Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 28 listopad 2014 00:00

Wystawa zdjęć Adeli Żychowicz

 Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach
serdecznie zaprasza na wystawę

zdjęć Adeli Żychowicz 

 

   Adela Żychowicz urodziła się w 1863 roku w Woli Osowińskiej gmina Kock, jako córka Antoniego i Zofii z Chmielewskich.
Naukę i praktykę w zawodzie fotografa zdobyła w Lublinie w renomowanym Zakładzie Artystyczno-Fotograficznym Aleksandra Stepanoffa. Tam też zaprzyjaźniła się z inną uczennicą Wiktorią Sierocińską. Przyjaciółki lubiły się wspólnie fotografować, stąd na wielu fotografiach występują razem. Obie bardzo zdolne i energiczne wkrótce otworzyły swoje zakłady. Sierocińska w Lublinie, a w późniejszych latach filie w Chełmie, Hrubieszowie i Nałęczowie, Adela Żychowicz zaś w Puławach, a w 1906 r. w Dęblinie.

   Atelier Fotograficzne Adeli  Żychowicz powstało poprzez kupno istniejącego wcześnie przy ul. Szosowej (dziś Piłsudskiego), Zakładu Fotograficznego Josepha Rizzy. Stąd niektóre wcześniejsze zdjęcia sygnowane były tym nazwiskiem i dodatkowo pieczątką Adeli Żychowicz.
Utalentowana Pani fotograf nie ograniczała się do fotografii atelierowej. Z wielkim  zapałem, utrwalała na kliszach zabytki Puław, Kazimierza i Janowca. Zdjęcia posłużyły do wydania cieszących się wielkim powodzeniem pocztówek.
Adela Żychowicz zmarła w Puławach 3 maja 1916 roku.

   Na wystawie zaprezentowano oryginalne zdjęcia i pocztówki autorstwa Adeli Żychowicz. Zwiedzający mają  jedyną i niepowtarzalną okazję do obejrzenia starych aparatów  fotograficznych oraz sprzętu służącego do  wywoływania i retuszu zdjęć. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów panów: Mikołaja Spóza, Krzysztofa Kuźmy, Stanisława Stężyckiego.

Wystawa czynna do 22 grudnia w godzinach pracy biblioteki (pon.-pt. 8-15, czw. 8-18), 
ul. Czartoryskich 8 (Pałac Czartoryskich).

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Tel. kontaktowy  660 399 523 

 

Czytany 9118 razy

Dodatkowe informacje