Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 41

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 41,  2014-10-14

  Eksport mięsa do Rosji

   Wołowina i cielęcina eksportowane w ubiegłym roku do Rosji stanowiły jedynie 0,4% tego mięsa produkowanego w Unii Europejskiej. Ogółem w 2013 r. z Unii eksportowano 515787 ton mięsa wołowego i cielęcego oraz ich przetworów, z czego 13% (66174 tony) trafiło na rynek rosyjski. Z tej ilości nieco ponad połowa została objęta restrykcjami importowymi wydanymi przez Rosję. Rosja była jednak głównym odbiorcą świeżego i mrożonego, nieprzetworzonego  mięsa wołowego. Na rynku rosyjskim sprzedawano ponad 1/5 wołowiny eksportowanej z Unii. Rosja była też odbiorcą 0,6% mięsa drobiu produkowanego w Unii, co stanowi 5,5% tego mięsa eksportowanego ze Wspólnoty w ubiegłym roku. Import wieprzowiny z Unii do Rosji został zakazany już w lutym bieżącego roku i do tej pory większość krajów znalazła już alternatywne rynki zbytu.

(Agra Europe 15 August 2014, s. 7)


 

  Eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej

   Restrykcje nałożone na eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej po wykryciu afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie miały, zwłaszcza początkowo, silny negatywny skutek, jako że Rosja była odbiorcą 25% tego mięsa eksportowanego do krajów trzecich. Początkowo ceny wieprzowiny w Unii znacznie spadły. Jednakże już po kilku tygodniach sytuacja zaczęła się zmieniać. Ceny i poziom eksportu są obecnie bardzo zbliżone do tych sprzed roku. Przeciętnie są obecnie wyższe od średniej pięcioletniej.  Według nowych danych opublikowanych przez Komisję Europejską, w okresie od stycznia do maja bieżącego roku eksport wieprzowiny z 28 krajów Unii Europejskiej był tylko o 8% niższy niż rok wcześniej. Spadek eksportu największy był w krajach, w których wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń. Eksport wieprzowiny, słoniny i odpadów poubojowych z Polski zmniejszył się o 42% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, a eksport z Litwy – o 75%. Spadek zanotowano również w Niemczech (o 1/5). W pozostałych krajach eksport zmniejszył się tylko nieznacznie. W Danii zanotowano nawet wzrost eksportu, mimo że zmniejszyła się sprzedaż słoniny i odpadów poubojowych. Wzrósł też eksport z Holandii. Francuski i hiszpański eksport nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem. W okresie od stycznia do maja w największym stopniu spadł eksport słoniny (o 42%), a eksport najwartościowszych partii tuszy wzrosła w maju. Popyt na europejską wieprzowinę zwiększyło wystąpienie epidemicznej biegunki wirusowej (PEDv) w USA i Japonii. 
   Zwiększył się przede wszystkim eksport wieprzowiny z Unii na rynki azjatyckie. Sprzedaż tego mięsa w Japonii wzrosła o 46%, w Korei Płd. – o 84%, a na Filipinach – o 70%. O 50% wzrósł eksport do USA, o 16% do Angoli i o 18% do Australii. 

(Agra Europe 15 August 2014, s. 13)


 

  Eksport produktów mleczarskich z Białorusi

   Embargo na eksport produktów mleczarskich z Unii Europejskiej do Rosji zwiększa zainteresowanie możliwościami eksportu tych artykułów z Białorusi. W ubiegłym roku Rosja była największym odbiorcą białoruskich produktów mleczarskich, których wartość wyniosła około 1 mld euro. Ocenia się, że Białoruś może podwoić ilość serów eksportowanych rocznie do Rosji z około 100 tys. ton do 200 tys. ton. W pierwszym półroczu bieżącego roku eksport serów miękkich do Rosji nie zmienił się w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku (20800 ton), a eksport pozostałych serów zmniejszył się o 3% i wyniósł 65600 ton. W tym samym czasie eksport odtłuszczonego mleka w proszku zwiększył się dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem osiągając 48600 ton. Podwoił się również eksport pełnego mleka w proszku (do 19600 ton). O 10% wzrosła sprzedaż do Rosji maślanki. Eksport masła spadł o 13%.

(Agra Europe 15 August 2014, s. 16)


 

  Chiny zawiesiły import wieprzowiny od niektórych amerykańskich dostawców

   Chiny zawiesiły import wieprzowiny pochodzącej z sześciu amerykańskich zakładów mięsnych i sześciu magazynów. W mięsie pochodzącym od tych dostawców wykryto raktopaminę – substancję beta-agonistyczną przyspieszającą przyrost tkanki mięśniowej bez tłuszczu. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny z USA do Chin wyniósł 160 tys. ton i stanowił 10% ogółu eksportu wieprzowiny z tego kraju. Na chiński rynek trafia 40% wieprzowych odpadów poubojowych eksportowanych z USA.

(Agra Europe 15 August 2014, s. 24)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 5114 razy

Dodatkowe informacje