Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 2

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 2,  2015-01-13

   Kolejny rok wysokiej produkcji cukru na świecie

   Ocenia się, że produkcja cukru na świecie w 2014/15 r. osiągnie 181,1 mln ton, a jego spożycie – 176,7 mln ton. Nadwyżka produkcji nad spożyciem wyniesie więc 4,4 mln ton. Będzie to  piąty, kolejny rok kiedy produkcja cukru przewyższa jego zużycie. Jednocześnie, w 2014/15 r. spożycie cukru zwiększy się o 2,1%. Wzrost ten nastąpi głównie w północnej i sub-saharyjskiej Afryce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Ameryce Środkowej. Produkcja cukru z trzciny cukrowej spadnie nieznacznie (o 1%) po raz pierwszy od siedmiu lat. Zmniejszy się zarówno produkcja, jak i spożycie cukru w Chinach, co spowoduje spadek jego importu. Zwiększy się natomiast, za sprawą wzrostu plonów, produkcja cukru w pozostałych krajach Azji, głównie w Tajlandii. Eksport cukru z Tajlandii może osiągnąć  ponad 9 mln ton w bieżącym roku. Wzrost produkcji nastąpi również w Indiach. Dzięki wyższym plonom zwiększy się też o 6% produkcja cukru w Rosji i na Ukrainie.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 14) 


 

  Przewidywany spadek produkcji rzepaku

   Specjaliści przewidują, że w 2015/16 r. zmniejszy się areał uprawy rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. Spadek powierzchni uprawy rzepaku w Unii, będącej największym jego światowym producentem, będzie efektem zarówno niskich cen, zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jak i zakazu stosowania insektycydów z grupy neonikotynoidów. Powierzchnia uprawy rzepaku w Unii w bieżącym roku będzie najniższa od trzech lat i wyniesie 6,5 mln hektarów. Jest to ilość o 4% mniejsza niż rok wcześniej. Rekordowe zbiory rzepaku w ubiegłym roku (22,4 mln ton) wpłynęły na spadek jego cen. Opłacalność produkcji obniżył też zakaz stosowania trzech, powszechnie używanych uprzednio insektycydów neonikotynoidowych. Brak równie efektywnych preparatów zastępczych spowodował, że szkody spowodowane przez szkodniki były większe niż w poprzednich latach, głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Na Ukrainie zasiewy rzepaku ozimego, stanowiącego zwykle 95% areału uprawy rzepaku, są o 9% niższe niż rok wcześniej i o 25% niższe od średniej pięcioletniej. W 2013 r. Ukraina eksportowała do Unii Europejskiej 1,7 mln ton rzepaku – pod tym względem wyprzedziła ją jedynie Australia, której eksport do krajów Wspólnoty osiągnął 1,8 mln ton.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 18)


 

  Wysokie koszty produkcji brojlerów w Unii Europejskiej

   Naukowcy z uniwersytetu w Wageningen przeprowadzili badania nad opłacalnością produkcji drobiarskiej w różnych krajach. Stwierdzono, że nowe rozwiązania prawne dotyczące ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt w najbliższych latach będą powodować wzrost kosztów produkcji brojlerów oraz jaj. Już obecnie unijne regulacje prawne wpływają na podwyższenie kosztów produkcji brojlerów o 5%, a jaj – o 15%. Obniża to konkurencyjność unijnych producentów na rynkach światowych, a nawet na rynku Wspólnoty. W produkcji drobiarskiej w Unii zatrudnionych jest obecnie około 300 tys. osób. Koszt produkcji mięsa brojlerów w Unii waha się w zależności od kraju, ale średnio wynosi 1,73 /kg. W Brazylii i Argentynie jest on o 30% mniejszy.

Koszty produkcji brojlerów w 2013 r. 
(eurocenty/kg tuszki)

Kraj

Koszt produkcji na fermie

Koszt uboju

UE

144

29

USA

110

25

Tajlandia

129

17

Brazylia

100

17

Argentyna

100

18

Rosja

141

17

Ukraina

114

17

 

(Agra Europe 2014, 14 November, s. 17)


 

  Największa przetwórnia biomasy na świecie

   Firma Belgian Eco Energy zleciła budowę największej na świecie przetwórni biomasy na energię elektryczną i cieplną. Powstanie ona w Ghent, w Belgii kosztem 315 mln . Pracę rozpocznie w 2017 r. Odpady drewniane i  pochodzące z produkcji rolnej przetwarzać będzie na parę wodną, która pod ciśnieniem poruszać będzie turbiny.

(Agra Europe 2014, 14 November, s. 23)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 4017 razy

Dodatkowe informacje