Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 47

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 47,  2014-11-26

   Spadek światowych cen żywności

   W sierpniu bieżącego roku zanotowano piąty, kolejny miesięczny spadek globalnych, reprezentatywnych cen żywności (spadek o 3,6%). Osiągnęły one najniższy poziom od września 2010 r. Zmniejszyły się ceny wszystkich artykułów z wyjątkiem mięsa.
   W największym stopniu spadły ceny produktów mleczarskich. Zmniejszyły się one o 11,2% i o 18,9%, w porównaniu z lipcem oraz czerwcem bieżącego roku. Było to wynikiem wysokiej produkcji i ograniczenia eksportu produktów mleczarskich, głównie do Rosji oraz pełnego mleka w proszku do Chin. 
   Już wcześniej zanotowano znaczny spadek cen kukurydzy, pszenicy i niektórych roślin oleistych dzięki obfitym zbiorom. Spadek ten postępował dalej w sierpniu. Ceny zbóż w sierpniu były o 1,5% niższe niż w lipcu i o 11,7% niższe niż rok wcześniej. Ceny olei roślinnych w sierpniu bieżącego roku były o 8% mniejsze niż w lipcu i najniższe od listopada 2008 r.
   Ceny cukru spadły o 5,6%, w porównaniu z poprzednim miesiącem i były o 1,1% wyższe niż przed rokiem. Natomiast ceny mięsa, choć od lipca do sierpnia spadły o 1,2%, to były o 14% wyższe niż rok wcześniej.

(Agra Europe 12 September 2014, s. 11)


 

  Wzrost produkcji i eksportu wołowiny z Unii Europejskiej

   Według przewidywań amerykańskich specjalistów, eksport wołowiny z Unii Europejskiej w bieżącym roku będzie większy niż rok wcześniej. Wzrośnie on również w przyszłym roku i osiągnie 260 tys. ton. Nie przeszkodzi w tym rosyjski zakaz importu ze Wspólnoty, wprowadzony na początku sierpnia bieżącego roku. Kraje Unii łatwo znajdą alternatywne rynki zbytu na wołowinę, głównie wśród państw bałkańskich i w Hong Kongu. Konkurencja na rynkach zagranicznych będzie mniejsza, ponieważ kraje Ameryki Południowej skoncentrują się na zaopatrzeniu rynku rosyjskiego. 
   Produkcja wołowiny w Unii Europejskiej będzie również rosła w ciągu następnych dwu lat. Przyczyną tego jest wzrost pogłowia bydła mlecznego w Europie Północnej i Środkowej – w Niemczech, Polsce, krajach Beneluksu, Irlandii, Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Wzrost wielkości pogłowia bydła mlecznego prowadzi do zwiększenia ilości cieląt i opasanych buhajków. Jednocześnie pogłowie bydła mięsnego będzie spadać na skutek braku wsparcia rządowego. Większa dostępność wołowiny spowoduje niewielki wzrost spożycia tego mięsa – dotyczyć to będzie jednak tańszych partii mięsa. Podaż wyrębów wyższej jakości jest ograniczona. Spadnie import wołowiny.

Produkcja wołowiny i handel tym mięsem w Unii Europejskiej (tys. t)

 

 

2013

2014

2015

Produkcja

7384

7475

7490

Import

376

360

355

Eksport

244

255

260

Zużycie w UE

7516

7580

7585

 

(Agra Europe 19 September 2014, s. 23)


 

  Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń

   Unijni eksperci rozpatrują możliwości zwiększenia kontroli rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w krajach Wspólnoty. Przed 2014 r., na terenie Unii, choroba ta występowała jedynie  endemicznie na Sardynii  u świń i dzików. W styczniu bieżącego roku pojawiła się na Litwie i w Polsce, dokąd przeniosły ją dziki pochodzące z Rosji i Białorusi, gdzie pomór występował znacznie wcześniej. W kolejnych miesiącach choroba ta pojawiła się na Łotwie, a ostatnio w Estonii. W Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie od początku bieżącego roku zgłoszono łącznie 39 przypadków afrykańskiego pomoru  u świń i 87 - u dzików.

(Agra Europe 19 September 2014, s. 24)


 

  Rekordowe plony kukurydzy

   Komisja Europejska przedstawiła swoje ostatnie szacunki na temat plonów kukurydzy. Osiągnęły one rekordowy poziom 7,59 t z 1 ha. W 2013 roku wyniosły one 6,74 t z 1 ha, a w ciągu ostatnich pięciu lat – 6,78 t z 1 ha.

(Agra Europe 26 September 2014, s. 18)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 3710 razy

Dodatkowe informacje