Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
środa, 08 październik 2014 20:54

Relacja - XII Warszawskie Święto Chleba i XXI Krajowe Dni Ziemniaka

   Tłumy mieszkańców Warszawy oraz turystów przybyły w ubiegłą niedzielę na Rynek Nowego Miasta, aby wziąć udział w XII Warszawskim Święcie Chleba i XXI Krajowych Dniach Ziemniaka. Do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych – „Krasnego”, „Przepióreczki”, „Etiudy i Sonaty”, „Karniewiaków”, „Małych Karniewiaków” oraz „Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwierzyńca”. Gościem specjalnym był zespół „Dzikie Jabłka” - to zespół, który w swojej muzyce łączy folk polski i afrykański. Połączyła ich miłość do muzyki i naszych korzeni oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Swoją muzyką pokazuje, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w naszych duszach. Że różnice nie są po to, by dzielić, ale żeby ubogacać. Zespół odkrył bowiem, że to, co żywe, posiada puls i - o ile kultury różnią się od siebie ogromnie - to puls jest często ten sam. Połączenie Afryki i Polski wynikło więc tak naturalnie, jak jabłka łączą się z cynamonem.

    Jednocześnie odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Ponadto można było skosztować tradycyjnych potraw z ziemniaków, zapoznać się z ponad 100. odmianami tych „królewskich bulw” i wziąć udział w konkursie na najlepszą odmianę ziemniaka. Do swoich stoisk zapraszali twórcy ludowi. Nie zabrakło również tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin, serów, na czele ze sławnymi serami korycińskimi, sękaczy, oscypków. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach: lepienia figurek z ciasta chlebowego (stoisko Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej) czy wykonywania kwiatków bibułkowych pod kierunkiem Małgorzaty Pepłowskiej, twórczyni ludowej z Węgrowa. 
Organizowane corocznie Warszawskie Święto Chleba wpisało się na stałe w program imprez kulturalnych stolicy. Głównym celem tej uroczystości jest popularyzacja tradycji wsi polskiej, obrzędów związanych z chlebem oraz prezentacja tradycyjnych wyrobów artystycznych i kulinarnych. Głównym organizatorem Święta była Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego i Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB, a patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

    Współorganizatorami imprezy byli: Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarko-Ciastkarska w Warszawie, Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Stowarzyszenie Polski Ziemniak, Praska Giełda Spożywcza, Polskie Młyny S.A., Państwowe Muzeum Etnograficzne, Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych, Fundacja Moje Wojenne Dzieciństwo. Patronat medialny nad nią sprawowali: TVP Warszawa, TVR24, miesięcznik „Nowa Wieś Europejska”, tygodnik „Zielony Sztandar”, „Nowoczesna uprawa” oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Wł. Reymonta.


   Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwierzyńca, ruszył na Rynek Nowego Miasta kolorowy korowód wieńców i chlebów dożynkowych. Tam uroczystego otwarcia Święta dokonali Ryszard Miazek - Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej i Edward Arseniuk - Dyrektor IHAR PiB w Radzikowie. Głos zabrał także poseł do Parlamentu Europejskiego – Czesław Siekierski, a uroczysty list gratulacyjny od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, odczytała Pani Walentyna Rakiel–Czarnecka.Następnie gościom honorowym oraz współorganizatorom wręczono tradycyjne chleby dożynkowe.

Do późnych godzin popołudniowych na scenie trwały występy kapel, zespołów ludowych i śpiewaczych z Mazowsza.
    Od godz.10 zaczął się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Można też było zobaczyć i kupić wyroby twórców ludowych, nie tylko z Mazowsza, ale i innych regionów kraju takie jak rzeźby, zabawki, okaryny, ptaszki, żywieckie kwiaty z bibułki, koronki koniakowskie czy ceramikę siwą. Nie zabrakło także biżuterii, ozdób, a przede wszystkim tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin, serów na czele ze sławnymi serami korycińskimi. Odwiedził nas także Pan Kanapka, który zachęcał dzieci do zdrowego odżywiania i rozdawał pudełka śniadaniowe.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

 

 

Czytany 7549 razy

Dodatkowe informacje