i ofiarował bibliotece  profesor Marian Molenda z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. To wspaniały symbol obecności Marszałka w Sali Kolumnowej biblioteki.

 

   Wystawa czynna do  25 września 2015 roku w godzinach pracy Oddziału Biblioteki w Puławach 
od poniedziałku do piątku  w godz. 8-15, w czwartki 8-18.

 Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Czytany 3222 razy

Dodatkowe informacje