Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 1

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 1,  2015-01-06

   Nowe reguły zwalczania obcych organizmów

   Rada Ministrów Unii Europejskiej przygotowała nowe zasady prawne regulujące zapobieganie przenoszeniu na teren krajów członkowskich obcych organizmów i rozprzestrzenianiu się ich. Obowiązywać będą od stycznia 2015 r. Celem ich wprowadzenia jest ograniczenie strat powodowanych przez obce organizmy. Ocenia się, że straty te w Unii osiągają rocznie 12 mld €. Obce organizmy powodują zagrożenie zdrowia ludzi i zwierząt, ograniczają wysokość plonów roślin, wywołują straty w infrastrukturze, wpływają na uszkodzenie brzegów rzek i zbiorników wodnych, zagrażają rodzimym gatunkom roślin i zwierząt. Kraje członkowskie będą musiały wprowadzić systemy kontroli występowania tych organizmów i ich zwalczania.

(Agra Europe 2014, 10 October, s. 20)


 

  Nowe zasady promocji produktów rolniczych

   W Unii Europejskiej weszły w życie nowe zasady promowania produktów rolniczych. Mają one na celu otworzenie nowych rynków zbytu i pozyskanie nowych partnerów handlowych. Unijny budżet przeznaczony na promocję będzie stopniowo zwiększany z 61,5 mln  w 2013 r. do 200 mln  w 2020 r. Udział funduszów unijnych w finansowaniu programów promocji wzrośnie do 70-85%, co ułatwi angażowanie się w nie mniejszych firm.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 14)


 

  Światowe ceny żywności

   Średnio reprezentatywne ceny żywności na świecie w październiku 2014 r. nie ulegały zmianom. Indeks cen żywności FAO wyniósł 192,3, czyli w porównaniu do września ubiegłego roku zmniejszył się jedynie o 0,2%. Był on jednakże najniższy od sierpnia 2010 r. Indeks ten oblicza się na podstawie cen zbóż, mięsa, produktów mleczarskich, olejów roślinnych i cukru. W październiku 2014 r. ceny cukru były wyższe niż w poprzednim miesiącu, ale niższe niż rok wcześniej. Ceny olejów roślinnych wzrosły po raz pierwszy od marca 2014 r., ale nie osiągnęły poziomu z października 2013 r. Spadły natomiast ceny mięsa i produktów mleczarskich.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 5)


 

  Zbiory zbóż w 2014 r.

   Według ostatnio opublikowanych szacunków FAO, zbiory zbóż na świecie w 2014 r. były o milion ton niższe niż oceniano poprzednio i wyniosły 2,5 mld ton. Były o 3,7 mln ton niższe niż rekordowe zbiory w 2013 r. Zbiory pszenicy szacuje się obecnie na 722,6 mln ton – o 4 mln ton więcej niż oceniano poprzednio, ponieważ zbiory w Unii Europejskiej i na Ukrainie były wyższe niż się spodziewano. Ocena wysokości zbiorów ryżu nie zmieniła się i wynosi 496,3 mln ton, co jest ilością o 0,3% niższą niż w 2013 r. Zbiory ryżu zmniejszyły się po raz pierwszy od 2009 r. Światowe zapasy zbóż osiągnęły poziom najwyższy od 15 lat i osiągnęły 624,7 mln ton. Zapasy pszenicy wzrosły o 9,3%, a zapasy ryżu spadły o 2%. Zużycie zbóż bezpośrednio przez ludzi zwiększyło się o 0,9%, czyli w tym samym stopniu co liczba ludności na świecie; spożycie w przeliczeniu na osobę pozostało więc niezmienione. Jednocześnie zużycie zbóż na pasze wzrosło o 2,6%. Jest to wynikiem wysokich zbiorów i niższych cen zbóż. Nawet w przypadku pszenicy, zboża przeznaczanego głównie na spożycie przez ludzi,  zużycie jej na paszę wzrosło o 6,6%.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 9)


 

  Rosyjskie subsydia dla rolników

   Rosyjscy rolnicy otrzymali w 2014 r. wsparcie w wysokości 20 mld rubli (370 mln ). Celem było rozwijanie produkcji i zwiększanie samowystarczalności. W ciągu najbliższych pięciu lat produkcja żywności ma wzrosnąć o 23,4%, a w 2020 r. – o 35%. Ocenia się jednak, że przyznane fundusze mogą jedynie utrzymać produkcję na obecnym poziomie, ale zapewnią nie jej wzrostu.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 18)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 3268 razy

Dodatkowe informacje