Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 40

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 40,  2014-10-07

  Nie ma powodu do zakazu uprawy transgenicznej kukurydzy

   Według European Food Safety Authority (EFSA), w dokumentacji przedstawionej przez Francję Komisji Europejskiej nie ma naukowego uzasadnienia wprowadzenia we Wspólnocie zakazu uprawy transgenicznej kukurydzy MON810. Uprawa ta nie stwarza zagrożenia ani dla zdrowia ludzi i zwierząt, ani dla środowiska. Zakaz ten wprowadzono we Francji w maju bieżącego roku. Od 2008 r. we Francji powtarzają się działania zmierzające do wprowadzenia tego zakazu. Dotychczas był on jednak odrzucany przez Radę Stanu. Restrykcje odnośnie uprawy transgenicznej kukurydzy MON810 wprowadzono w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Grecji, Bułgarii, Polsce, Francji i w Luksemburgu.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 22)


 

  Nowe produkty chronione w Unii Europejskiej

   Na unijne listy produktów chronionych wpisano dwa nowe artykuły. Jednym z nich jest „Cebularz lubelski” – 37 polski produkt chroniony zarejestrowany w Unii. Jest to pszenny placek o średnicy 15-20 cm posypany z wierzchu krojoną cebulą i makiem. Zarejestrowano również szwedzki „Upplandskubb” – chleb wypiekany z maki żytniej i pszennej zmieszanych z syropem. Pochodzi on z prowincji Uppland leżącej na wschodzie Szwecji. Obecnie lista produktów chronionych w Unii Europejskiej liczy ponad 1200 produktów.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 22)


 

  Przechowywanie jaj zwiększa ryzyko salmonellozy

   Ostatnio proponowano bardziej elastyczne podejście do długości dozwolonego okresu przechowywania jaj jako jednego ze sposobów ograniczania marnowania żywności. Jednakże według specjalistów z European Food Safety Authority, przedłużenie czasu przechowywania zwiększa ryzyko zakażenia bakteriami Salmonella. Przy przedłużeniu go z 21 do 28 dni ryzyko salmonellozy wzrasta o 40-50%. Zmniejszyć to ryzyko można schładzając jaja.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 23)


 

  Spadek cen rzepaku

   Według ostatnich szacunków, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej osiągnęły rekordowy poziom 22,9 mln ton. Jest to ilość o 9% wyższa niż w ubiegłym roku. Powoduje to spadek cen do poziomu najniższego od czterech lat. Można spodziewać się, że po zbiorach soi w USA ceny te obniżą się jeszcze bardziej. Zbiory soi w USA wyniosą najprawdopodobniej 101 mln ton.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 23)


 

  Eksport produktów mleczarskich z Unii Europejskiej a rosyjskie embargo

   Rosja w ubiegłych latach była odbiorcą 1/3 serów eksportowanych z Unii i nieco mniej niż 1/3 masła. Nałożone przez nią embargo może spowodować dla unijnych eksporterów sera straty w wysokości 1 mld euro. Mleka pełnego w proszku i mleka skondensowanego sprzedawano do Rosji tylko 1% ogółu jego eksportu, a laktozy – 7%. Krajowa produkcja serów w Rosji wynosi 455 tys. ton, co stanowi 51% zapotrzebowania krajowego. Z Unii Europejskiej importowano 29% ogółu importowanych serów (262 tys. ton), z Białorusi – 12% (109 tys. ton), z Ukrainy – 6% (50 tys. ton), a z Argentyny – 1% (7,4 tys. ton). Krajowa produkcja mleka odtłuszczonego w proszku zaspokaja 1/3 zapotrzebowania (55 tys. t). Z Białorusi importowano go 43%, a z Unii – 12%. Na Białorusi kupowano też 74% importowanej do Rosji serwatki w proszku.

(Agra Europe 15 August 2014, s. 7)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 4859 razy

Dodatkowe informacje