Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 39

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 39,  2014-09-30

  Wpływ zakazu importu mięsa i artykułów mleczarskich na rosyjski rynek krajowy oraz rynki zagraniczne

   Zakaz importu mięsa i artykułów mleczarskich do Rosji ma istotny wpływ na krajowy rynek w Rosji oraz na sytuację na rynkach światowych. Z jednej strony zwiększa się nacisk na wzrost krajowej produkcji, a z drugiej konieczne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Mimo wieloletnich wysiłków w kierunku poprawienia samowystarczalności w produkcji żywności, Rosja pozostaje jednym z największych światowych importerów wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiu i artykułów mleczarskich, a zwłaszcza serów. Produkcja drobiu w Rosji w ostatnich latach szybko rosła dzięki powstawaniu wielkich zakładów zintegrowanej produkcji drobiarskiej, takich jak Cherkizovo. Rosja jednak pozostała wśród największych światowych importerów drobiu. W 2013 r. import ten wyniósł 424771 ton, z czego 80% pochodziło z krajów objętych obecnie zakazem importu. Głównymi dostawcami drobiu na rynek rosyjski były USA (60% importu) i Unia Europejska (15% importu). Trzecie miejsce pod tym względem zajmowała Brazylia (11% importu), która być może zastąpi USA i Unię jako dostawca drobiu. 
   
Dążenie do zwiększenia krajowej produkcji wołowiny nie przyniosło efektu i prawdopodobnie nie nastąpi to szybko. W ubiegłym roku Rosja importowała 579428 ton wołowiny, której większość pochodziła z krajów nie objętych obecnie zakazem importu. Z Brazylii sprowadzono 53% importowanej wołowiny. Z Unii Europejskiej importowano 32 tys. tego mięsa. Głównymi jego dostawcami były Polska, Litwa i Mołdawia, a także w mniejszej ilości Dania, Włochy i Hiszpania. Rosyjskie restrykcje dotyczące wołowiny w mniejszym stopniu dotknęły USA, ponieważ import z tego kraju został ograniczony już na początku 2013 r. ze względu na stosowanie raktopaminy. 
   
Zakaz importu wieprzowiny z Unii do Rosji wprowadzono już wcześniej, po wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń w styczniu bieżącego roku. W poprzednim okresie 60% wieprzowiny importowanej do Rosji pochodziło z Unii Europejskiej. Około 25% tego mięsa eksportowanego z Unii trafiało do Rosji. 
   
Nieunikniony jest wzrost cen wielu produktów, ponieważ krajowa produkcja nie jest w stanie nadążyć za rosnącym popytem. Około 80% serów sprowadzanych do Rosji pochodziło  w ubiegłym roku z Unii Europejskiej, a 15% - z Ukrainy.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 24)


 

  Wzrost cen żywności w Rosji

   Zakaz importu żywności do Rosji spowodował, że mimo usilnych działań rządu ceny większości artykułów mleczarskich i mięsa stale rosną. W pierwszym rzędzie wzrost cen dotknął regiony najbardziej oddalonych od centrum, takie np., jak wyspa Sachalin leżąca na dalekim wschodzie kraju. W tym regionie ceny udek kurzych wzrosły od lipca bieżącego roku o 60%, a średnie ceny mięsa  - o 15%. W okręgu kaliningradzkim dostawcy z Białorusi zwiększyli ceny o 30-45% i żądają zapłaty z góry. Miejscowi sprzedawcy żywności szukają alternatywnych źródeł zaopatrzenia (głównie brak łososi i owoców) w Ameryce Południowej. Trudności są również w zaopatrzeniu w sery, których ceny podwoiły się. 
   
Ceny mięsa rosną również w największym miastach Rosji – Moskwie i Petersburgu. Ceny surowców kupowanych przez zakłady mięsne zwiększyły się o 15-20%, a oczekuje się dalszego wzrostu. 
   
Ceny żywności w Rosji rosły jeszcze przed wprowadzeniem ostatnich zakazów importu surowców. Ceny w lipcu były o 10% wyższe niż rok wcześniej. W Petersburgu od początku bieżącego roku ceny wieprzowiny zwiększyły się o 23,5%, drobiu – o 25,8% , a mleka – o 13,5%. Były one głównie efektem wprowadzenia zakazu importu wieprzowiny od początku lutego bieżącego roku. Specjaliści oceniają, że zwiększenie importu mięsa z Brazylii nie spowoduje obniżenia cen dla konsumentów, ponieważ już obecnie ceny brazylijskiej wieprzowiny są o 20-30% wyższe niż przed miesiącem.

(Agra Europe 22 August 2014, s. 7)


 

  Marnotrawstwo żywności

   Ponad ¼ żywności wytwarzanej w Ameryce Środkowej i na Karaibach jest marnowana na etapie produkcji. Jest to ilość większa niż potrzeba do wyżywienia 47 mln ludzi głodujących w tym regionie. Raport FAO podaje, że jest to 6% ogółu żywności marnowanej na świecie. 28% strat występuje u konsumentów, kolejne 28% - na etapie produkcji, 22% - w czasie przechowywania, 17% - w czasie dystrybucji, a 6% - w czasie przetwarzania. Samą żywnością marnowaną w supermarketach i sklepach można wyżywić ponad 30 mln osób – 64% spośród głodującej ludności tego regionu. Na świecie marnuje się ponad 15% wytwarzanej żywności, czyli 1,3 mld ton, w tym 30% zbóż, 40-50% roślin korzeniowych, owoców, warzyw i roślin oleistych, 20% mięsa i artykułów mleczarskich oraz 35% ryb. Można tym wyżywić 2 mld ludzi. W Unii Europejskiej marnotrawstwo żywności ma być ograniczone o 30% do 2025 r.

(Agra Europe 8 August 2014, s. 19)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 4956 razy

Dodatkowe informacje